Rozszerzanie diety niemowlęcia – kiedy kaszki, a kiedy obiadki? Zapoznaj się z naszymi radami

Inf. prasowa komentarzy: 0

Karmiąc piersią dajesz maluszkowi to, co najlepsze. Jednak Twoje mleko na pewnym etapie życia niemowlęcia nie jest już w stanie zaspokoić wszystkich jego potrzeb. Dlatego, eksperci zalecają, aby nie wcześniej niż w 17. i nie później niż w 26. tygodniu życia dziecka rozpocząć rozszerzanie jego diety. Od czego zacząć? Kiedy przychodzi czas na kaszkę czy obiadek?

Co podawać jako pierwsze przy rozszerzaniu diety niemowlaka?

Wprowadzanie nowych posiłków zaczynamy od pojedynczych warzyw w postaci delikatnych przecierów i gładkiego puree. Przy rozszerzaniu diety niemowlaka wprowadzamy je stopniowo, co 1-2 dzień nowy smak, obserwując reakcję dziecka. Zaczynamy od podawania marchewki, dyni czy brokułów. W ten sposób, już od pierwszej łyżeczki uczysz dziecko dobrych nawyków żywieniowych. Po około dwóch tygodniach od wprowadzenia do diety pierwszych warzyw przychodzi czas na pierwsze owoce. Możesz zacząć od jabłka, suszonej śliwki, banana czy gruszki.

Kiedy podawać kaszki?

Kaszki i inne produkty zbożowe to kolejny posiłek, który możesz wprowadzać do diety dziecka. Niektóre z nich zawierają gluten. Znajduje się on w pszenicy, życie, owsie i jęczmieniu. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami należy wprowadzać go nie wcześniej niż w czwartym i nie później niż w dwunastym miesiącu życia dziecka. Dlatego, gdy wprowadzisz już do diety dziecka warzywa i owoce przychodzi dobry moment na kaszki. Staraj się wybierać te bez dodatku cukrów. Możesz sięgać po mleczne lub bezmleczne, które przygotujesz na bazie odpowiedniego dla wieku dziecka mleka modyfikowanego. Taka kaszka może stanowić pełnowartościowy posiłek. Niektóre zboża, jak ryż, proso czy kukurydza nie zawierają glutenu – powstałe z nich kaszki należy wprowadzać do diety w celu urozmaicenia menu maluszka. Łagodne w smaku, o delikatnej konsystencji świetnie sprawdzą się na śniadanie dla dziecka.

Kiedy podać pierwszy obiadek?

W kolejnym kroku możesz podawać już następne warzywa czy owoce. To także dobry moment na wprowadzenie obiadku lub zupki z warzywami i mięskiem.

Pamiętaj, aby wybierać produkty bezpieczne, przebadane pod kątem zanieczyszczeń czy pozostałości pestycydów i podawać dziecku posiłki przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.