Różyczka. Kilka słów o łagodnej chorobie wieku dziecięcego

Jeszcze pokolenie temu różyczka była częstą, niegroźną i powszechną chorobą zakaźną. Dzisiaj występuje stosunkowo rzadko. Mimo to, zdarza się, dlatego warto znać jej objawy i wiedzieć, jak postępować w przypadku jej wystąpienia.

Różyczka, czyli co?

Różyczka, znana również pod nazwą – niemiecka odra, czy trzydniowa odra to infekcja wywołana przez wirusa różyczki. To choroba wieku dziecięcego, dla najmłodszych raczej niegroźna, występująca z łagodnymi objawami.

Może sprawiać kłopoty, jeśli wystąpi u osób dorosłych. Choć rzadko atakuje osoby po 40 roku życia, a także noworodki i niemowlaki. Jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, zwłaszcza na początku ciąży, kiedy może wywołać wrodzony zespół różyczki. Może bowiem spowodować ciężkie uszkodzenie płodu w tym głuchotę.

Jednorazowe przechorowanie różyczki daje odporność na całe życie. Przeciwko różyczce wykonuje się szczepienia ochronne. Według wielu źródeł, to właśnie szczepienia ochronne doprowadziły do niemal całkowitego wyeliminowania choroby.

Jak przenosi się różyczka?

Różyczka to choroba wirusowa, przenoszona drogą kropelkową. Najczęściej rozprzestrzenia się za pośrednictwem kaszlu.

Objawy różyczki pojawiają się w 14 do 21 dni od zakażenia.

różyczka

Jak objawia się różyczka?

W 25 do 50% przypadków różyczka rozwija się bezobjawowo. Oznacza to, że można mieć kontakt z wirusem, przejść różyczkę i nawet o tym nie wiedzieć.

W około połowie przypadków różyczka powoduje niewielkie objawy takie, jak:

 • delikatną różową wysypkę,
 • katar, cieknący nos,
 • czerwone rozpalone oczy,
 • powiększenie węzłów chłonnych,
 • bolące stawy,
 • ból głowy,
 • niewielką gorączkę, w okolicy 38,3 stopni.

Szczególnie charakterystyczna dla różyczki jest czerwona, drobna wysypka. Pojedyncze zmiany nie są większe niż główka od szpilki. Wysypka zaczyna się od twarzy, przenosi się na tułów i kończyny. Po około 5 dniach znika, nie pozostawiając śladu.

Bardziej nasilone objawy występują, gdy różyczka atakuje dorosłą osobę.

Leczenie różyczki

Przebieg różyczki w większości przypadków jest łagodny, leczenie nie jest potrzebne. Jednak zaleca się przebywanie osoby chorej w domu. Szczególnie ważne jest, by unikać kontaktu z kobietami w ciąży, małymi dziećmi a także wszystkimi, którzy nie chorowali na różyczkę. Zaleca się unikania kontaktów społecznych przez minimum tydzień od wystąpienia objawów.

Wskazany jest wypoczynek i przyjmowanie paracetamolu w przypadku gorączki czy bólu.

W przypadku stwierdzenia różyczki w ciąży konieczna jest szybka interwencja. Pomocne jest zapisanie hiperimmunizowanej globuliny, która może spowolnić rozwój wirusa i zmniejsza ryzyko wystąpienia zespołu różyczki wrodzonej.

Powikłania różyczki

W rzadkich przypadkach choroba może powodować infekcje ucha lub zapalenie mózgu.

Szczególnie groźny wirus różyczki jest dla kobiet w ciąży. W 80% przypadków u dzieci kobiet chorujących na różyczkę w ciąży rozwija się zespół wrodzonej różyczki z takimi objawami, jak:

 • opóźnienie wzrostu,
 • zaćma
 • głuchota,
 • niepełnosprawność intelektualna,
 • wrodzone wady serca,
 • wady innych organów.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane tematy