Zanim Alexander Fleming odkrył penicylinę, świat nie słyszał o antybiotykach. Nie znano wielu leków, które dzisiaj stosowane są na szeroką skalę. Trzeba było radzić sobie bez nich. Jak? Po prostu sięgając po zioła. Ich działanie, dokładnie zbadane po latach, okazało się w wielu przypadkach dużo skuteczniejsze, niż farmaceutyków. Liderem w tej kategorii okazał się uniwersalny rumianek, polecany na wiele dolegliwości. Chętnie rekomendowany jest na przykład rumianek na oczy. Jak działa i komu może pomóc?
Podrażnienie oczu? Tylko rumianek?
Nasze babcie znały receptę na każdą dolegliwość. Prostą, tanią, naturalną i bezpieczną. Wystarczyło sięgnąć po określone zioło, żeby poradzić sobie z występującymi dolegliwościami. Nie miało znaczenia, czy pojawił się ból brzucha, mdłości, ból głowy, doszło do skaleczenia, infekcji z katarem i kaszlem, czy infekcji oczu.
Rumianek na oczy stał się powszechnie polecanym sposobem na zapalenie spojówek. Wystarczyło zaparzyć napar z rumianku i przemywać nim skórę, zamaczając wacik w powstałym roztworze. Ta metoda wykorzystywana była i jest przez wiele pokoleń Polaków i nie tylko. Czy dzisiaj też jest chętnie rekomendowana rodzicom małych dzieci? Okazuje się, że niekoniecznie, a w wielu środowiskach wręcz przeciwnie, jest odradzana. Lekarze zwracają uwagę, że użycie rumianku może powodować podrażnienia i reakcje alergiczne.
Rumianek na oczy a ryzyko alergii
Napar rumiankowy do przemywania oczu to powszechnie znany sposób pozwalający na zminimalizowanie pojawiających się podrażnień. Jest stosowany z powodzeniem przez pokolenia Polaków.
Lekarze nie polecają jednak automatycznego powtarzania tej praktyki z powodu występowania ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej. Zanotowano bowiem wystąpienie kontaktowego zapalenia skóry po zastosowaniu zewnętrznym rumianku. Istnieje udokumentowane ryzyko wystąpienia obrzęku powiek i zaczerwień. Zaobserwowane przypadki opisano tutaj.
Jak działa rumianek?
Rumianek to dobrze znane zioło, które ma właściwości:
- przeciwzapalne,
- przeciwbakteryjne,
- przyspieszające gojenie się ran,
- łagodzi ból,
- działa przeciwświądowo,
- skraca czas infekcji, minimalizując stan zapalny.
Rumianek na oczy można stosować nie tylko w formie przemywania powierzchni powiek wacikiem zamoczonym w naparze rumiankowym, można też sięgnąć po maść rumiankową (dostępna w aptece). Inna metoda to okłady rumiankowe (wystarczy położyć po zaparzeniu herbaty, ciepłe torebki herbaciane na powieki).
Zanim jednak zastosujesz rumianek, skonsultuj się z lekarzem. Zrób koniecznie test na niewielkim obszarze skóry! Obserwuj reakcję!
Komentarze