Rejestracja noworodka i inne formalności po porodzie

Tuż po narodzinach dziecka należy zarejestrować noworodka. W jaki sposób to zrobić, by zaoszczędzić czas i energię na niepotrzebne wycieczki do urzędów? Jak dopilnować wszystkich formalności? O tym jest poniższy artykuł.

Obywatelstwo polskie

Prawo polskie mówi, że dziecko nabywa obywatelstwo polskie przez urodzenie z rodziców, z których co najmniej jedno posiada obywatelstwo polskie (bez względu na to, czy dziecko urodziło się w Polsce czy za granicą).

Najpierw wypis ze szpitala

Office jobWychodząc ze szpitala po porodzie, matka otrzymuje wypis (dziecka oraz swój). Dodatkowo zostaje jej wręczona książeczka zdrowia dziecka, w której zapisane są szczepienia oraz podstawowe informacje dotyczące zdrowia dziecka.

Zdarza się, że wypis nie jest gotowy od razu. Wtedy trzeba się po niego zgłosić po kilku dniach, gdy dokumenty są już uzupełnione. W wypisie znajdują się wszelkie informacje dotyczące przebiegu porodu, stanu zdrowia matki, dziecka, zaleceniach, jak również wskazówki dotyczące postępowania z dzieckiem.

Szpital dokonuje wstępnego zgłoszenia narodzin dziecka do urzędu stanu cywilnego właściwego do miejsca urodzenia dziecka. Uprzednio rodzice pytani są o dane, imię dla dziecka, które są podstawą do wstępnego zgłoszenia narodzin noworodka. Kolejne kroki należą do rodziców.

Akt urodzenia dziecka

Wraz z otrzymaniem wypisu oraz zaświadczenia ze szpitala o urodzeniu dziecka udajemy się do urzędu stanu cywilnego właściwego ze względu na miejsce urodzenia dziecka lub znajdującego się w miejscu zameldowania rodziców w celu rejestracji dziecka.  Akt urodzenia otrzymuje się od ręki.

Na rejestrację noworodka (zgłoszenie go do urzędu) rodzice mają 14 dni od dnia porodu. Do wypełnienia wszelkich formalności niezbędna jest tylko jedna osoba, dlatego jeśli mama nie czuje się na siłach, zgłoszenia dziecka może udzielić tata.

Odpis skróconego aktu urodzenia mogą odebrać również bliskie dla rodziców osoby: dziadkowie, rodzeństwo. W większości urzędów otrzymamy go na miejscu wraz z nadanym numerem PESEL. Jednak uwaga – bezpłatnie otrzymuje się tylko jeden akt urodzenia, bez ponoszenia kosztów można otrzymać kopię do ubiegania się o zasiłki.

Udając się do urzędu stanu cywilnego, uprzednio należy wybrać imię dla dziecka, uwzględniając zapisy prawa. Niedopuszczalne jest nadawanie dziecku więcej niż dwóch imion, a także imienia, które jest: ośmieszające, nieprzyzwoite, w zdrobniałej formie oraz takiego, które nie pozwala odróżnić płci dziecka. Istnieje możliwość zmiany nadanego imienia. Jest to możliwe w przeciągu 6 miesięcy od daty sporządzenia aktu urodzenia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Agata Agata

  Arykul nie porusza dwoch kwestii.
  Po pierwsze, obywatelstwo polskie przysluguje dziecku, ktore ma choc jedno z rodzicow Polakow, ale „nie z marszu”. Jesli jeden z rodzicow jest obcokrajowcem spoza Unii, polski rodzic musi pisac podanie do Marszalka z prosba o nadanie dziecku obywatelstwa i moze to trwac do 30 dni! W moim przypadku trwalo to 6 tyg. ze wzgledu na niekompetencje urzedu i urzednikow. WIec, mimo ze dziecko ma polskiego rodzica i urodzilo sie Polsce nie jest automatycznie Polakiem. Powiedziano mi, ze jesli sprawa nie bedzie uregulowana w jakims tam terminie to stanie sie nielegalnie przebywajacym obcym na terenie kraju. Paranoja.
  Co do nr PESEL to nie trzeba tego dokonywac w miejscu stalego zameldowania matki, lecz w miejscu gdzie znajduje sie tzw. „centrum zyciowe”. czyli moze to byc rowniez miejsce tymczasowego zameldowania.

 2. Ananga Ananga

  a co z dzieckiem rodziców, którzy nie maja ubezpieczenia, nie sa zarejestrowani u urzedzie pracy i nie ma dziadków?

 3. Tomek Tomek

  Jeszcze jedna sprawa. Zgłoszenie dziecka w urzędzie może dokonać tata gdy jest małżonkiem mamy. Gdy nie maja ślubu cywilnego muszą jechać razem .

