Ropiejące oczy – co pomaga a czego nie robić?

Ropiejące oczy to częsty problem u noworodków i najmłodszych dzieci. U starszaków zazwyczaj pojawia się w okresie infekcji, kiedy maluch pociera rączkami twarz i przenosi bakterie lub wirusy w okolicę oka. Co zrobić, gdy zauważymy, że oczy dziecka są opuchnięte, a w kącikach zmienia się charakterystyczna wydzielina? I jakich błędów nie popełniać w trakcie pielęgnacji?

Ropiejące oczy – przyczyny

Najczęstszą przyczyną ropiejących oczu jest zapalenie spojówek. Choroba ta jest mocno zaraźliwa, wystarczy kontakt z drugą osobą chorobą, nawet nie bezpośredni, ale za pośrednictwem ręczników, czy przedmiotów, na których znajduje się wydzielina z oka. Dlatego tak istotne jest, by w razie pojawienia się choroby u jednej z osoby w rodzinie zachować maksymalną higienę, łącznie z oddzieleniem ręczników i pościeli od pozostałych osób. Ryzyko choroby można zminimalizować poprzez częste mycie rąk i unikanie dotykania nimi okolicy oczu.

ropiejące oczy

Zapalenie spojówek może mieć różne podłoże:

  • bakteryjne – najczęściej dotyczy obu oczu i objawia się obfitą wydzieliną,
  • wirusowe – bardzo zaraźliwa forma choroby, która dotyczy najczęściej jednego oka, może się rozprzestrzenić do drugiego,
  • alergiczne – pojawia się pod wpływem alergenu, na przykład detergentu, pyłku. Objawem jest zaczerwienie oczu, łzawienie, następnie wypływania ropy.

Ropiejące oczy u noworodka mogą mieć inną przyczynę niż wyżej opisaną. W 5% przypadków problemem jest zapalenia woreczka łzowego, związanego z niedrożnością kanalika łzowego. Często problem kończy się sam, wraz z dorastaniem maluszka. Innym razem konieczny jest zabieg chirurgiczny.

Ropiejące oczy – pierwsza pomoc

Jeśli oczka ropieją noworodkowi, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Specjalista po obejrzeniu maluszka oceni, jakie postępowanie będzie najkorzystniejsze. Jeśli problem dotyczy starszego dziecka, kluczowe jest umiejętne oczyszczanie oczu od zewnętrznego kącika do środkowego. Do tego celu należy używać roztworu soli fizjologicznej, do każdego oka nowego wacika. To bardzo ważne, bo używanie jednego do obu oczy szybko doprowadzi do rozprzestrzenienie choroby. Poza tym jednym wacikiem należy wykonywać jeden ruch, każdorazowo zmieniając wacik przy oczyszczaniu oczka.

Dobrym sposobem, sprawdzonym przez pokolenia, jest oczyszczanie oczu roztworem rumiankowym. Jednak uwaga – istnieje ryzyko uczulenia!

Jeśli okaże się, że zapalenia spojówek ma charakter bakteryjny, konieczne jest podanie kropli z antybiotykami. Na zapalenie spojówek o etiologii wirusowej często zaleca się obserwację, najczęściej problem mija po tym, jak inne objawy choroby znikają – ból gardła, katar, kaszel, itd.  Na zapalenie spojówek o podłożu wirusowym często zapisuje się leki przeciwhistaminowe, które pozwalają sobie poradzić z reakcją alergiczną.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.