Ruchy płodu w 20 tygodni ciąży – niesamowity filmik

Jak to jest, kiedy dziecko rusza się w brzuchu mamy? Czasami tak, jakby mieć w środku boisko do piłki nożnej. Czujemy kopnięcia, rozciąganie i rozpychanie. W każdy możliwy sposób i często bardzo dotkliwie. Czasami sobie wyobrażamy, że tu właśnie poczuliśmy nóżkę, a tam rączkę.

A jakby to wszystko zobaczyć na własne oczy? Pomocne może być poniższe wideo. Naukowcy stworzyli algorytm, który pozwala oglądać dziecko w brzuchu, ciesząc się jeszcze lepszą jakością obrazu.

Jak powstał film?

Wszystko za sprawą starań międzynarodowej grupy badaczy, którzy pozyskali obrazy płodu w technologii ultradźwiękowej, uwzględniając momenty poruszania się dziecka. Prace odbyły się w szpitalu w Londynie. Rozjaśnienie obrazu pozwoliło na dobrą ostrość, nawet gdy dziecko się porusza. Normalnie, podczas klasycznych badań, gdy dziecko zmienia położenie, obraz USG staje się mało czytelny.Problemem są również rozmiary płodu. W 20 tygodniu ciąży płód jest jeszcze bardzo mały, serce dziecka ma mniej niż 15 mm. Uchwycenie wszystkich istotnych danych na tym etapie ciąży jest trudne, a nowoczesne technologie, które ciągle są udoskonalane, znacznie ułatwiają „podglądanie” maluszka w brzuchu mamy.

Efektem pracy naukowców jest wyraźny i bardzo dynamiczny obraz, który ma nie tylko cieszyć oko…. Ideą zaawansowanej technologii jest identyfikowanie wad płodu. Statystycznie tylko połowę wad płodu udaje się rozpoznać do 20 tygodnia ciąży.

Źródło

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.