 4. B. B.

  jeśli rodzice nie są małżeństwem, to przed porodem można udać się do USC w celu złożenia oświadczenia o uznaniu ojcostwa, pozwala to na późniejsze załatwienie formalności tylko przez ojca dziecka, nie zawsze matka jest na siłach 14 dni po porodzie biegać po urzędach, my tak zrobiliśmy.

 5. syl syl

  Skoro na PESEL czeka się do 3 miesięcy to jak zgłosić dziecko do ubezpieczenia w ciągu 7 dni?

  • sosrodzice sosrodzice

   Jeśli dziecko do 3. miesiąca życia nie posiada jeszcze numeru PESEL, należy wpisać do systemu numer PESEL rodzica. Pozdrawiamy!

  • info info

   Na pesel czeka się max 3 tygodnie, jeśli urząd (miasta gminy którego częścią jest USC) jest dobrze zorganizowany to pesel można mieć po tygodniu

  • L L

   Nadanie numeru PESEL na chwilę obecną jest automatycznie przy zgłoszeniu dziecka do Urzędu Stanu Cywilnego

 6. RW RW

  Sprzeczne terminy
  W artykule najpierw napisano, że na nadanie numeru PESEL czeka się maksymalnie do 3 miesięcy. Natomiast przy zgłoszeniu dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego, które należy dokonać w ciągu 7 dni, należy podać dane, w tym numer PESEL. Jak to zrobić, skoro dziecko nie ma nadanego jeszcze numeru PESEL?

  • Ula Ula

   Nie sprzeczne terminy, ale takie mamy durne prawo. Powyżej w komentarzach masz odpowiedź od sos – zgłaszasz swój pesel, a potem to aktualizujesz!

 7. Nico Nico

  A jesli czlowiek o tym zapomnial… i moj syn ma juz 13 dni a ja go nie zglosilam w ciagu tych 7 dni od urodzenia to co teraz ? I wgl jak sie te 7 dni liczy ? Od urodzenia dziecka ?

 8. Ula Ula

  To zgłaszasz teraz i się nie przejmujesz…

  • Nico Nico

   dzieki :) a powiesz mi jeszcze… najpierw go musze zglosic do ubezpieczenia a potem zapisac do przychodni ? Czy to nie jest zalezne od siebie ? W sensie ze dzis zapisze go a jutro maz go zglosi do ubezpieczenia.

  • Ula Ula

   Ja zgłaszałam najpierw do ubezpieczenia a potem do przychodni. W przychodni gdy nadali pesel podałam go, od razu wpisując do książeczki.
   Zresztą w PL dzieciaki są objęte bezpłatnym leczeniem i bez ubezpieczenia, jednak warto tego dopilnować :)

 9. Iwa Iwa

  Jeśli dziecko urodziło się np. 27 stycznia, rodzic informuje pracodawcę 1-ego lutego o tym, aby je ubezpieczyć, a pracodawca zgłasza do ZUS 6-ego lutego i początek ubezpieczenia podaje właśnie 6 luty, to czy to jest poprawnie?

 10. Kasia Kasia

  Witam
  Jestem do porodu na zasilku z zus i dzięki temu jestem ubezpieczona. Co po porodzie ? Nie uczę sie ani nie żyje z ojcem dziecka. To prawda ze po porodzie ja i dziecko mamy 6 tygodni darmowej opieki? Dowiedziałam się że musze zarjesteowac sie w urzędzie pracy i wtedy ja i dziecko będziemy przez urząd ubezpieczeni. Czy normalnie przez rok mogę być zapisana w urzędzie bez podejmowania pracy jak to wygląda ? Bo przez rok przysluguje mi kosiniakowe i przez ten okres chce być z maluszkiem bo nawet nie mam z kim jej zostawić. Bardzo prosze o pomoc. Pozdrawiam

 11. Paweł K. Paweł K.

  Dzień Dobry, moja 18-letnia córka niedawno urodziła dziecko. Córka uczy się jeszcze zaocznie w liceum, nie pracuje.
  W jaki sposób mamy zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego przez NFZ.
  Nie chcemy robić tego przez mój zakład pracy.
  Bardzo proszę o instrukcję jak mamy to zrobić.
  Córka jest ubezpieczona w moim zakładzie pracy. Czy możemy jej dziecko ubezpieczyć niezależnie, żeby ZUS honorował takie ubezpieczenie i żeby nie dostać kary grzywny ?
  Czy po zawarciu takiego ubezpieczenie w NFZ dziecko córki będzie wpisane do systemu Ewuś ?
  Bardzo Proszę o informację zwrotną na mój e-mail.

Zobacz również