Tego nie rób babci i dziadkowi swoich dzieci!

Wkrótce Dzień Babci i Dzień Dziadka…Dzieci będą wręczać kwiaty, słodkie upominki, laurki. A my rodzice mamy okazję zrobić rachunek sumienia.

1. Nie traktuj jak darmową siłę roboczą

Niestety ciągle istnieje pogląd, że babcia musi pomóc młodym rodzicom, ma obowiązek opiekować się wnukiem, szczególnie „jeśli nudzi się” na emeryturze.

Z oburzeniem przyjmuje się decyzje tych starszych pań, które po skończeniu pracy zawodowej chcą odpocząć, planują podróże, spanie do dziewiątej rano, czytanie książek, słodkie leniuchowanie. Asertywność odbierana jest jako egoizm. Tymczasem….

całkiem niesłusznie.

iStock_000021577716XXXLargeŻadna babcia nie ma obowiązku sprawowania opieki nad wnukiem, gdy mama wraca do pracy. Oczywiście taka pomoc dla rodzica jest bardzo cenna, jednak bywa też trudna dla obu stron. Dlatego decyzja o pełnoetatowej opiece nad wnukiem powinna być dobrze przemyślana. Nie można jej podejmować pod wpływem chwili czy z obawy o to, jak dzieci odbiorą odmowę. Jeśli babcia nie czuje się na siłach, ma obawy i chce odmówić, rodzice powinni jej decyzję uszanować i zaakceptować. Bez urazy, obrażania się, czy zbędnych komentarzy.

Poza tym…

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Ala Ala

    Cała prawda. Mam to szczęście, że moje dzieci mają cudownych dziadków. Zawsze możemy liczyć na ich pomoc w opiece nad dzieckiem, ale nigdy tego nie wykorzystujemy.

  2. Ilamila Ilamila

    Samo życie