Powrót do zdrowia po cięciu cesarskim wygląda podobnie jak po każdej innej poważnej operacji brzusznej. Z wyjątkiem naruszonego, naciętego czy po prostu „zmęczonego porodem” krocza kobieta po cesarce doświadcza podobnych uciążliwości, jak młoda mama po porodzie naturalnym.
- skurczami poporodowymi (często bolesnymi),
- krwawieniem,
- bólem w okolicy krocza (jeśli przed cesarskim cięciem próbowałaś rodzić naturalnie),
- obrzękiem piersi,
- wyczerpaniem,
- zmianami hormonalnymi,
- poceniem się.
Przeczytaj, jakie symptomy pojawiają się w okresie połogu.
Czego można spodziewać się po cesarce?
Po cesarskim cięciu możesz się spodziewać bólu w okolicy miejsca nacięcia. Gdy przestanie działać znieczulenie, najpewniej pojawi się niemiły dyskomfort o nawet silnym natężeniu. Doświadczenie mam wskazuje, że pierwsze cięcie cesarskie jest źródłem największego cierpienia.
Co prawda po porodzie w zależności od potrzeb będziesz otrzymywać środki przeciwbólowe, ale często mają one skutki uboczne. Młode mamy mogą czuć się oszołomione. Większość leków tego typu jest bezpiecznych i nie ma obawy, że negatywnie wpłyną na karmienie piersią.
Trzeba się liczyć z tym, że środki przeciwbólowe będą również potrzebne na kilka-kilkanaście dni po wyjściu ze szpitala.
Trzeba również przygotować się na to, że po cesarce przez najprawdopodobniej kilkanaście dni, a na pewno kilka nie wolno dźwigać ciężkich przedmiotów. Problemem może być nawet noszenie noworodka czy jego kąpiel. To ważne ze względu na szybkość gojenia się rany.
Nudności z wymiotami po cięciu cesarskim
Po cięciu cesarskim mogą (ale nie muszą) wystąpić nudności z wymiotami. W skrajnych przypadkach lekarz może zlecić środki przeciwwymiotne.
Zmęczenie a cesarka
Zarówno po porodzie naturalnym jak i cięciu cesarskim młoda mama może czuć się wyczerpana. Przyczyną może być duża utrata krwi jak również działanie znieczulenia. Stan ten mogą pogłębiać również długie próby urodzenia dziecka drogami natury przed przystąpieniem do cięcia cesarskiego. Dodatkowo problemem może być zmęczenie psychiczne, zwłaszcza jeśli zabieg nie był planowany, a decyzja o nim zapadła dynamicznie.
Kontrola stanu zdrowia po cesarce
Podobnie jak po porodzie drogami natury również po zabiegu cięcia cesarskiego położne oraz lekarze oceniają wydzielinę z pochwy, sprawdzają stan obkurczenia macicy oraz jej twardość. Kontroluję sie ilość wydalanego moczu, jak również wenflon założony do żyły oraz cewnik moczowy.
Usunięcie cewnika po cesarskim cięciu
Cewnik jest usuwany najczęściej krótko po operacji, zazwyczaj wtedy, gdy kobieta może samodzielnie załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne.
Komentarze