Rodzeństwo się dogaduje? To dlatego, że…

Relacja między rodzeństwem zawsze ma specyficzny charakter. Obejmuje ona bowiem zarówno wspólne kłótnie, przepychanki czy rywalizację, jak i dawanie sobie wzajemnego wsparcia, troskę i bliskość. Proces budowania prawidłowej więzi między rodzeństwem stanowi spore wyzwanie dla rodziców. Większość z nich pragnie, aby dzieci nie tylko się wzajemnie szanowały, ale również kochały przez całe życie. Chociaż nie zawsze się to udaje, a w niektórych przypadkach rodzeństwo w dorosłym życiu urywa ze sobą kontakt, to jednak zbudowanie silnej relacji jest jak najbardziej możliwe. Co ma wpływ na to, że niektóre rodzeństwa tak świetnie się dogadują?

Rodzeństwo się dogaduje? To dlatego, że...

Wspólne spędzanie czasu

Nic tak nie łączy rodzeństwa, jak wspólne doświadczenia i wspomnienia. Budowanie więzi nie może się jednak ograniczać wyłącznie do rzucenia hasła „pobawcie się razem”; z nadzieją, że dzieci z radością rzucą się sobie w ramiona. Rodzice muszą więc wykazywać się większą kreatywnością, która sprawi, że maluchy zaczną częściej ze sobą przebywać i będą mogły aktywnie się poznawać.

Rodzeństwo, które się dogaduje, zazwyczaj od zawsze spędzało razem czas, wspólnie grało w gry, bawiło się, czytało książki czy wychodziło na spacery. Świetną opcją okaże się również wspólne sprzątanie, w trakcie którego dzieci dodatkowo uczą się współpracy, wzajemnego słuchania i realizacji podobnych celów. Co istotne, należy od samego początku zachęcać starsze rodzeństwo do interakcji z młodszym.

Ważne są nie tylko wspólne rozmowy czy zabawa, ale też kontakt fizyczny – tulenie czy delikatne głaskanie. Takie proste gesty stopniowo budują wspólną więź, która w przyszłości będzie nie do rozerwania.

Akceptacja i szanowanie indywidualizmu każdego dziecka

Aby rodzeństwo znakomicie się dogadywało, rodzice muszą zadbać o nadanie prawa równości każdemu dziecku. Porównywanie pociech czy wywyższanie jednej z nich zawsze jest krzywdzące i dodatkowo wzmacnia tylko konflikt pomiędzy rodzeństwem. Koniecznie trzeba więc pamiętać o tym, aby unikać nadmiernego oceniania sukcesów czy charakterów pociech, a bardziej skupić się na ich mocnych stronach oraz indywidualnych cechach. Nie należy również oczekiwać, że jeśli jedno dziecko jest geniuszem z matematyki, to drugie też będzie sobie doskonale radzić na tym polu – może się bowiem okazać, że druga pociecha jest lepsza w sporcie, a przedmioty ścisłe idą jej słabo. Szanowanie indywidualizmu każdego dziecka efektywnie kształtuje poczucie własnej wartości i akceptacji, jednocześnie pozwalając uniknąć niepotrzebnej rywalizacji czy zazdrości między rodzeństwem.

Zezwalanie na kłótnie i konflikty

Nawet najbardziej zgodne rodzeństwo sporadycznie się kłóci i nie ma w tym nic złego. Każdy z nas jest odrębną jednostką, więc nic w tym dziwnego, że czasami mamy różne poglądy czy inne spostrzeżenia na dany temat. Jeśli jednak zdarzy się jakaś konfliktowa sytuacja, to istotne, aby rodzice na początku nie ingerowali w sprzeczkę. Budowanie relacji polega bowiem również na wzajemnej współpracy i kompromisie, dlatego warto dać dzieciom nieco czasu, żeby spróbowały same rozwiązać problem. Jeżeli rodzeństwo przez dłuższy czas nie znajdzie odpowiedniej metody na pogodzenie się, to wtedy rodzice dopiero mogą wkroczyć z pomocą. Ważne tutaj, żeby z góry nie nakazywać pociechom, że mają się natychmiast pogodzić, ani tym bardziej stawać po jednej ze stron, co jeszcze dodatkowo pogorszy sytuację. Warto za to nauczać dzieci, jak należy spokojnie i z szacunkiem rozmawiać ze sobą oraz
dlaczego istotne jest wzajemne porozumienie.

Rodzeństwo, które się dogaduje łączy specjalna więź stanowiąca doskonałą inwestycją w ich przyszłość.

Należy jednak zdawać sobie sprawę, że relacje pomiędzy rodzeństwem są elastyczne, przez co ciągle się zmieniają oraz ewoluują. Nie da się ich zaprogramować w określony sposób tak, żeby dzieci zawsze się kochały i wspierały. Można próbować nakierować obie strony na siebie i w jakimś stopniu zbliżyć rodzeństwo do siebie, ale ostatecznie pociechy muszą same dostrzec, czy ta relacja jest dla nich rzeczywiście ważna.

Bibliografia:Faber A., Mazlish E., Bez rywalizacji. Jak pomóc własnym dzieciom żyć w zgodzie, by samemu żyć z godnością?, Wydawnictwo Media Rodzina 2022.Stańczyk M., Rodzeństwo. Jak wspierać relacje swoich dzieci?, Wydawnictwo Mamania 2024.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*