Rozwój dziecka w pierwszych dwunastu miesiącach jego życia przebiega niezwykle dynamicznie. W tym czasie maluch eksploruje otaczający go świat, uczy się rozpoznawać bliskie osoby i komunikować się z nimi, sygnalizować swoje potrzeby, raczkować, chodzić i mówić. Można powiedzieć, że każdego dnia uczy się czegoś nowego. Sprawdź, jak wygląda kalendarz rozwoju dziecka i jak możesz wesprzeć swoją pociechę w kształtowaniu nowych, cennych umiejętności.
Rozwój noworodka – pierwszy miesiąc życia dziecka
W pierwszych 2 tygodniach życia u dziecka zachodzą najintensywniejsze procesy adaptacyjne. Maluszek wyjątkowo potrzebuje wówczas bliskości matki, aby czuć się komfortowo i bezpiecznie. Noworodek jest wrażliwy na dotyk, kojąco działa na niego przytulanie i głaskanie. Śpi około 18-20 godzin na dobę, a swoje potrzeby komunikuje na razie jedynie poprzez płacz. Na tym etapie rozwoju dziecko może ulewać, co oznacza, że z jego ust po karmieniu wypływa niewielka ilość mleka. Przyczyną jest niedojrzały układ pokarmowy, a dokładniej – zwieracz przełyku.
Dwutygodniowy noworodek stopniowo zaczyna rozpoznawać twarze osób, z którymi najczęściej przebywa. Zaczyna również reagować na bodźce zewnętrzne, np. głośne dźwięki, ale też odróżnia światło od ciemności. Maluch powoli adaptuje się do nowych warunków, dlatego tak ważne jest zapewnienie mu komfortu i spokoju.
W 4. tygodniu życia zmysł wzroku jest już bardziej rozwinięty, dziecko potrafi lepiej rozpoznawać twarze, rejestrować ruch i skupiać wzrok na rzeczach znajdujących się ok. 30 cm od jego oczu. Dla dalszego rozwoju wzroku bardzo ważne jest jak najczęstsze nawiązywanie kontaktu wzrokowego z maluchem.
Bardzo możliwe, że w 4. tygodniu życia swojej pociechy zobaczysz jej pierwszy uśmiech, choć jeszcze nieświadomy. Jednocześnie oprócz płaczu zaczniesz słyszeć również inne dźwięki, np. mruczenie. To również czas, w którym maluch coraz częściej będzie otwierał piąstki i automatycznie chwytał przedmioty, a także rozpocznie odkrywanie swojego ciała poprzez dotykanie swoich rączek i twarzy.
Rozwój niemowlęcia – miesiąc po miesiącu
Okres niemowlęcy to czas intensywnego rozwoju dziecka, nauki wielu nowych czynności, dostosowania się do nowego środowiska oraz kształtowania charakteru maluszka. Jakie umiejętności nabywa maluch do ukończenia 1. roku życia?
Rozwój dziecka w 2. miesiącu życia
2. miesiąc życia to nadal czas intensywnych zmian i rozwoju niemowlęcia. W 6. tygodniu życia staje się ono bardziej aktywne, ćwiczy podnoszenie nóżek oraz główki i potrafi dłużej skupiać wzrok w jednym punkcie lub na jednej osobie. Zaczyna zwracać większą uwagę na dźwięki i wydawać odgłosy podobne do samogłosek.
W 8. tygodniu życia malucha następuje skok rozwojowy związany z rozróżnianiem dźwięków, zapachów i smaków przez malucha. Niemowlę już dobrze rozpoznaje głosy najbliższych i odwraca główkę w kierunku źródeł dźwięku. Dziecko coraz częściej wkłada ręce do buzi i nie należy mu tego zabraniać, gdyż w ten sposób poznaje swoje ciało.
Rozwój dziecka w 3. i 4. miesiącu życia
W 3. miesiącu życia dziecko zaczyna wesoło gaworzyć. Często też potrafi przez chwilę utrzymać sztywno główkę, leżąc na brzuchu, ćwiczy podnoszenie jej coraz wyżej. Maluch chętnie bawi się różnymi przedmiotami i bada je, wkładając do buzi. Próbuje przewracać się z pleców na brzuszek, dlatego najbezpieczniej jest kłaść malucha na podłodze, np. na macie edukacyjnej lub piankowej. Na tym etapie rozwoju dziecko ćwiczy również koordynację ręka-oko.
