Rower biegowy czy hulajnoga dla dwulatka?

Co lepiej wybrać: rower czy hulajnogę? Który sposób poruszania się, a jednocześnie zabawy będzie lepszy i korzystniejszy pod względem stymulacji rozwoju ważnych umiejętności dla dziecka? Poznaj atuty każdej z opcji i zdecyduj, co kupić.

Co kto lubi…

hulajnoga-dziecieca-swiecaca-87685Jedno dziecko przepada za lodami, inne za czekoladą. Podobnie jednemu maluchowi spodoba się już na samym wstępie rowerek biegowy, a drugie dziecko nie będzie chciało odstępować na krok hulajnogi. To kwestia gustu, a o gustach, jak wiadomo, się nie dyskutuje.

Dlatego najprostszym rozwiązaniem byłoby umożliwienie skorzystania maluchowi zarówno z rowerka, jak i hulajnogi. Najwygodniej po prostu poobserwować, co dziecku przypadnie bardziej do gustu, gdy wybierzemy się na pobliski plac zabaw, gdzie będzie można przez chwilę pobawić się hulajnogą lub rowerkiem znajomych dzieci. Można również sprawdzić preferencje dziecka w sklepie, gdzie można się przymierzyć do rowerka i hulajnogi.

Alternatywa czy propozycje uzupełniające się?

Wielu rodziców decyduje się dzisiaj i na hulajnogę i na rowerek biegowy. Zwłaszcza jeśli wybierają tańsze produkty. Dobry rowerek biegowy dla dwulatka można bowiem otrzymać już w cenie około 150 złotych, a hulajnoga to koszt od 50 do 100 złotych. Oczywiście można znaleźć produkty i tańsze i droższe. Mowa tutaj o zabawkach, które mają posłużyć jako test preferencji naszych dzieci, doskonałych na początek, pozbawionych zbędnych gadżetów i udoskonaleń.

Ponadto warto mieć na uwadze, że jazda na rowerku i hulajnodze w innym stopniu sprzyja rozwojowi dziecka. Dlatego w praktyce często maluch zwyczajnie chce mieć i jedno i drugie.

Przeciętny dwulatek jest gotowy zarówno na naukę jazdy na trzykołowej hulajnodze (hulajnoga na dwóch kółkach zalecana jest dla dzieci od piątego-szóstego roku życia), jak i na rowerku biegowym.

Hulajnoga – opinie i fakty

 • hulajnoga jest generalnie lżejsza niż rowerek. Wiele modeli można łatwo złożyć i gdy dziecko nie chce jeździć, wygodnie przenosić. Dlatego jest to sprzęt bardziej mobilny, doskonały na krótkie wyprawy, wtedy, kiedy chcemy szybko dotrzeć z jednego punktu do drugiego.
 • hulajnoga bardziej nadaje się do jazdy po prostych drogach. W mniejszym stopniu sprawdzi się w lesie i po nierównościach, gdzie przeciętny rowerek radzi sobie dużo lepiej.
 • hulajnoga przez niektórych rodziców uważana jest za sprzęt bardziej ryzykowny pod kątem ewentualnych kontuzji: jednak to kwestia dość mocno dyskusyjna.
 • hulajnoga sprzyja lepszemu poczuciu równowagi, przyzwyczaja do większych prędkości i uczy sztuki hamowania i przewidywania.
 • niektóre badania sugerują, że nauka jazdy na hulajnodze sprzyja dobrej sprawności językowej dziecka. Logopedzi zauważyli, że istnieje ścisły związek między tym, jak dzieci radzą sobie podczas jazdy na hulajnodze a ich umiejętnościami w zakresie posługiwania się językiem. Badania sugerują, że jeśli około dwuletnie dziecko przez pół roku nie jest w stanie nauczyć się jazdy na hulajnodze, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie miał problemy z dysleksją w przyszłości.

Rowerek biegowy opinie i fakty

 • uważany jest za bardzo dobry sprzęt do poruszania się dla dzieci, które skończyły 18 miesięcy,
 • umożliwia wszechstronny rozwój: zarówno fizyczny, jak również doskonali koncentrację, skupienie i wiele umiejętności potrzebnych w codziennym życiu,
 • pozwala ominąć etap jazdy na rowerku z trzema kółkami,
 • zazwyczaj dobrze tolerowany jest przez dzieci, choć bywa też tak, że maluchy nieprzekonane do rowerka wyraźnie preferują hulajnogę,
 • rowerkiem biegowym można jeździć po nierównym terenie, w lesie, piasku: wszystko zależy od umiejętności dziecka.
 • rowerek biegowy zazwyczaj jest cięższy i mniej komfortowy w trakcie transportu niż hulajnoga.

Przeczytaj, jak wybrać rowerek biegowy dla dwulatka.

A Wy co wybraliście: rowerek biegowy czy hulajnogę? A może jedno i drugie? Napiszcie!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. JOlk222 JOlk222

  Zdecydowanie polecam hulajnogi. Moim zdaniem są mocno niedoceniane, a dzieci też je lubią. Teraz panuej taka moda na biegowe rowerki, że hulajnogi postrzegane są gorzej.Moim zdaniem powinni rodzice częściej rozważać ich zakup

 2. agusia agusia

  Ja jestem mega zadowolona z rowerka biegowego. To super zabawka dla malucha! Co prawda mój synek dostał go na drugie urodziny, jednak od razu nie polapal sie we wszystkim. Teraz jeździ na nim dwa miesiące i śmiga nieźle sprawiając radość wszystkim którzy go obserwują a zwlaszcza mnie :))). Podnosi nogi do góry i jedzie, czyli już umie utrzymać równowagę na dwóch kółkach.

 3. Dodo Dodo

  W naszym przypadku hulajnoga wygrała… Dlaczego? tego z pewnością się nigdy nie dowiemy, chyba że dziecko kiedyś będzie pamiętać to wszystko i nam wyjaśni. Jak na razie szaleje po mieszkaniu jeżdżąc z pokoju do kuchni i z powrotem :))

 4. Kasia12 Kasia12

  U nas codzinnie w ruchu jest rower biegowy. Tomuś go wręcz uwielbia, nie ma mowy, że wyjdziemy na zewnątrz bez niego :D

 5. Kama Kama

  Na naszym osiedlu jest ok.10 dzieci w wieku 2-7 lat. Wszystkie smigaja na hulajnogach, na rowerku zadne (mimo, ze wszystkie posiadaja rowerki)

 6. MalaIga MalaIga

  rowerek biegowy musi być niski, na początek taki drewniany, np bo znany first bike nawet dla wysokiego dwulatka (początkowego dwulatka) może być za wysoki

 7. Ola Ola

  Rowerka biegowego nie należy porównywać z hulajnogą gdyż są to dwa odmienne . Rowerek biegowy przygotowuje przedewszystkim do jazdy na prawdziwym rowerze natomiast hulajnoga to przyjemność jazdy w każdym wieku . Technika jazdy na hulajnodze jest inna gdyż każda noga pracuje w inny sposób . Rowerek biegowy daje możliwość spoczynku bo się zwyczajnie na nim siedzi jak na zwykłym rowerze, hulajnoga takiej możlwości nie daje jak wiadomo. Jeżeli zatem ktoś rozważa kupno jednego nad drugiego to niech lepiej zastanowi się nad wiekiem dziecka bo rowerki biegowy służą do 4 roku roku życia a hulajnoga dużo dłużej ;).