„Miałam rentgen w ciąży. Czym to grozi?”

W ciąży wiele badań i leków jest zakazanych. Niestety często zanim dowiemy się o swoim zmienionym stanie, poddajemy się zabiegom, które są surowo zabronione, przykładem jest rentgen w ciąży. Dlaczego badanie RTG w ciąży jest szkodliwe?

Co to jest rentgen?

Rentgen to nic innego jak promieniowanie elektromagnetyczne powszechnie stosowane w diagnostyce. Pozwala ocenić stan kości i tkanek. Niestety nie jest obojętne dla zdrowia. Około 99% promieniowania jest pochłaniane przez organizm. Może prowadzić do uszkodzenia komórek czy DNA.

rentgen w ciąży

RTG w ciąży

Dobrą praktyką przed wykonaniem prześwietlenia RTG jest pytanie kobiety, czy jest w ciąży. To bardzo ważne, bo badanie to może być szkodliwe dla rozwijającego się płodu. Jednak nie ma pewności, że wykonanie RTG w ciąży skończy się negatywnie. Istnieje mnóstwo dowodów w postaci osobistych historii, że mimo wykonania badania RTG, czasami nawet wielokrotnego, w ciąży, dziecko urodziło się zdrowe.

Sporo zależy od miejsca naświetlenia, rodzaju wykorzystanej aparatury oraz od wieku ciąży. Choć nowoczesna aparatura emituje dużo mniej promieniowania niż przed laty nadal istnieje ryzyko, zwłaszcza we wczesnych tygodniach ciąży. Nawet przy prześwietleniu zęba i założenia ochronnej odzieży na klatkę piersiową, ciąża jest przeciwwskazaniem do zabiegu.

Jak może zakończyć się rentgen w ciąży?

Szczególnie niebezpieczne jest prześwietlenie brzucha przy użyciu dużych dawek napromieniowania w pierwszych tygodniach ciąży. Może (ale nie musi) to skutkować:

  • uszkodzeniem centralnego układu nerwowego,
  • uszkodzeniem płodu,
  • poronieniem,
  • nieprawidłowościami w rozwoju płodu,
  • zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu, zwłaszcza białaczki u małych dzieci.

Nie wykonuj RTG, jeśli istnieje podejrzenie ciąży

Dla bezpieczeństwa warto wykonać badanie RTG w sytuacji, kiedy mamy pewność, że nie jesteśmy w ciąży. Jeśli istnieje cień ryzyka, że możemy być w ciąży, lepiej przesunąć badanie na inny termin. By uniknąć niepotrzebnego ryzyka, najlepiej wykonywać badanie w trakcie miesiączki lub tuż po niej, zwłaszcza jeśli staramy się o ciążę.

Badanie RTG w ciąży

Jeśli z wykonaniem rentgena nie można poczekać do rozwiązania, badanie wykonuje się w ciąży. Obecnie stosuje się nowoczesne aparatury emitujące niewielką wiązkę promieniowania, dodatkowo u przyszłych mam stosuje się specjalne fartuchy chroniące brzuch przed promieniowaniem.

Najmniej ryzykowne w ciąży jest wykonanie prześwietlenia zęba, choć wielu dentystów mając nawet na uwadze niewielkie ryzyko, nie zleca tego badania ciężarnym. Nie chcą ryzykować…

W większości przypadków u przyszłych mam zleca się inne badania, głównie bezpieczne w ciąży USG.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.