4. miesiąc życia to okres, w którym malec zaczyna naśladować dźwięki. Zaczyna pewniej chwytać różne przedmioty, najprawdopodobniej swobodnie podnosi już główkę, leżąc na brzuchu. Jednocześnie wydaje coraz to nowe dźwięki, bardziej melodyjne, brzmiące wręcz jak śpiew.
Rozwój dziecka w 5. i 6. miesiącu życia
W kalendarzu rozwoju dziecka szczególne miejsce zajmuje 5. miesiąc życia, ponieważ to właśnie wtedy u niektórych niemowląt zaczyna się ząbkowanie, czyli bolesny (zazwyczaj) i długi proces wyżynania się ząbków. W tym okresie maluch jest bardzo ciekawy świata, stara się trzymać głowę jak najwyżej i nie jest już tak chętny do leżenia na plecach. Chętnie bawi się zabawkami, już całą dłonią sięga po przedmioty zwisające nad jego głową. Zaczyna sięgać do stópek i przyciągać je do głowy. Jednocześnie zaczyna łączyć samogłoski ze spółgłoskami i nieświadomie wypowiadać pierwsze słowa, takie jak np. „agu”, „tata”, „mama”, „dada”.
W 6. miesiącu życia wiele dzieci próbuje siadać, a także turlać się. Maluchy potrafią skupić wzrok dłużej na danym przedmiocie, wydają coraz więcej różnych dźwięków, a ich śmiech nie jest już niekontrolowany. W tym wieku u dziecka może pojawić się już tzw. lęk separacyjny, gdy traci opiekunów z pola widzenia.
Rozwój dziecka w 7. i 8. miesiącu życia
Początek 7. miesiąca życia dziecka jest wyjątkowy, ponieważ to wtedy – zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia – należy rozpocząć rozszerzanie diety niemowlęcia. Eksperci z WHO rekomendują, aby przez pierwsze pół roku życia dziecko było karmione wyłącznie mlekiem mamy (ewentualnie mlekiem modyfikowanym, jeśli karmienie naturalne nie jest możliwe).
W 7. miesiącu życia niemowlę jest bardzo ciekawe świata, chętnie turla się i kręci wokół własnej osi, próbuje pełzać do tyłu, ale także czołgać się i siadać. Rozpoznaje bliskie osoby, zaczyna okazywać przywiązanie i chętnie przygląda się swojemu odbiciu w lustrze.
W rozwoju dziecka przełomowym jest 8. miesiąc życia, ponieważ to właśnie wtedy wiele maluchów zaczyna siadać oraz raczkować. W tym okresie również następują pierwsze próby wstawania z podparciem. Rozwinięta jest już dobrze sprawność manualna, maluch z łatwością chwyta różne przedmioty, bawi się nimi, przekłada z rączki do rączki.
Rozwój dziecka w 9. i 10. miesiącu życia
Niemowlę w 9. miesiącu życia potrafi najczęściej siedzieć i raczkować, a także chwilę ustać na rozstawionych nogach. Na tym etapie rozwoju maluszek coraz częściej okazuje emocje, nie tylko te pozytywne, ale również swoje niezadowolenie.
W 10. miesiącu życia niemowlę coraz rzadziej chce leżeć na brzuszku i woli stać – przy pomocy opiekuna, przy ścianie bądź kanapie. W tym okresie zaczyna również rozumieć proste polecenia typu „podaj”, „pokaż”. Jeśli zareaguje na Twoją prośbę, koniecznie pochwal swoją pociechę.
Rozwój dziecka w 11. i 12. miesiącu życia
11. miesiąc życia to czas, w którym dziecko głośno gaworzy, powtarza słowa wypowiedziane przez dorosłych, naśladuje ich gesty i mimikę. Potrafi już bardzo szybko raczkować lub nawet przemieszczać się na nóżkach, np. przy kanapie czy meblach.
Niektóre roczniaki potrzebują podparcia przy chodzeniu, a inne chodzą już same. Dzieci w tym wieku komunikują swoje potrzeby (oczywiście w swoim języku), wskazują palcem na interesującą ich rzecz. Chcą być bardziej niezależne, dlatego sięgają po kubeczek czy sztućce i próbują samodzielnie jeść oraz pić.
Należy pamiętać, że każde dziecko jest inne i rozwija się w swoim tempie. Osiąganie kamieni milowych, kształtowanie umiejętności i danych zdolności jest kwestią indywidualną, dlatego nie należy się przejmować, jeśli Twój maluch wykonuje niektóre czynności później, niż zostały one ujęte w powyższym kalendarzu rozwoju dziecka. Jeżeli jednak masz wątpliwości związane z rozwojem Twojej pociechy, zawsze możesz skonsultować je z pediatrą.
Komentarze