Ropiejące oczy u dziecka – przyczyny i leczenie

Ropiejące oczy u dziecka nie muszą od razu oznaczać zapalenia spojówek. Żółtawa wydzielina w kącikach może mieć inne źródła, dużo mniej poważne. U najmłodszych dzieci, do około drugiego roku życia może wynikać z podrażnienia oczu, być skutkiem pocierania oczu brudnymi dłońmi, często towarzyszy również infekcjom wirusowym, katarowi, przeziębieniu, przedłużającym się infekcjom. U noworodków ropiejące oczka najczęściej wynika z zapalenia woreczka łzowego. Jak radzić sobie z ropiejącymi oczkami, jak je pielęgnować i kiedy warto udać się do lekarza?

Ropiejące oko u noworodka

Ropiejące oko u noworodka to dość częsty problem, wynika z zablokowanego kanału łzowego. Jest to wrodzona nieprawidłowość znana również pod terminem zapalenia woreczka łzowego. Do sytuacji dochodzi wtedy, kiedy dziecko z nieznanych przyczyn rodzi się ze zwężonym kanałem jednego lub obu oczu. Zwężony kanał sprawia, że wydzielina nie może się wydostać, co prowadzi do blokady kanału i wystąpienia stanu zapalnego.

ropiejące oczy u dziecka

Leczenie ropiejącego oka u noworodka, którego źródłem jest zablokowany kanał łzowy, wymaga systematyczności i cierpliwości. Warto udać się do okulisty, który wytłumaczy, jak pomóc dziecku – jak wykonywać masaż woreczka łzowego, najczęściej stosuje się również krople do oka (w niektórych sytuacjach wskazane są krople z antybiotykiem).

Jeśli kilkutygodniowe leczenie nie przynosi rezultatu, lekarz może zalecić zabieg chirurgiczny, polegający na wprowadzeniu cienkiej sondy do kanału łzowego, która pod ciśnieniem wprowadza antyseptyczną ciecz i przeczyści okolice oka.

Ropiejące oczy u dziecka – jak rozpoznać zapalenie spojówek?

Najmłodsze dzieci są szczególnie narażone na zapalenie spojówek, które dość łatwo stwierdzić, obserwując wygląd oczu. Oko lub oczy są przekrwione, w kącikach pojawia się ropna wydzielina, której z każdym dniem jest więcej. Może to prowadzić do sklejenia rzęs i trudności z otwarciem oka. Poza tym oczy mogą swędzieć, boleć, czasami pojawia się objaw światłowstrętu – dziecko chroni się przed źródłem światła.

Zapalenie spojówek i ropiejące oczu u dziecka mogą mieć podłoże wirusowe (występować w przebiegu infekcji, towarzyszyć katarowi, kaszlowi), bakteryjne (na przykład pojawić się po wizycie na pływalni) lub alergiczne (u dzieci mających problem z alergiami).

Zapalenie spojówek to choroba zaraźliwa. Z tego powodu należy zadbać o oddzielne ręczniki, pościel i w szczególny sposób dbać o higienę, zmieniając częściej poszewkę od poduszki i ręczniki i dokładnie myć ręce po oczyszczaniu zainfekowanego oka.

Ropiejące oczy u dziecka – pierwsza pomoc

Ropiejące oczy u dziecka wymagają starannej pielęgnacji.

 • do każdego oczka należy używać osobnego wacika,
 • oczka przemywamy od strony zewnętrznej do wewnętrznej (kierując się do nosa),
 • do przemywania używamy przegotowanej wody, środków antyseptycznych, roztworu rumianku (uwaga na ewentualne uczulenia).

Ropiejące oczy u dziecka – kiedy do lekarza?

Jeśli ropy jest dużo, domowe (wyżej opisane) metody po dwóch-trzech dniach nie pomagają, warto udać się do lekarza. Wizyta jest wskazana również, jeśli dziecko gorączkuje, jest osłabione i wyraźnie chore.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. muszyca muszyca

  mojej 3 letniej córeczce okulistka zaleciła aby absolutnie nie dotykac wacikai oczu, tylko i wyłącznie zalewać oko na leżąco solą fizjologiczną by wypłukać bakterie

  • Mama Mama

   I pomogło to pani córce? Ja przemywania wacikiem i nadal jest