Dziecko w wieku pięciu lat jest ruchliwe i energiczne, a Ty masz wrażenie, że wszędzie go pełno. Potrafi się już poprawnie wysłowić, buduje coraz bardziej skomplikowane zdania i każdego dnia zadziwia Cię swoją mądrością i inteligencją. Niektóre dzieci w wieku 5 lat wykazują już także zainteresowanie nauką czytania i pisania, a inne wkrótce zaczną to robić. Jeśli jesteś mamą dziecka, które w tym roku zdmuchnie pięć świeczek na swoim torcie urodzinowym, dowiedz się, co powinno już umieć Twoje dziecko oraz jak pomóc mu w jego naturalnym rozwoju. Rozwój pięciolatka – jak wygląda?
Rozwój fizyczny 5-latka – czas na nowe aktywności
Pięciolatek porusza się sprawnie, znakomicie koordynuje już swoje ruchy oraz czuje ogromną potrzebę aktywności fizycznej. Mimo swojej coraz lepszej sprawności, nadal zdarza mu się jednak potknąć, czy upaść, zwłaszcza, kiedy da się ponieść swojej energii. Doskonale idzie mu także rysowanie, lepienie z plasteliny oraz wycinanie, a jego „dzieła sztuki” są coraz bardziej realne i zawierają więcej szczegółów.
Jest to więc idealny moment, by wprowadzić do życia dziecka nowe, interesujące aktywności fizyczne. Możemy na przykład zachęcać go do nauki jazdy na rowerze, kupić mu hulajnogę, można zapisać swoją pociechę także np. do szkółki piłkarskiej, na naukę tańca czy na pływalnię.
Bez względu na to, jaką aktywność wybierzemy, nie zapominajmy jednak o bezpieczeństwie naszej pociechy. Dziecko w wieku pięciu lat jest bowiem ciągle zbyt małe, by zostawić je same na podwórku, czy pozwolić mu bawić się w pobliżu ulicy. Aby nabywanie nowych umiejętności oraz ruch na świeżym powietrzu był dla niego bezpieczny oraz zdrowy, koniecznie zaopatrzmy się więc w kask, ochraniacze na czas nauki jazdy na rowerze, hulajnodze i wrotkach oraz bądźmy zawsze w pobliżu.
Rozwój psychiczny i emocjonalny 5-latka – przygotuj się na „kłopotliwe” pytania i humorki
Dziecko w wieku pięciu lat jest coraz bardziej ciekawe otaczającego go świata. Interesuje się wszystkim, co dzieje się wokół. Dla rodziców oznacza to konieczność odpowiadania na coraz trudniejsze pytania. Musimy być więc przygotowani, by w jak najprostszy sposób objaśnić dziecku zjawiska przyrody, różnice między chłopcami i dziewczynkami oraz słynne, skąd na świecie biorą się dzieci.
Pięciolatek ciągle ma poczucie, że to on jest najważniejszy oraz wymaga byśmy zawsze poświęcali mu maksimum swojej uwagi. Może być także zazdrosny o młodsze rodzeństwo lub osoby, które pojawiają się wokół niego. Jest to więc dobry moment, aby uczyć dziecko tolerancji oraz dzielenia się z innymi osobami. Pozwoli to nam lepiej przejść przez fazę buntu, która często dotyczy dzieci w wieku pięciu lat.
Pięciolatkowie często nie radzą sobie także z nowymi emocjami. W efekcie ich nadmiaru oraz niezrozumienia przez dziecko ich natury, mogą się z jego strony pojawić takie negatywne reakcje, jak gwałtowny płacz, histeria, przemoc fizyczna, wykrzykiwanie, obrażanie się i wiele innych. W takiej sytuacji bardzo ważne jest nasze opanowanie: nie należy bowiem akceptować takich zachowań dziecka, tylko na spokojnie tłumaczyć mu, dlaczego nie powinno się postępować w taki sposób. Nie powinniśmy natomiast na złość odpowiadać złością, gdyż pięciolatek bierze nas za swój wzór do naśladowania oraz będzie powielał nasze zachowania.
Rozwój pięciolatka. Rozwój mowy u 5-latka – pora na literki!
Pięcioletnie dziecko dobrze i poprawnie mówi. Zna już około 2 tysięcy słów i jest w stanie tworzyć z nich pełne i skomplikowane w budowie zdania. Warto więc z dzieckiem jak najwięcej rozmawiać oraz zacząć powoli wprowadzać do jego życia nowe umiejętności związane z mową: naukę pisania i czytania. Niektóre dzieci w wieku pięciu lat bardzo chętnie uczą się bowiem „rysować” literki oraz odczytywać pierwsze słowa, inne z kolei nie są jeszcze zainteresowane takimi czynnościami.
Jeśli jednak zależy nam na rozpoczęciu nauki czytania i pisania, warto podejść do tych czynności, jak do zabawy. Dzieci w tym wieku chętniej nabywają bowiem nowe umiejętności, szczególnie jeśli przedstawimy je im w formie zabawy. Nie należy się jednak przejmować, jeśli dziecko wykazuje słabe zainteresowanie nauką oraz szybko się nią męczy. Na to przyjdzie bowiem jeszcze czas, a dla pięciolatka ciągle najważniejsza jest przecież… zabawa!
Komentarze