Jak rozpoznać katar sienny u dziecka?

Katar u dziecka nie musi być objawem infekcji. Jeśli pojawia się zawsze o tej samej porze roku i towarzyszą mu inne objawy alergii, najprawdopodobniej jest to katar sienny, czyli sezonowy alergiczny nieżyt nosa. Najczęściej towarzyszy mu kichanie, przekrwienie nosa i lejący, płynny katar. Katar sienny u dziecka pojawia się zazwyczaj w okresach pylenia, gdy z drzew, traw i chwastów uwalniane są zarodniki przemieszczające się w powietrzu w formie pyłków.  U osób wrażliwych te niewielkie substancje – alergeny (najczęściej pyłki i zarodki pleśni) – odbierane są jako zagrożenie. Organizm podczas kontaktu z nimi wydziela do krwi histaminę, by bronić się „przed najeźdźcami”. Skutkiem ubocznym tego procesu są objawy alergii, w tym katar sienny u dziecka.

Katar sienny u dziecka – objaw uczulenia na…?

Katar sienny u dziecka może mieć różne przyczyny. Trudno wskazać na jeden alergen, bo może być ich całe mnóstwo. Najczęściej podejrzewa się drzewa bezkwiatowe, trawy i niskie rosnące chwasty. Na wiosnę alergie wywołują drzewa takie, jak dąb, wiąz, brzoza, w okresie letnim najczęściej trawy (ponad połowa osób z katarem siennym jest wrażliwa na pyłki traw). Poza tym zagrożenie stanowią zarodniki pleśni, które bytują w miejscach o większej wilgotności, na przykład w glebie, trawach, opadłych liściach, a także na strychach, w piwnicach, łazienkach.

katar sienny u dziecka

W celu wykrycia sprawcy problemu, wykonuje się badania: albo poprzez pobieranie krwi albo wykonując test na skórze. W tym drugim przypadku poprzez nakłucie dostarcza się kroplę z alergenem pod naskórek i obserwuje reakcję. Zmiany na skórze (guzki otoczone czerwonym obszarem) pojawiające się po 15-20 minutach wskazują na reakcję alergiczną.

Same wyniki nie są jednak wystarczające. Kluczowa pozostaje obserwacja dziecka. Jeśli rodzic zauważa, że po kontakcie z alergenem pojawiają się niepokojące objawy, diagnoza staje się pewna.

Skłonność do alergii danej osoby jest zazwyczaj stała przez całe życie, choć objawy mogą się nasilać i słabnąć w określonych momentach życia. Jest to kwestia indywidualna – zmiany hormonalne mogą alergie wyciszać lub jej objawy potęgować.

Sezonowe alergie rzadko pojawiają się zanim dziecko skończy 3 lata. Alergia wziewna i katar siewny zazwyczaj rozwija się, gdy dziecko ma około 10 lat i osiąga swój szczyt, gdy kończy lata 20-ste. Często objawy alergii znikają same, gdy osoba wkracza w późną dorosłość.

Czy to katar sienny?

Katar sienny zazwyczaj pojawia się nagle i trwa tak długo, jak dziecko jest narażone na kontakt z alergenem. Gdy dochodzi do kontaktu z niegroźnym dla innych osób czynnikiem, osoba z predyspozycjami genetycznymi i środowiskowymi zaczyna reagować negatywnie, jej układ immunologiczny staje w gotowości, do krwi wydzielana jest histamina, która sprawia, że śluzówka jest przekrwiona, swędzi, powstaje rzadka wydzielina.  Poza tym można obserwować swędzenie i łzawienie oczu i świąd w uszach.

Podstawowe objawy, które powinny zwrócić naszą uwagę to:

  • kichanie,
  • swędzenie nosa,
  • jasny katar,
  • przekrwienie śluzówki nosa,
  • kaszel.

Katarowi siennemu często towarzyszy swędzenie, łzawienie i zaczerwienienie oczu, objawy te nazywane są alergicznym zapaleniem spojówek. Poza tym rodzic powinien zwrócić uwagę też na inne symptomy. Dzieci cierpiące na alergie często są drażliwe, zmęczone, nie potrafią się skoncentrować. Przewlekle zatkany nos może zakłócać ich sen nocny, przez co chętnie ucinają sobie drzemkę w ciągu dnia.

Ponadto wskazówką, że maluch cierpi na katar sienny, jest znaczne zmniejszenie objawów w pomieszczeniu i w samochodzie, w którym włączona jest klimatyzacja.

A może to astma?

Jeśli dziecko ma świszczący oddech i napady duszności, należałoby sprawdzić, czy powodem jego problemów nie jest astma. Przeczytaj więcej o pierwszych objawach astmy u dziecka.

Trzeba również pamiętać, że nieleczone alergie sezonowe mogą prowadzić do rozwoju innych chorób: zapalenia zatok, przewlekłych infekcji ucha, a nawet wspomnianej wyżej astmy.

Czy to katar sienny u dziecka?

Katar wywołany przez alergię jest dość łatwy w identyfikacji. Objawy mają charakter nawracający. Pojawiają się z roku na rok, miej więcej w tym samym okresie, kiedy dochodzi do kontaktu z alergenem.

Jednak jeśli masz wątpliwości, czy Twoje dziecko ma alergię, porozmawiaj z lekarzem o Twoich wątpliwościach. Lekarz po krótkim wywiadzie i badaniu fizykalnym najczęściej jest w stanie postawić diagnozę.

Leczenie kataru siennego

Niestety nie ma jednego skutecznego leku na alergię i katar sienny u dziecka. Rozsądne jest, tam, gdzie to możliwe, ograniczanie kontaktu z alergenem, a po powrocie do domu zmiana ubrania i umycie skóry. W trakcie kulminacji objawów nie zaleca się kosić trawy, bo to dodatkowo rozprzestrzenia pyłki i zarodki pleśni. Dzieciom z alergiom zaleca się zazwyczaj również leki przeciwhistaminowe, które pozwalają zmniejszać przykre objawy. Produkty te  redukują przekrwienie śluzówki nosa i zmniejszają uporczywy katar. W ten sam sposób działają sterydy w aerozolu podawane do nosa. Leczenie kataru siennego powinno odbywać się pod opieką doświadczonego alergologa.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.