W ciąży zmienia się sylwetka i proporcje ciała. W krótkim czasie zyskujemy kilka-kilkanaście kilogramów. To idealne warunki dla rozstępów, które pojawiają się szczególnie w tych obszarach, w których skóra narażona jest na największe przeciążenia mechaniczne w postaci rozciągania – na brzuchu, biuście, udach, pośladkach. Co zrobić, gdy pojawią się rozstępy po ciąży? Jakie metody warto wypróbować?
Rozstępy po ciąży – najlepszy krem z retinolem
Najskuteczniejszy na rozstępy po ciąży jest krem z kwasem witaminy A. Niestety zakazany w ciąży. W okresie karmienia piersią można stosować, ale ostrożnie, nie są zalecane duże dawki.
Preparaty z retinolem zapisywane są przez lekarza. Przed rozpoczęciem stosowania warto skonsultować ze specjalistą wszelkie wątpliwości.
Podczas stosowania kremów z witaminą A trzeba liczyć się ze skutkami ubocznymi (zaczerwienienie, łuszczenie), które najczęściej mijają, gdy skóra się przyzwyczai do nowej pielęgnacji.
Jak usunąć rozstępy po ciąży?
Specjaliści są zgodni – im wcześniej rozpoczniemy działać, tym lepiej. Rozstępy po ciąży w gabinecie dermatologa możemy usuwać już po 6 tygodniach po porodzie. W tym celu zazwyczaj poleca się laser frakcyjnych w wersji frakcyjnej radiofrekwencji i laseru bromkowo-miedziowego.
Dzięki wnikaniu światła wgłąb skóry inicjowane jest proces naprawczy, dochodzi do zwiększenia produkcji kolagenu i poprawy kondycji skóry.
Generalnie stosowanie fal radiowych i laserów u kobiet po ciąży, karmiących piersią jest możliwe. Warto przed zabiegiem sprawdzić, czy nie ma innych przeciwwskazań w tym temacie. Trzeba również pamiętać o tym, że skóra kobiet po ciąży karmiących piersią może reagować w nieoczekiwany sposób, wszystko za sprawą wahań hormonalnych.
Dobrą metodą usuwania rozstępów po ciąży jest użycie kwasów chemicznych, które złuszczają skórę i motywują organizm do odbudowy uszkodzonych warstw. O ile stosowanie peelingów w okresie karmienia piersią (po ciąży) nie jest zabronione, o tyle trzeba mieć na uwadze, że skóra będzie bardziej wrażliwa w tym okresie.
Na rozstępy po ciąży dobra będzie także dermabrazja. Można ją stosować również w okresie karmienia piersią. Jednak, podobnie jak w przypadku powyższych metod, trzeba wziąć pod uwagę podrażnienia i nieoczekiwaną reakcję skóry na wykonane zabiegi. Z powodu tego ryzyka wielu ekspertów zaleca wizytę w celu usunięcia rozstępów dopiero po zakończeniu karmienia piersią. Chociaż nie brak głosów, że nie trzeba tak długo czekać.
W czasie ciąży ogólnie smarowałam ciało kremem, takim zwykłym z drogerii, by skóra była nawilżona i nie pękała. No ale i tak gdzieniegdzie pojawiły się te piorunki jak ja to nazywam. Je już smarowałam specjalistycznym kremem nano one, który odbudowuje komórki.