Czasami młoda mama może mieć problem z oddawaniem moczu po zabiegu. Można spróbować odkręcić wodę w kranie, by szum ułatwił to zadanie. Wskazany jest również ruch. W ostateczności konieczne jest ponowne założenie cewnika.
Kiedy wstanę z łóżka po cesarce?
Przez dobę po porodzie lekarze zazwyczaj zachęcają młodą mamę do poruszania palcami i kręcenia nimi kółeczek, potem zaleca się wykonywanie prostych ruchów ciała w łóżku. Dopiero w następnej kolejności wstanie.
Zanim kobieta podniesie się z łóżka, należy usiąść i w tej pozycji spędzić kilka chwil, następnie przenieść nogi z łóżka nad podłogę i po kolejnych minutach można spróbować wstać.
Kilka kroków można zrobić około osiem godzin po zabiegu. Jednak uwaga! Taki spacer może być bardzo bolesny, ale z każdym kolejnym krokiem powinno być lepiej. Szybsze wstanie z łóżka to mniejsze ryzyko zakrzepów i zatorów naczyniowych.
Młoda mama nie powinna wstawać sama. Musi się liczyć z tym, że zakręci się jej w głowie i pojawi się duże ryzyko upadku.
Ból w okolicy barków
Po cięciu cesarskim może wystąpić ból w okolicy barków. Przyczyną jest podrażnienie przepony wynikające ze zmniejszonej zawartości krwi w jamie brzusznej. Często ból w okolicy barków jest intensywny i konieczne jest podanie środków przeciwbólowych.
Zaparcia po cesarskim cięciu
To naturalne, że pierwszy stolec po cięciu cesarskim pojawia się zazwyczaj w kilka dni po zabiegu. Przyczyną jest spowolniona perystaltyka jelit na skutek operacji. Dodatkowo można cierpieć z powodu bolesnych gazów, które powodują dyskomfort w okolicy jamy brzusznej. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na dietę, która powinna być zróżnicowana, bogata w warzywa i owoce.Wskazane jest również przyjmowanie zwiększonej ilości płynów. Gdy to nie pomaga, można sięgnąć po specjalne preparaty zmiękczające stolec, łagodne środki przeczyszczające czy czopki.
Komentarze