Rehabilitacja w ciąży – czyli o czym należy wiedzieć

Ciąża to okres wielu zmian w ciele przyszłej mamy. Co prawda najczęściej nasze otoczenie skupia się na tym, co widać  od zewnątrz – na rosnącym brzuszku, powiększających się piersiach i zmianie postawy ciała. Pamiętajmy jednak, że wewnątrz organizmu dochodzi do jeszcze większych i istotniejszych zmian niemal w każdym układzie – począwszy od krwionośnego, hormonalnego, na układzie ruchu kończąc.

I to chyba właśnie zmiany w narządzie ruchu przyszłe mamy odczuwają najbardziej. Mogą one dotyczyć zarówno zmian w obrębie stóp,  kolan (tu należy podkreślić, iż każdy dodatkowy kilogram nasze kolana odczuwają jakby przybyło nam czterech; głównie jest to spowodowane małą powierzchnią stawową, która musi przyjąć takie obciążenie), bioder, stawów krzyżowo-biodrowych, kręgosłupa – w każdym jego odcinku, a nawet stawów skroniowo-żuchwowych. Do tego dochodzą zespoły bólowe mięśni poddawanych stałemu zwiększonemu obciążeniu.

Rehabilitacja w ciąży: można?

rehabilitacja w ciążyNiestety, wiele przyszłych mam, które trafiły do mnie, uskarżało się, iż lekarze odkładali  rehabilitację na czas po porodzie, wskazując, iż zabiegi z fizykoterapii są przeciwwskazane w okresie ciąży, a klasyczny masaż i zabieg terapii manualnej również nie jest bezpieczny w tym okresie.

Lekarze zalecają przeważnie odpoczynek i spokojną gimnastykę. Mimo iż taką poradą niewiele pacjentek jest usatysfakcjonowanych, w tych opiniach jest bardzo dużo racji.

Zwłaszcza w przypadku zabiegów fizykoterapeutycznych na kręgosłup– czy to rozgrzewające okłady, elektroterapia, czy laseroterapia i ultradźwięki, a zwłaszcza pole magnetyczne mogą stanowić potencjalne niebezpieczeństwo dla maluszka. Zabiegi przegrzewające stosowane w odcinku lędźwiowym mogą doprowadzić do krwawienia, pole elektromagnetyczne ma natomiast  właściwości teratogenne i może uszkodzić rozwijające się dziecko, a nawet doprowadzić do poronienia, zwłaszcza w I trymestrze ciąży. Nie warto więc ukrywać przed lekarzem, iż spodziewamy się maleństwa.

Zlecenie fizykoterapii zależne jest też od miejsca zabiegowego – nie ma co prawda przeciwwskazań do użycia lasera czy ultradźwięków np.: na skręconą kostkę. Wyjątek stanowi  tu jedynie pole magnetyczne niskiej i wysokiej częstotliwościkobieta w ciąży w ogóle nie powinna przebywać w pobliżu pracujących urządzeń do terapii.  

Ogólnie przyjętą zasadą jest, iż kobiety w ciąży powinny się wystrzegać zabiegów z zakresu fizykoterapii stosowanych na odcinek lędźwiowy oraz tych  oddziałujących  na cały organizm (np.: sauna czy krioterapia ogólna w kriokomorach).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem rehabilitantką zajmującą się kobietami w II i III trymestrze ciąży (terapia mięśniowo-powięziowa) oraz w okresie okołoporodowym. W związku z tym prowadzę od jakiegoś czasu firmę Reh.Mama, działającą na terenie Warszawy. Obecnie sama doświadczam uroków oczekiwania na Córeczkę, co w połączeniu z praktyką zawodową daje mi nareszcie obraz tego, z czym do tej pory zmagały się moje Pacjentki. A łatwo rzeczywiście nie jest :) Jednocześnie wyznaję zasadę, iż ciąża to nie choroba, a bezczynność i bierność to najgorszy wróg kobiety! Od ponad 5 lat pracuję również w Fundacji DOBRZE ŻE JESTEŚ, ukierunkowanej na pozamedyczne wsparcie osób z chorobą nowotworową oraz propagowanie dawstwa krwi i szpiku kostnego.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. A. A.

  Przez dwa tygodnie miałam zabiegi laseroterapii, ultradźwięków i pola magnetycznego na odcinek lędźwiowy. Po zakończeniu okazało się że jestem w ciąży. Wliczyłam, że mogło to być w 3-5 tyg. ciąży. Zaczęło mnie to strasznie martwić. Wizytę u gin. mam dopiero 25 lutego i nie wiem, czy nie powinnam udać się do jakiegoś lekarza wcześniej, prywatnie. Co może zagrażać mojemu maluszkowi?

  • weronika weronika

   czy zabiegi wpłynęły negatywnie na dzidziusia?

 2. Agata Agata

  Dzien dobry, chcialam sie dowiedziec czy kfioterapie miejscowa mozna stosowac podczas calej ciazy (wszystkie mies) i czy na wszystkie partie ciala? Jakie sa przeciwskazania? Pozdrawiam

 3. Danka Danka

  Ja w ciąży byłam poobklejana taśmami. Poszłam do fizjoterapeuty z REKLAMA i zastosował kinesiotaping. Moim zdaniem to świetne rozwiązanie: było mi lżej, napięcia były mniejsze. Super sprawa.