Rok szkolny 2022/2023 – kiedy się zaczyna?

Wakacje w pełni, ale już niedługo rozpocznie się kolejny rok szkolny. Tym razem będzie to rok szkolny 2022/2023. Co przyniosą nam najbliższe miesiące? Czy planowane są jakieś zmiany?

Kiedy rozpoczyna się rok szkolny 2022/2023?

Rok szkolny rozpoczyna się tradycyjnie 1 września, czyli w czwartek. 2 września to piątek, zatem po dwóch dniach w szkole dzieci i młodzież czeka weekend.

1 września to tradycyjny apel, krótkie spotkanie w salach lekcyjnych, rozdanie planów lekcji i rozejście się do domu. W piątek, 2 września, można liczyć już na lekcje, jednak zazwyczaj organizacyjne, podobnie jak w dniach kolejnych.

Początek roku szkolnego to tradycyjnie omawianie wymagań dotyczących uczniów, rozmowy organizacyjne i planowanie tego, co czeka wszystkich w nadchodzącym roku.

Rok szkolny 2022/2023

Kiedy kończy się rok szkolny 2022/2023?

Rok szkolny kończy się 23 czerwca 2023 roku.

Dni wolne

Od 23 do 31 grudnia będzie trwała zimowa przerwa świąteczna.

Od 16 stycznia do 26 lutego 2023 planowane są ferie, z podziałem na województwa.

16-19 stycznia 2023 – województwo: łódzkie, lubelskie, pomorskie, podkarpackie, śląskie,
23 stycznia – 5 lutego 2023 – województwo: warmińsko-mazurskie, podlaskie,
30 stycznia – 12 lutego 2023 – województwo: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie,
13-26 lutego – województwo: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie.

Od 6 do 11 kwietnia zaplanowana jest przerwa świąteczna.

28 kwietnia 2023 kończą się zajęcia w ostatnich klasach liceów, techników.

Od 24 czerwca do 31 sierpnia – wakacje.

Oczywiście, zgodnie z tradycją wolne będą 1 listopada, 11 listopada, 6 stycznia, 1 i 3 maja, 8 czerwca. Każda szkoła może wprowadzać także dodatkowe dni wolne od nauki, godziny dyrektorskie.

Po zsumowaniu wszystkich dni wolnych w roku szkolnym 2022/2023 uczniowie będą mieli 179 dni wolnych.

Jakie szykują się zmiany? Obsługa broni

W nadchodzącym roku szkolnym 2022/2023 można spodziewać się sporych zmian. Jedna z najistotniejszych dotyczy nauki nowych umiejętności, na przykład obsługi broni palnej. Zagadnienie to ma być podejmowane na lekcjach edukacji do bezpieczeństwa w klasie ósmej szkoły podstawowej i pierwszej klasie liceum. Praktykowane mają być wizyty na strzelnicach i nauka strzelania.

Nowy przedmiot

Wiele kontrowersji budzi też zapowiedziane wprowadzenie nowego przedmiotu szkolnego. Ma nim być historia i teraźniejszość. HiT ma uczyć dzieci, jak samodzielnie analizować fakty, oceniać sytuacje, interpretować pewne procesy. Przedmiot ten ma zastąpić dotychczasową wiedzę o społeczeństwie, ma koncentrować się na historii najnowszej, po II wojnie światowej. Jednak nie wszyscy uczniowie będą mieli HiT, młodzież w klasach humanistycznych nadal będzie miała zajęcia WOS-u.

Inaczej ma wyglądać też matura

Matura w roku szkolnym 2022/2023 ma wyglądać inaczej. Jest sporo zmian.

Ma być więcej czasu na pisanie. Matura z języka polskiego ma trwać na poziomie podstawowym 240 minut, a na poziomie rozszerzonym 210 minut. Egzamin z matematyki na poziomie podstawowym i rozszerzonym mają trwać 180 minut.
Dodatkowy przedmiot – aby zdać maturę będzie trzeba otrzymać 30% punktów z dodatkowego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.

Matura odbędzie się oczywiście w maju. Najprawdopodobniej 8 maja się rozpocznie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*