Jak to jest, kiedy dziecko rusza się w brzuchu mamy? Czasami tak, jakby mieć w środku boisko do piłki nożnej. Czujemy kopnięcia, rozciąganie i rozpychanie. W każdy możliwy sposób i często bardzo dotkliwie. Czasami sobie wyobrażamy, że tu właśnie poczuliśmy nóżkę, a tam rączkę.
A jakby to wszystko zobaczyć na własne oczy? Pomocne może być poniższe wideo. Naukowcy stworzyli algorytm, który pozwala oglądać dziecko w brzuchu, ciesząc się jeszcze lepszą jakością obrazu.
Jak powstał film?
Wszystko za sprawą starań międzynarodowej grupy badaczy, którzy pozyskali obrazy płodu w technologii ultradźwiękowej, uwzględniając momenty poruszania się dziecka. Prace odbyły się w szpitalu w Londynie. Rozjaśnienie obrazu pozwoliło na dobrą ostrość, nawet gdy dziecko się porusza. Normalnie, podczas klasycznych badań, gdy dziecko zmienia położenie, obraz USG staje się mało czytelny.Problemem są również rozmiary płodu. W 20 tygodniu ciąży płód jest jeszcze bardzo mały, serce dziecka ma mniej niż 15 mm. Uchwycenie wszystkich istotnych danych na tym etapie ciąży jest trudne, a nowoczesne technologie, które ciągle są udoskonalane, znacznie ułatwiają „podglądanie” maluszka w brzuchu mamy.
Efektem pracy naukowców jest wyraźny i bardzo dynamiczny obraz, który ma nie tylko cieszyć oko…. Ideą zaawansowanej technologii jest identyfikowanie wad płodu. Statystycznie tylko połowę wad płodu udaje się rozpoznać do 20 tygodnia ciąży.
Komentarze