Rozwój niemowlęcia – jak pomóc i nie przeszkadzać?

Niemowlę przez pierwsze miesiące swojego życia jest całkowicie uzależnione od rodziców. To oni opiekują się, pielęgnują, dbają o podanie pokarmów, ale i wspierają rozwój dziecka. Rozwijają umiejętności, pokazują jak radzić sobie z codziennymi czynnościami, przez co przyspieszają rozwój umysłowy i fizyczny dziecka. Ale czy takie ciągłe stymulowanie wręcz popychanie dziecka naprzód jest wskazane? Jak wspomóc rozwój niemowlęcia w tych pierwszych miesiącach życia. ale nie przeszkadzać?

Zadbaj, by dziecko czuło się bezpieczne

Niemowlę korzystając z opieki i pielęgnacji  dorosłych, uczy się prawidłowych relacji i zachowań. Wymaga to wiele czasu, cierpliwości, wsparcia ze strony rodzica, jednak jest to niezbędne, by nauka przynosiła lepsze efekty.  Podstawą do prawidłowego rozwoju dziecka jest bezpieczeństwo.

Nie chodzi tu tylko o dbanie, by dziecku nic złego się nie stało, choć jest to równie ważne. Maluch musi mieć poczucie bezpieczeństwa, wiedzieć, że może na rodzica liczyć w każdej chwili. To poczucie szczególnie stymuluje rozwój niemowlęcia.

rozwój niemowlęcia

Rodzic powinien dbać o podstawowe potrzeby dziecka, a w razie potrzeby być w pobliżu, choćby po to, by przytulić, pochwalić.  Dziecko musi wiedzieć, że rodzic jest blisko i w razie czego mu pomoże, co w znacznym stopniu zachęci do samodzielnego rozwoju.

Pozwól na samodzielność i swobodę

Niemowlę czeka wiele miesięcy ciężkiej pracy nad własnym ciałem i testowanie jego możliwości. Na początku nauczy się trzymać prosto główkę, chwytać przedmioty rączkami, turlać się, siadać,  raczkować, stawiać pierwsze kroki. Jednak zanim  nabierze nowej umiejętności, potrzeba wielu prób i błędów.

Kiedy dziecko zaczyna chodzić – największe błędy rodziców. Przeczytaj.

Rodzic w tym czasie może obserwować, ułatwiać dziecku działania, np. stwarzając odpowiednio dobrane otoczenie i dbając o jego bezpieczeństwo. Dobrze, by zapewnić dziecku maksimum swobody, żeby miało dużo miejsca do nauki, jednak w żaden sposób nie przyspieszać niczego na siłę.Trzeba pamiętać, że rozwój niemowlęcia to kwestia indywidualna i zapisana niejako w genach.

Gdy maluch chce próbować samodzielnie usiąść, raczkować czy stawiać pierwsze kroki nie ograniczajmy go. Pozwólmy mu samodzielnie, o własnych siłach zapanować nad ciałem. Z czasem maluch będzie bardzo ciekawy i ruchliwy, nie brońmy poznawać świata, umieszczając na całe dnie w kojcu czy łóżeczku. Pozwólmy, by niemowlak poznawał swoje otoczenie samodzielnie, pod czujnym okiem rodzica.

W jaki sposób możesz jeszcze wspomóc rozwój  niemowlęcia?

Niemowlę powinno wiedzieć, co dzieje się w jego otoczeniu. Dlatego wyjmując malca z łóżeczka, należy robić to ostrożnie i powoli, by mógł obserwować zmieniające się otoczenie, bez zbędnego stresu.

Rodzic może wziąć niemowlę na ręce i wspólnie z nim poznawać wszystkie otaczające ich przedmioty, co dzieje się za oknem itp. Dodatkowym „wspomagaczem” w rozwoju niemowlęcia jest zabawa oraz przedmioty użyte do niej.

Nie trzeba od razu kupować edukacyjnych zabawek. Wystarczy dać możliwość dziecku obserwować dorosłych, pozwolić na zabawę zwykłymi, ale bezpiecznymi przedmiotami, jak np. miska, łyżka, plastikowa butelka. Czas spędzony na wspólnej zabawie zacieśnia więź z rodzicami, ale także daje możliwość na  stymulowanie rozwoju dziecka.

Pozwólmy by to dziecko wybrało formę zabawy. I najważniejsze nie szczędźmy niemowlakowi pochwał. Każdy sukces dziecka chwalmy i nagradzajmy oklaskami, niech maluszek czuje dumę z własnych dokonań. W ten sposób dobrze, ale nie nachalnie stymulujemy rozwój niemowlęcia.

Na drugiej stronie przeczytasz, jakie błędy rodziców mogą spowalniać rozwój niemowlęcia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Wioleta 30-letnia mama trzyletniego Wojtusia. Absolwentka studiów pedagogicznych. Z zamiłowaniem pochłania wszelką wiedzę na temat wychowywania dzieci, gotowania oraz dziedzin kosmetyki. Zagorzała zwolenniczka karmienia piersią i jak najczęstszego chwalenia dzieci. Wyznaje zasadę: "Słuchaj dobrych rad, ale postępuj zgodnie z matczynym instynktem".

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.