Rezonans magnetyczny – jak przygotować do niego dziecko?

Rezonans magnetyczny (z ang. MRI) jest jedną z nieinwazyjnych metod obrazowania ciała wykorzystywanych we współczesnej medycynie. Badanie jest zbliżone sposobem wykonania do tomografii komputerowej (TK). Główna różnica polega jednak na braku wykorzystania szkodliwego dla ludzkiego organizmu promieniowania rentgenowskiego. Zatem, na czym dokładnie polega badanie rezonansu magnetycznego i jak przygotować do niego dziecko?

Na czym polega badanie rezonansu magnetycznego?

Zasada działania rezonansu magnetycznego jest bardzo skomplikowana. W uproszczeniu badanie polega na ocenie indukowanych przez silne pole magnetyczne ruchów cząsteczek wody zawartych w komórkach. Zważywszy na taki sposób obrazowania, metoda ta o wiele lepiej niż TK pozwala oceniać tkanki miękkie (na przykład krążki międzykręgowe). Rezonans magnetyczny nie jest natomiast badaniem pierwszego wyboru w przy ocenie płuc i kości (tkanki te zawierają mało cząsteczek wody).

rezonans magnetyczny

Czy badanie rezonansu magnetycznego jest bezpieczne dla ludzkiego organizmu?

Dotychczas pojawiło się wiele prac naukowych, które oceniały wpływ silnego pola magnetycznego generowanego podczas badania MRI na ludzki organizm. Żadne z nich nie wykazało istotnych ze zdrowotnego punktu widzenia interakcji pomiędzy falami magnetycznymi a żywymi komórkami. Stąd też można uznać, iż rezonans magnetyczny jest obok USG metodą obrazowania najbardziej bezpieczną szczególnie przy konieczności wielokrotnego powtarzania badania. MRI nie jest także przeciwwskazane w ciąży. Nie zaleca się jednak jego wykonywania u kobiet w I trymestrze.

Jeśli chodzi o przeciwwskazania do wykonania MRI, to należy wymienić spośród nich obecność w ciele przedmiotów wrażliwych na działanie pola magnetycznego (opiłki metalu, kolczyki, czy też niektóre implanty medyczne). Należy bowiem zdawać sobie sprawę, iż rezonans jest w stanie przemieści owe elementy metalowe i tym samym wyrządzić pacjentowi szkodę.

Rezonans magnetyczny nie jest również zalecany u chorych z klaustrofobią lub niebędących w stanie długo przebywać w pozycji leżącej.

Pewnym rozwiązaniem tego problemu jest jednak wykonanie badania w znieczuleniu. Jest to bardzo pomocne w przypadku małych dzieci lub pacjentów niewspółpracujących.

Rezonans magnetyczny – przygotowanie do badania i postępowanie bezpośrednio po nim

Rezonans magnetyczny nie wymaga szczególnego przygotowania ze strony pacjenta. W większości przypadków konieczne jest jednak pozostawanie na czczo przez około 2 godziny przed badaniem. Czas ten może być dłuższy w zależności od obrazowanej okolicy. Co więcej, w przypadku badania wykonywanego w znieczuleniu konieczne jest pozostawanie na czczo przez około 6 godzin i wcześniejsza konsultacja z lekarzem anestezjologiem.

Jeśli chodzi o inne przygotowania, to konieczne jest zdjęcie ze swojego ciała wszystkich elementów przyciąganych przez pole magnetyczne (na przykład kolczyków). Co więcej, zalecane jest zgłoszenie się do pracowni około 30 minut przed badaniem i przyniesienie ze sobą wyników wcześniej wykonywanych badań obrazowych. Ostatnim elementem przygotowań jest założeniu pacjentowi wenflonu. Jest to konieczne w przypadku badania wykonywanego z kontrastem lub w znieczuleniu.

Pacjent około 30 minut po badaniu może opuścić pracownię i udać się do domu. Jest to szczególnie ważne w przypadku podania kontrastu. Pół godziny jest bowiem czasem, w którym zazwyczaj dochodzi do ewentualnego pojawienia się powikłań. Co więcej, po badaniu nie jest konieczne żadne specjalne postępowanie. Badane dzieci mogą na przykład iść na następny dzień do szkoły.

Rezonans magnetyczny jest bezpieczną metodą obrazowania tkanek ludzkiego organizmu. Razem z badaniami TK, USG i RTG stanowi podstawę diagnostyki wielu chorób.

Bibliografia:
Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego – dr n. med. Piotr Grzanka
Ryzyko napromieniowania związane z badaniami obrazowymi w medycynie – Eugene C. Lin, MD
Radiologia pod redakcją Bogdana Pruszyńskiego i Andrzeja Cieszanowskiego

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kamil, student VI roku medycyny. Szczególnie zainteresowany tematyką z zakresu medycyny rodzinnej i podstawowej opieki zdrowotnej oraz leczenia bólu. Wzorujący się na dawnym modelu stosowania medycyny, kiedy to lekarze zajmowali się pacjentem w sposób całościowy, udoskonalonym jednak o najbardziej aktualną medyczną wiedzę i nowoczesne metody terapeutyczne.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.