Rozstępy na piersiach to nieestetyczne zmiany, które stanowią niepożądaną pamiątkę po ciąży. Swoim wyglądem przypominają srebrzysto-białe albo różowe pręgi i nieregularne nitki. Powstają głównie na skutek szybko zmieniającego się ciała oraz przyrostu wagi podczas ciąży. Często ich występowanie związane jest również ze zmianami hormonalnymi i czynnikami genetycznymi. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, które pomagają chociaż w pewnym stopniu zapobiec pojawieniu się tego typu blizn.
Czym są rozstępy na piersiach i jak się ich pozbyć?
Skąd się biorą rozstępy na piersiach po ciąży?
Główną przyczyną powstawania rozstępów na piersiach jest gwałtowne przybieranie na wadze, które bezpośrednio związane jest z ciążą. U kobiet spodziewających się dziecka znacząco wzrasta również poziom kortyzolu, co jednocześnie hamuje aktywność komórek produkujących elastynę i włókna kolagenowe. W efekcie skóra staje się coraz słabsza, a wciąż rosnące piersi przerywają jej górne warstwy doprowadzając przy tym do powstania niechcianych bruzd. Oczywiście pojawienie się rozstępów w trakcie ciąży jest też związane ze zmianami hormonalnymi, które w tym czasie dotykają przyszłe mamy. Co istotne, niechciane blizny z tego samego powodu mogą wystąpić także już po narodzinach dziecka na etapie karmienia piersią. Spory wpływ na rozstępy mają również czynniki genetyczne. W zależności od indywidualnych predyspozycji organizm posiada większą lub mniejszą zdolność wytwarzania białek podporowych w skórze, które odpowiedzialne są za optymalne utrzymanie elastyczności oraz jędrności tkanek. Jeżeli białek tych zaczyna brakować to skóra przestaje być podatna na rozciąganie, co bezpośrednio doprowadza do pojawienia się rozstępów.
Jak wyglądają pociążowe rozstępy na piersiach?
Rozstępy w obrębie piersi wyglądają jak wrzecionowate pręgi, które powstają na skórze prostopadle do kierunku jej rozciągania. W początkowej fazie najczęściej mają kolor różowy, czerwony bądź fioletowy. Dodatkowo mogą swędzieć i być bardziej wrażliwe na dotyk. Czerwone, wyraźne bruzdy świadczą o wystąpieniu stanu zapalnego w tym miejscu. Później rozstępy ulegają pozornej regeneracji, dzięki czemu stają się mniejsze i jaśniejsze oraz nabierają białawego koloru. Nadal jednak pozostają widoczne.
Jak zapobiec powstawaniu rozstępów na piersiach?
W zapobieganiu rozstępom niezwykle ważną rolę pełni właściwa profilaktyka. Warto więc już na wczesnym etapie ciąży stosować odpowiednie kosmetyki, balsamy lub wcierki, które pomogą powstrzymać powstawanie tych nieestetycznych zmian. Większą skuteczność przeważnie wykazują produkty dostępne w aptekach. Przydatne mogą okazać się też masaże i peelingi pobudzające skórę do odnowy.
Duże znaczenie ma również zbilansowana dieta. Codzienne menu poprawiające stan skóry powinno obejmować zielone warzywa, różnego rodzaju kasze oraz chude mięso. Istotne też, aby pamiętać o dostarczaniu organizmowi optymalnych dawek witamin B, C, K oraz rutyny, żelaza, potasu czy sodu. Nie wolno także zapominać o regularnym nawadnianiu organizmu. Niezastąpiona okaże się również umiarkowana aktywność fizyczna – jeśli stan zdrowia przyszłej mamy na to pozwala to, warto codziennie wychodzić na spacery, a nawet wykonywać ćwiczenia aktywujące mięśnie klatki piersiowej.
Koniecznie trzeba też zdawać sobie sprawę, że rozstępy najlepiej likwiduje się już w momencie ich powstania. Świeższe bruzdy są bowiem o wiele łatwiejsze do usunięcia, niż starsze blizny. Najbardziej skuteczne okażą się tutaj zabiegi medycyny estetycznej, w tym lasery czy mezoterapia. W zależności od wielkości zmian czasem potrzeba jednak, aż kilku sesji, aby całkowicie pozbyć się bruzd.
Rozstępy na piersiach mogą budzić duży dyskomfort u świeżo upieczonych mam. Najlepiej więc już na wczesnym etapie ciąży podjąć odpowiednie działania, które pomogą w jak największym stopniu zminimalizować ryzyko wystąpienia tych nieestetycznych bruzd. W przypadku pojawienia się rozległych rozstępów najczęściej jedynym rozwiązaniem okaże się przeprowadzenie zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.
Komentarze