Co robić jesienią? 7 pomysłów dla całej rodziny

Latem przebywamy mnóstwo czasu na świeżym powietrzu. Gdy przychodzi jesień i robi się chłodniej, bywa z tym trudniej. Wielu rodziców obawia się przeziębienia, czy poważniejszej choroby. Bywa, że jesteśmy zdania, że spacerowanie, gdy pada lub wieje, pozbawione jest sensu. Tymczasem eksperci podkreślają, że nie ma złej pogody jest tylko zły ubiór. A codzienny czas na świeżym powietrzu korzystnie wpływa na rozwój, samopoczucie i odporność dzieci.

Jakie aktywności warto zaplanować jesienią?

Zawodowe szuranie liśćmi

Dzieciaki są ekspertami w szuraniu liśćmi. Zamiast się irytować, że nie potrafią podnosić stóp i „chodzić normalnie”, może lepiej zorganizować zawody, kto będzie szurał głośniej lub dłużej?

Bieganie po liściach, rozrzucenie ich i zabawa, kiedy liście opadają niczym krople deszczu może być bardzo kreatywnym przeżyciem. Na koniec stwórzcie labirynt z liści i obsypcie liśćmi zjeżdżalnię, by zjechać z  niej w iście zwariowanym stylu.

Zbieranie liści, kasztanów, żołędzi…

Gdy już wystarczająco poszuramy i nieco się zmęczymy, możemy trochę się wyciszyć, poszukując prawdziwych skarbów pod nogami. Liście przecież potrafią być takie piękne, kolorowe, miewają różne kształty i wielkości. W domu można z nich stworzyć jeże, myszki, dłonie, drzewa i wiele innych, przyklejając do kartki i malując, ozdabiając, dorysowując różne elementy. A gdy prace plastyczne na kartkach się Wam znudzą, stwórzcie razem kolorowe bukiety z liści.

Oczywiście do kolekcji liści możesz dołączyć kasztany, niekoniecznie zbierane pod drzewami. Tylko spróbujcie tak potrząsnąć gałęzią, by zdobyć kasztana w skorupce.

A po kasztanach przyjdzie czas oczywiście na żołędzie, które razem z dzieckiem możecie zanieść do ogrodu zoologicznego, posłużą jako smaczny przysmak dla dzików.

I sztandarowy punkt – przygotowanie z darów jesieni tradycyjnych ludzików :)

Korale z jarzębiny

Jedna z tradycyjnych zabaw jesiennych, idealna dla kilkulatków, bo rozwija motorykę małą, a do tego jest szalenie przyjemna.

Skakanie po kałużach

Jeśli jesteś taką mamą jak ja, która nie ma kaloszy, a zabawę w kałużach pamięta z dzieciństwa, koniecznie zmień to! Ja już zamówiłam dla siebie gumiaki i mam zamiar wykorzystać pierwszą lepszą okazję, by zdobyć największe „jeziorko” obok naszego domu. Gotowi na wyzwanie? Kto przeskoczy większą kałużę?

Spacer po lesie

Dla jednych dzieci to niemal chleb powszedni, dla innych niecodzienne przeżycie. Mowa o spacerze po lesie. Warto zabrać dziecko choć raz do lasu tej jesieni, niekoniecznie na grzyby, ale by poczuć niesamowitą atmosferę całkiem inną niż ta, która towarzyszy nam w zatłoczonym mieście. I żeby zrozumieć, dlaczego w lesie warto być cicho…:)

Zrób ognisko

Wiem, niebezpiecznie. Dużo zachodu z tym…ale te „przeszkody” można spokojnie ominąć, wybierając dobre miejsce na ognisko.

Nic tak nie smakuje jak chleb czy kiełbaski podgrzewane w ognisku (lub pieczone ziemniaki!) i nic tak nie łączy jak wspólne śpiewy przy dźwiękach gitary w długi jesienny wieczór. Super zabawa dla dużych i małych!

Kupić wielką dynię i wspólnie upiec ciasto dyniowe

Wspólne wybieranie dyni w sklepie to już świetna zabawa, a gdy do tego dodasz gotowanie z córką czy synkiem – masz gwarancję idealnie spędzonego czasu. Z dyni możecie razem przygotować zupę-krem, ale na pewno więcej entuzjazmu sprawi pieczenie ciasta dyniowego. W kilka chwil możecie stworzyć zdrowy i smaczny podwieczorek! Poczucie satysfakcji, że pracowaliście razem z dzieckiem – gwarantowane!

Po rozkrojeniu dyni maluch może oczyścić wnętrze z pestek, to super zabawa sensoryczna. Po wyciągnięciu wszystkich, pestki można ususzyć, a później zjeść, korzystając z bogactwa kwasów tłuszczowych i witamin z grupy B. Poza tym wnętrze dyni ma świetną konsystencję, trochę mokrą, ciągnącą się, co z wielkim entuzjazmem przyjmują najmłodsi podczas wspólnego przebywania w kuchni i brudzenia rączek. :)

dynia

 

A gdy już posilicie się domowym dyniowym ciastem, może wyprawa na dyniową farmę? Na sam koniec proponuję wspólne przygotowanie ozdób z dyni idealnych na ganek czy balkon.

Jesień jest piękna! Spędź ją w kreatywny sposób z dzieckiem!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Ewelina Ewelina

    super pomysły. marzy mi sie rodzinne ognisko