RTG zęba w ciąży – można, nie można? Co mówią najnowsze badania?

Czy wykonanie RTG zęba w ciąży jest bezpieczne? Co mówią na ten temat lekarze i najnowsze badania? Jaka jest prawda dotycząca ryzyka tego zabiegu? Koniecznie przeczytaj!

Czy RTG w ciąży jest bezpieczne?

Jednym z ważniejszych przeciwwskazań do badania RTG jest ciąża.

Czy oznacza to, że badania tego nie należy wykonywać w ciąży? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta.

Podczas jednego badania RTG w ciąży ryzyko wystąpienia powikłań jest minimalne. Jest bliskie zero, zwłaszcza jeśli prześwietlenie dotyczy zęba, czy innych obszarów znajdujących się z dala od jamy brzusznej. Ryzyko istnieje dopiero wtedy, kiedy kobieta w ciąży zostaje narażona na potężną dawkę promieni.

Narażenie na bardzo wysokie dawki promieniowania bardzo wczesnej ciąży może skończyć się poronieniem lub nie dać żadnych negatywnych skutków.  Jeżeli kobieta otrzyma bardzo duże dawki promieniowania między 2  a 8 tygodniem ciąży rośnie ryzyko ograniczenia wzrostu płodu lub wystąpienia wad wrodzonych. Natomiast narażenie na wysokie dawki RTG po 8 tygodniu zwiększa ryzyko, że  dziecko urodzi się niepełnosprawne intelektualnie.  Należy jednak jednoznacznie podkreślić, że podczas jednego badania ilość promieni jest niewielka i uważa się ją za względnie bezpieczną nawet w ciąży.

RTG zęba w ciąży

RTG zęba w ciąży – tak czy nie?

Jeśli ma być wykonane RTG zęba w ciąży, wszystko uzależnione jest od decyzji stomatologa. Czy zabieg warto zrobić, czy ryzyko jest mniejsze od korzyści?

Są sytuacje, kiedy niewykonanie badania jest groźniejsze niż ewentualne skutki jego przeprowadzenia.

Obecnie uznaje się, że RTG zęba w ciąży jest bezpieczne, jednak należy je zlecać tylko wtedy, kiedy jest taka konieczność.

Dawka promieni jest niewielka

Obecnie coraz więcej ekspertów skłania się ku tezie, że podczas badania dawka promieni rentgenowskich jest tak niewielka, że nie stanowi zagrożenia dla płodu. Innymi słowy RTG zęba w ciąży uważane jest za bezpieczne niezależnie od stadium ciąży. Nowoczesne radiografy emitują tak niewielką ilość promieni, że istnieje znikome ryzyko dostania się ich do płodu.

Na korzyść badania RTG zęba przemawia odległość, jaka dzieli zęby od jamy brzusznej, w której znajduje się dziecko. Ten fakt również pozwala zminimalizować ewentualne ryzyko badania.

Ponadto nadal stosuje się płaszcze ochronne, które chronią kluczowe miejsca w jamie brzusznej przed negatywnym promieniowaniem.

Co mówią eksperci?

  • Według Amerykańskiej Akademii Lekarzy Rodzinnych wykonanie RTG zęba w ciąży jest bezpieczne.
  • Według American College of Radiology, żadne pojedynczy rentgen diagnostyczny nie emituje wystarczająco dużej dawki promieniowania, aby wywołać niepożądane efekty w rozwijającym się zarodku lub płodzie.

Środki ostrożności

  • Zawsze przed badaniem RTG informuj lekarza o ciąży.
  • Jeśli starasz się o dziecko, spróbuj zaplanować badanie RTG na dni, kiedy masz miesiączkę lub tuż po niej.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.