Rozwój noworodka – to Cię może zaskoczyć

Gdy dziecko przychodzi na świat, rodzą się z nim nowe emocje. Niewyobrażalna miłość, poczucie odpowiedzialności oraz instynkty opiekuńcze. Jest też niepokój, a czasami nawet strach o prawidłowy rozwój noworodka.

Na co warto zwrócić uwagę, jak obserwować dziecko, by niczego istotnego nie przeoczyć? O tym jest ten artykuł.

Noworodek noworodkowi nierówny

Dzieci ujawniają swój temperament już w chwili narodzin. Są niemowlaki aktywne, ciekawe świata, traktujące sen jako przykrą konieczność, wykorzystujące każdą chwilę do badania otoczenia, szybko irytujące się, bardzo wrażliwe na wszelkie niedogodności, są też takie, które są wyraźnie spokojniejsze, większość dnia i nocy przesypiają, a rodzice z napięciem czekają na te krótkie chwile, kiedy otwierają oczy…i często nie mogą się doczekać.

rozwój noworodka

Rozwój noworodka w przypadku tak odmiennych pod względem osobowości dzieci będzie wyglądał całkiem inaczej. Trudno go porównywać, szczególnie w tym pierwszym miesiącu życia dziecka, gdzie maluszek tak naprawdę adaptuje się do nowych warunków, jakie zastaje poza brzuchem mamy.

Znaczenie ma również dokładny moment przyjścia na świat dziecka. Maluszki urodzone przedwcześnie nie będą uzyskiwać tych samych etapów w takim czasie jak dzieci, które przyszły na świat o czasie. Rozwój noworodka etap po etapie będzie przebiegał odmiennie.

Rozwój noworodka – wzrost i waga

Nie denerwuj się, jeśli noworodek traci na wadze w pierwszych dniach po porodzie. To proces jak najbardziej naturalny, maluszki przychodzą na świat z dodatkiem płynów ustrojowych, które usuwane są tuż po narodzinach. Maluszek może stracić nawet 10% wagi. Potrzebuje czasu, zanim ustabilizuje się i zacznie przybierać na wadze. Ile czasu na to potrzebuje?

Powrót do wagi wyjściowej najczęściej jest możliwy w dwa tygodnie po porodzie, w tym czasie warto sprawdzić, czy noworodek nadrobił straty i zdrowo rośnie.

Noworodek może jeść od 8 do 12 razy na dobę i robić kupkę za każdym razem, co może łączyć się z wrażeniem, że nic innego nie robisz, jak tylko karmisz i przewijasz. To nie powód do niepokoju, dziecko będzie rosło, jego żołądek powiększy się, dzięki czemu maluszek będzie mógł jeść rzadziej, a trawienie ustabilizuje się.

Rozwój noworodka – motoryka

Układ nerwowy dziecka nie jest jeszcze rozwinięty, potrzebuje kolejnych kilku tygodni, na tym etapie maluszek może już sporo osiągnąć.  Sporo czasu noworodek doskonali swoje umiejętności ssania.

Poza tym u noworodka najpewniej zaobserwujesz odruch Moro i kroczenia. Wystarczy, że podłożysz pod stópki dziecka swoje ręce, by maluszek zaczął próbować przemieszczenia, wykonując ruchy podobne do tych typowych dla kroczenia.

Niektóre noworodki położone na brzuszku są w stanie obrócić główkę z jednej strony na drugą. Możesz położyć zabawkę w pobliżu dziecka, noworodek być może zwróci na nią uwagę. Nie oczekuj jednak, że ją chwyci, jego piąstki będą zaciśnięte, a on sam niegotowy do chwytania. Noworodek pomału odkrywa, że jest w stanie otworzyć malutkie piąstki, jednak wystarczy, że włożymy swój palec a szybko zaciśnie ponownie paluszki.

Przeczytaj, kiedy odpada kikut pępowiny

Rozwój noworodka – społeczny

Dziecko pod koniec pierwszego miesiąca życia staje się coraz bardziej towarzyskie, ma coraz dłuższe okresy czuwania, chętnie Cię obserwuje i szuka kontaktu wzrokowego. Może również wydawać pierwsze zdecydowane dźwięki inne niż płacz (noworodki średnio płaczą trzy godziny dziennie), na przykład piski. Choć słuch dziecka jeszcze nie jest dobrze wykształtowany, noworodki mogą rozpoznawać dźwięki, zwłaszcza głos mamy i taty, do którego były przyzwyczajone, przebywając w łonie mamy.

Podobnie jak starsze dzieci, noworodki preferują słodki smak, jednak ich kubki smakowe nie są tak dobrze rozwinięty, by odróżnić smak kwaśny od gorzkiego.

Około połowa dzieci przed ukończeniem pierwszego miesiąca życia pokazuje, że poznaje swoich rodziców, reaguje entuzjastycznie, machając radośnie nogami, nasłuchuje, wycisza się, gdy słyszy znajomy głos.

Jak stymulować rozwój noworodka?

  • mów do dziecka, patrząc mu w oczy, możesz zauważyć, że dziecko czasami zezuje, jest to zazwyczaj fizjologiczny objaw, o którym trzeba na pewno wspomnieć, jeśli nie zniknie w trzecim miesiącu życia.
  • pokazuj różne przedmioty, najlepiej w intensywnych kolorach, na przykład czerwonym, staraj się je przesuwać z prawa na lewo i odwrotnie, by obserwować, czy maluszek podąża za nimi wzrokiem, nie musisz do tego celu wykorzystać zabawek, mogą być przedmioty codziennego użytku. Weź pod uwagę to, że noworodki słabo widzą, dlatego przedmioty należy im pokazywać z niewielkiej odległości
  • odtwarzaj maluszkowi muzykę klasyczną i współczesną,
  • nie bój się masować noworodka.

Przeczytaj – jak widzi noworodek.

Czy noworodek rozwija się prawidłowo?

Jeśli to Twoje pierwsze dziecko, możesz być szczególnie wrażliwa i pełna lęków, czy dziecko rozwija się prawidłowo, czy nic mu nie grozi. Nierzadko młode mamy nie potrafią zasnąć, wypoczywać w nocy, bo cierpią na bezsenność, obserwują noworodka, niektóre mamy uspokajają się dopiero, gdy biorą dziecko do swojego łóżka, wiele ma kłopot z przyzwyczajeniem się do „pustego brzucha”. Często wiąże się to z burzą hormonów i niepewnością jutra.

Wszelkie wątpliwości warto wyjaśniać w gabinecie lekarskim, a w razie złego samopoczucia psychicznego szukać wsparcia wśród znajomych i profesjonalistów.

Przeczytaj więcej o rozwoju dziecka w pierwszym miesiącu życia dziecka.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.