Ropne zapalenie gardła – czy konieczne są antybiotyki?

Ropne zapalenie gardła to bolesna dolegliwość, którą wywołują zazwyczaj bakterie. Choroba może minąć sama, jednak w wielu przypadkach niezbędna jest antybiotykoterapia, która pozwala uniknąć przykrych powikłań: zarówno miejscowych jak i ogólnoustrojowych.

Co wywołuje ropne zapalenie gardła?

Ropne infekcje gardła najczęściej wywoływane jest przez bakterie paciorkowcowe z kategorii  Streptococcus pyogenes.

Niestety samo badanie u lekarza nie zawsze pozwala ustalić, czy przyczyna choroby leży w inwazji wirusów czy bakterii, dlatego wskazane jest wykonanie wymazu i sprawdzenie, jakie jest źródło zakażenia. To pozwala uniknąć konsekwencji podania antybiotyku bez wyraźnych wskazań. Według naukowców, potrzeba minimum sześciu miesięcy do odbudowy flory bakteryjnej po antybiotykoterapii.

Jak dochodzi do ropnego zapalenia gardła?

Wielu ludzi jest nosicielami paciorkowców, które nie wywołują żadnych objawów. Dopiero w okresach obniżonej odporności pojawiają się symptomy, które wskazują na chorobę.

Zarażenie bakteriami wywołującymi ropne zapalenie gardła najczęściej następuje drogą kropelkową: gdy choroba osoba kicha, pozostawia bakterie na przedmiotach w swoim otoczeniu, może również być przenoszone przez kontakt bezpośredni.

Po wniknięciu bakterii do ustroju potrzebuje ona od 12 godzin do 4 dni do tego, by wywoływać pierwsze objawy choroby.

ropne zapalenie gardła

Ropne zapalenie gardła: objawy

Choroba ma zazwyczaj nagły początek. U dotąd zdrowego dziecka pojawiają się przykre objawy, z charakterystycznym śluzowym, ropnym wysiękiem na migdałkach i czerwoną śluzówką gardła. Poza tym występuje:

  • wysoka gorączka,
  • uczucie rozbicia,
  • ból gardła, zwłaszcza podczas przełykania,
  • afty w ustach,
  • osłabienie, drażliwość,
  • ból głowy,
  • powiększone węzły chłonne,
  • krwistoczerwone języczek
  • ból brzucha,
  • nudności i wymioty.

Jak leczy się ropne zapalenie gardła?

W przypadku ropnego zapalenia gardła zazwyczaj niezbędne jest podanie antybiotyków. Kuracja powinna trwać od 7 do 10 dni. Bardzo ważne jest, by podawać lek dokładnie według wskazań lekarza.

Dodatkowo zaleca się podawanie leków zmniejszających ból (na bazie paracetamolu i ibuprofenu), jak również miejscowo działających środków zmniejszających uporczywy ból gardła.

Poza tym warto zastosować inne metody wzmacniające, sięgając po naturalne antybiotyki (przeczytaj więcej tutaj). Wskazane jest częste podawanie napojów w temperaturze pokojowej, by nie podrażniać dodatkowo gardła. Sprawdzą się także napary do płukania gardła, na przykład z tymianku czy szałwii.

Osoba chora na ropne zapalenie gardła powinna pozostać w domu. Wskazany jest odpoczynek, leżenie i unikanie nadmiernej aktywności fizycznej.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.