Co rodzic siedmiolatka wiedzieć powinien?

W wieku siedmiu lat nasze beztroskie dziecko zmienia się już w poważniejszego ucznia szkoły podstawowej. Przed nim nowe cele i obowiązki, a także wyzwania, którym chętnie będzie stawiał czoło siedmiolatek.

Jeśli jesteś mamą dziecka w tym wieku, sprawdź, co powinno umieć Twoje dziecko i jak w pozytywny sposób wspierać jego rozwój na tym ważnym etapie życia.

Siedmiolatek w szkole – zachęcajmy, ale nie zmuszajmy do nauki

Dziecko w wieku siedmiu lat zwykle ma już za sobą swój pierwszy dzień nauki w szkole podstawowej. Za nim już kompletowanie szkolnej wyprawki, wybieranie szkolnego plecaka oraz zawieranie pierwszych znajomości.

Dla dziecka w tym wieku kontakty z rówieśnikami i akceptacja z ich strony jest bardzo ważna. Nic więc dziwnego, że po powrocie ze szkoły nasza pociecha często porównuje się ze swoimi kolegami i koleżankami oraz chce jak najbardziej się do nich upodobnić.

W wieku siedmiu lat pojawiają się także pierwsze rywalizacje. Możemy zauważyć je np. w szkole, gdzie bardziej ambitni siedmiolatkowie będą chcieli szybko uczyć się i nabywać nowe umiejętności. Twoje dziecko może zadawać liczne pytania, chętnie uczyć się i pogłębiać swoją wiedzę lub wręcz przeciwnie, niechętnie siadać do książek i nauki.

Jest to więc bardzo dobry moment, aby zachęcać swoją pociechę do systematycznej nauki oraz zainteresować ją otaczającym światem. Nie zmuszajmy jednak dziecka do siadania do książek za wszelką cenę, tylko starajmy się w naturalny sposób rozbudzić jego dziecięcą ciekawość oraz zainteresować nauką.

Chwalmy jak najczęściej nawet za najmniejsze postępy oraz zachęcajmy do doskonalenia nowych umiejętności. Starajmy się także, aby nauka nie kojarzyła mu się z przykrym obowiązkiem, tylko z czymś przyjemnym i pozytywnym.

Siedmiolatek w domu – coraz bardziej samodzielny

Dziecko w wieku siedmiu lat umie już naprawdę wiele. Jest w stanie samodzielnie spakować swój plecak do szkoły, przygotować sobie kanapki oraz posprzątać swój pokój. Chętnie pomaga także w czynnościach domowych, np. przy sprzątaniu, myciu naczyń czy odkurzaniu. Warto więc wykorzystać tę naturalną uczynność siedmiolatka, aby nauczyć dziecko coraz większej samodzielności.

Mimo tego, że niektóre czynności nasza pociecha może wykonywać jeszcze dość wolno i nieumiejętnie, nie zniechęcajmy dziecka do nich, tylko jak najczęściej chwalmy za dobre chęci i pomoc. Praktyka czyni bowiem mistrza i ani się obejrzymy, a nasze dziecko będzie nie tylko chętnie pomagało nam w domowych obowiązkach, ale także robiło to coraz lepiej.

siedmiolatek

Siedmiolatek jego emocje i relacje z otoczeniem

Siedmioletnie dziecko doskonale rozumie już otaczający je świat, jest empatyczne oraz doskonale wyraża swoje uczucia. Dzieci w tym wieku są już bardziej pewne siebie i swoich umiejętności oraz ciekawe świata. Nadal zadają sporo pytań, na które oczekują coraz bardziej szczegółowych odpowiedzi. Coraz lepiej wyrażają także swoje emocje i są w stanie prawidłowo nazywać je po imieniu.

Dzieci w tym wieku lepiej panują już także nad swoimi negatywnymi emocjami i coraz rzadziej wpadają w gniew lub histerię. Możliwa jest już z nimi spokojna rozmowa, gdyż dziecko doskonale rozumie argumenty dorosłych, a rodzice nadal są dla niego największym autorytetem. Dzieci w tym wieku chętnie poznają także opinie innych osób oraz są otwarte na ich punkty widzenia, które chętnie rozważają. Warto więc ten fakt wykorzystać do uczenia dziecka prawidłowych postaw i zachowań, gdyż siedmiolatek nadal chętnie naśladuje nas oraz nasze postępowanie.

Dziecko w wieku siedmiu lat coraz bardziej otwiera się także na inne osoby. Mimo, że rodzice nadal są dla niego najważniejszymi osobami w otoczeniu, to jednak w jego życiu pojawiają się także inne autorytety. Po rozpoczęciu nauki w szkole będzie nim z pewnością jego pani wychowawczyni oraz koledzy i koleżanki, z którymi będzie chętnie zawierał pierwsze przyjaźnie. Dziecku w tym wieku coraz bardziej zaczyna także zależeć na tym, co inni myślą na jego temat oraz jak jest postrzegany w swoim otoczeniu.

Warto więc wspierać dziecko w kontaktach z rówieśnikami oraz umożliwić dziecku częsty kontakt z rówieśnikami, nie tylko w godzinach szkolnych. Dzięki częstemu przebywaniu w gronie swoich rówieśników nasze dziecko będzie miało możliwość prowadzenia dyskusji, wyrażania swoich opinii oraz nauki współpracy i funkcjonowania w grupie. Wszystkie umiejętności, które nasze dziecko teraz zdobędzie, będzie wykorzystywało na kolejnych etapach swojego dorastania.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem absolwentką historii i miłośniczką Włoch, języka włoskiego i włoskiej kuchni. Pracuję jako copywriter, ale praca to dla mnie nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim hobby i sposób na życie. Jestem mamą prawie czteroletniego chłopca, który sprawia, że każdy kolejny dzień jest ciekawszy i bardziej kolorowy. Jestem niepoprawną optymistką, dla której szklanka zawsze jest w połowie pełna, a pustkę zawsze można czymś wypełnić. Uwielbiam pisać i dzielić się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniami.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.