Rozszczep podniebienia – przyczyny i leczenie

Rozszczep podniebienia to wrodzona wada rozwojowa. Na szczęście można ją skutecznie leczyć. Rozwiązaniem jest operacja, która warto przeprowadzić możliwie szybko, by nie doprowadzić do poważnych powikłań, jakimi są niedosłuch, nieprawidłowe wykształcenie się układu kostnego i mięśniowego, jak również zaburzenia emocjonalne wynikające z poczucia odbiegania od rówieśników.

Kiedy pojawia się rozszczep podniebienia?

Rozszczep podniebienia to wada wrodzona, do której dochodzi już w okresie ciąży, między 5 a 12 tygodniem ciąży.

Zmiany mogą mieć różną formę. Zaczynając od rozszczepienia kompletnego, kiedy dochodzi do rozdzielenia podniebienia twardego od miękkiego. Może dojść również do rozszczepienia niekompletnego, gdy pojawia się szczelina w sklepieniu jamy ustnej, czyli obserwuje się rozszczep podniebienia miękkiego. Do rozszczepu może dojść w każdym fragmencie podniebienia. Zmiany mogą być widoczne już na pierwszy rzut oka, jak również dopiero po otwarciu ust przez dziecko.

rozszczep podniebienia

Rozszczep podniebienia przypada raz na 750 porodów. Częściej wada występuje u dziewczynek.

Czy rozszczepienie podniebienia można rozpoznać w ciąży?

To, czy dziecko ma rozszczepienie podniebienia widać często na pierwszy rzut oka po porodzie. Zmiany można rozpoznać jednak znacznie wcześniej. Doświadczony lekarz, posiadający dobry sprzęt jest w stanie zdiagnozować rozszczep podniebienia podczas badania USG, najczęściej w trakcie badania połówkowego.

Jakie są przyczyny?

Mimo że rozszczepienie podniebienia to problem, który jest znany od dawna, to nadal nie ma pełnej wiedzy na temat mechanizmów jego powstawania. Naukowcy utrzymują, że czynnikami inicjującymi mogą być:

  • predyspozycje genetyczne (często rozszczepienie warg i podniebienia powstaje u rodzica i u dziecka), jednak ten czynnik odpowiada jedynie za 30-40% przypadków, by wystąpił rozszczep konieczne jest współwystępowanie czynników środowiskowych, o których poniżej,
  • niedobór witaminy A , E w diecie przyszłej mamy lub jej przedawkowanie,
  • niedobór kwasu foliowego,
  • picie dużych ilości alkoholu lub stosowanie narkotyków w ciąży,
  • przechodzenie zakaźnych chorób wirusowych (różyczka, grypa, ospa) na wczesnym etapie ciąży,
  • niedobór tlenu podczas rozwoju płodu,
  • przyjmowanie niektórych leków przez przyszłą mamę, na przykład kwasu acetylosalicylowego,
  • choroby: cukrzyca, niewydolność nerek.

Leczenie rozszczepienia podniebienia

Rozszczep podniebienia to wada, której leczenie przebiega wieloetapowo, wymaga współpracy kilku specjalistów.

Pierwszą operację można wykonać, gdy niemowlę skończy czwarty miesiąc życia. Rzadko jednak wykonuje się ją tak wcześniej, najczęściej czeka się aż dziecko skończy rok lub dwa lata (najczęściej między 12 a 18 miesiącem życia), kiedy szczęka dziecka osiąga swój rozmiar. Zabieg polega na zszyciu rozszczepionego podniebienia.

Zanim u dziecka wykona się operację, maluch otrzymuje żywność przez sondę, później przez specjalną butelkę ze smoczkiem. Karmienie piersią zazwyczaj jest mocno utrudnione, bo dziecko nie jest w stanie ssać i połykać normalnie.

Na jednym zabiegu się nie kończy. Po pierwszym zazwyczaj potrzebne są kolejne. Niezbędny jest również kontakt z ortodontą, laryngologiem, logopedą i psychologiem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.