Rumianek na przeziębienie

Babcine metody cieszą się coraz większą popularnością. Wracamy do nich po latach zapomnienia, zauważając, że są one nie tylko proste i tanie w stosowaniu, ale również bardzo skuteczne! Jak działa rumianek na przeziębienie?

Rumianek na przeziębienie

Czym jest rumianek?

Rumianek to roślina pochodząca z regionu Morza Śródziemnomorskiego. Dzisiaj jest rozpowszechniona właściwie na całym świecie i chętnie stosowana przez osoby w różnym wieku. Jest uważana za najpopularniejsze, najcenniejsze i najbardziej uniwersalne zioło lecznicze. Może być stosowane w naprawdę wielu przypadkach! I zazwyczaj jest bardzo dobrze tolerowana (rzadko powoduje alergie)!

Poza tym, że wykazuje działanie lecznicze, po prostu intensywnie pachnie. Ma piękne biało-żółte kwiaty i zieloną wysoką łodygę (sięgającą nawet 50 cm). Rumianek to roślina jednoroczna. Wyróżnia się jednak przede wszystkim składem, który czyni rumianek tak skutecznym.

Co zawiera rumianek?

Rumianek ma świetny skład. W celach leczniczych stosuje się koszyczki kwiatów, które zaleca się zbierać w ciepły, suchy dzień, najlepiej do południa.

Wyróżnia się przede wszystkim wysoką zawartością, sięgającą nawet 1,5% olejków eterycznych. Zawiera chamazulen, alfa-bisabolol, dodatkowo fenylokwasy, flawonoidy, fitosterole, związki kumarynowe i śluzowe, cholinę, witaminę C i sole mineralne.

Jakie właściwości ma rumianek?

Rumianek ma bardzo uniwersalne działanie.

 •  Przeciwzapalne,
 • wzmacniające,
 • przeciwbólowo,
 • pobudzające trawienie,
 • normalizująco na ból żołądka (rumianek jest doskonały na problemy żołądkowe),
 • rozkurczające,
 • przeciwbakteryjne,
 • antyalergiczne,
 • przyspieszające gojenie ran,
 • polecany jest na kolkę, wzdęcia czy bóle brzucha,
 • wzmacnia pracę nerek i układu moczowego,
 • obniża poziom cukru we krwi, dbając o dobrą wagę i chroniąc przed podjadaniem.

Rumianek może być stosowany wewnętrznie, w formie herbatek i od zewnątrz – na skórę, by uzyskać działanie przeciwzapalne, normalizujące, kojące. Ma działanie uspokajające i wyciszające. Nadaje się do stosowania na oparzenia, owrzodzenia, rany, podrażnienia, stany alergiczne, zmiany na błonach śluzowych, zapalenie spojówek. Rumianek może być również wykorzystywany w formie inhalacji. Jak pokazały badania ( link) ) ma mieć również dobroczynny wpływ na zespół napięcia przedmiesiączkowego.

Pomaga w infekcjach jamy ustnej, zakażeniach grzybicznych, gardła i stanach zapalnych dziąseł.

Może pomóc w kojeniu skóry trądzikowej lub zaatakowanej przez grzyby.

Zadziała kojąco i antyświądowo.

Wiele osób stosuje rumianek na włosy. Dzięki temu dbają o zachowanie naturalnego jasnego koloru włosów. Mogą zyskać piękny blask, elastyczność i wpłynąć na dobre odżywienie włosów. Dodatkowa korzyść stosowania rumianku na włosy to ochrona przed wystąpieniem łupieżu.

Jak działa rumianek na przeziębienie?

Warto mieć ziele rumianku w swojej kuchni. Ma ono tak uniwersalne działanie, że nie sposób je przecenić. Pomaga również w przypadku infekcji i przeziębienia.

Rumianek jest doskonałym pomocnikiem w walce z przeziębieniem przede wszystkim dlatego, że działa przeciwzapalnie, uspokajająco i przeciwbólowo.

Wykazuje kojący wpływ na gardło, pomaga wyleczyć infekcje.

Warto zaparzyć sobie herbatkę z rumianku i pić z dobrym miodem i sokiem z cytryną. Można również w celach łagodzących na ból gardła przepłukiwać jamę ustną naparem z rumianku.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.