Rozstępy u nastolatka

Rozstępy u nastolatka są dość częstym kosmetycznym wyzwaniem. Czy da się im zapobiegać? I co zrobić, gdy się już pojawią?

Rozstępy u nastolatka

Nie tylko w ciąży. Rozstępy u nastolatka

Choć rozstępy kojarzymy przede wszystkim z okresem ciąży, to okazuje się, że występują one również u dzieci. Są szczególnie często pojawiającą się zmianą na skórze u nastolatek i nastolatków.

Dlaczego właśnie u dzieci mających naście lat pojawiają się rozstępy? Przede wszystkim z uwagi na dynamiczny wzrost. To właśnie u nastolatków obserwuje się skok rozwojowy, dziecko może urosnąć nawet kilkanaście centymetrów na rok. Zmienia się nie tylko wzrost – na skutek czego pojawiają się rozstępy pod kolanami, na udach, czy plecach, ale również zmienia się waga.

Młoda osoba nie musi być otyła by mieć rozstępy. Rozstępy często pojawiają się po prostu na skutek dynamicznego wzrostu i zmiany sylwetki – u dziewcząt, gdy rosną biodra i biust – charakterystyczne czerwone pręgi występują wtedy na piersiach i biodrach, pośladkach, a u chłopców gdy rośnie klatka piersiowa – i wtedy typowe zmiany pojawiają się w górnej części ciała.

Jak powstają rozstępy?

Mechanizm powstawania rozstępów jest taki sam, niezależnie od wieku.

Rozstępy pojawiają się wtedy, kiedy na skutek gwałtownych zmian (rośnięcia, zmiany wyglądu sylwetki, tycia) dochodzi do rozciągania skóry. Skóra nie nadąża za zmianami i dochodzi do rozerwania włókien kolagenowych.

Sprzyjają temu:

  • predyspozycje genetyczne,
  • zmiany hormonalne,
  • nagłe zmiany występujące w ciele.

W okresie dojrzewania mamy do czynienia zarówno z gwałtownymi zmianami hormonalnymi, jak również nagłymi zmianami w wyglądzie ciała. Młode osoby rosną, zmienia się sylwetka i to wystarczy, żeby rozstępy powstały. Gdy dodatkowo dodamy do tego predyspozycje genetyczne, czyli rodzinną skłonność do rozstępów, właściwie niewiele da się zrobić w tym temacie. Rozstępy po prostu pojawią się.

Czy da się zapobiegać rozstępom?

Choć specjaliści od przekazów marketingowych twierdzą, że da się zapobiegać rozstępom, to doświadczenie wielu osób temu przeczy. Mimo systematycznego smarowania, wcierania, a nawet masaży – wiele kobiet zauważyło u siebie rozstępy. Nie można zrzucić w takiej sytuacji odpowiedzialności na brak systematyczności.

Nie da się też stwierdzić, czy gdyby dana kobieta nie używała danego specyfiku, rozstępów nie byłoby więcej. Z pewnością nie zaszkodziła sobie, systematycznie nawilżając skórę, jednak czy pomogła? Tego też nie da się stwierdzić.

Żeby mieć jakiekolwiek porównanie, to trzeba byłoby nanosić specyfik tylko na jedną część ciała (na przykład jedno udo, jedną pierś, połowę brzucha) i porównać z obszarami, gdzie dany kosmetyk nie był stosowany. W praktyce z oczywistych względów nikt tak nie robi. Nikt takich eksperymentów na sobie nie praktykuje.

Podsumowując, pewne jest to, że istnieją kremy, które mają zapobiegać zmianom, jednak żaden producent nie da gwarancji, że one naprawdę zadziałają. Na etykiecie możemy przeczytać, że dany kosmetyk „pomaga zapobiegać” „zmniejsza”, itd.
Nawet najdroższy kosmetyk nie jest na tyle dobry, by jego stosowanie na pewno uchroniło nas przed rozstępami. Żaden też nie usunie zmian, które się pojawiły. Może co najwyżej je nieco zmniejszyć.

Mimo to warto:

  • wykonywać systematyczne peelingi,
  • masować skórę masażerami z wypustkami, specjalnymi rękawicami do masażu,
  • natłuszczać i nawilżać skórę,
  • skuteczne mogą być również masaże obszarów narażonych na rozstępy.

Gdzie pojawiają się rozstępy u nastolatka?

Rozstępy u nastolatka najczęściej pojawiają się:

  • u chłopców – pod kolanami, na plecach, na klatce piersiowej,
  • u dziewcząt – na biodrach, pośladkach, piersiach.

Rozstępy pojawiają się w trakcie gwałtownego skoku rozwojowego, podczas zmiany wyglądu sylwetki, na skutek rośnięcia mięśni, kiedy w krótkim czasie chłopiec mężnieje, a dziewczynka zaczyna zmieniać się w kobietę.

Jak usunąć rozstępy u nastolatków?

Rozstępy u nastolatka można zminimalizować, wystarczy sięgnąć po kremy nawilżająco-odżywcze.

Niekoniecznie polecane na rozstępy, wystarczą lepsze balsamy. Systematyczne nawilżanie, poprzedzane peelingami na pewno pozytywnie wpłynie na wygląd skóry.

Czerwone rozstępy z czasem zblakną. Nie będą aż tak widoczne. I stanie się tak niezależnie od tego, czy będziemy stosować jakiekolwiek kremy, czy też nie.

Jedyną metodą w pełni pozwalającą usunąć rozstępy są zabiegi laserowe. W gabinecie medycyny estetycznej można wykonać różne zabiegi. Dozwolone są również u nastolatek. W zależności od wielkości zmian – potrzeba od dwóch do kilku zabiegów. Szybciej usuniemy rozstępy nowe, dłużej będzie trwała terapia starszych zmian. Każdy zabieg powinien byś skonsultowany ze specjalistą.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.