Ciąża to okres wielu zmian w ciele przyszłej mamy. Co prawda najczęściej nasze otoczenie skupia się na tym, co widać od zewnątrz – na rosnącym brzuszku, powiększających się piersiach i zmianie postawy ciała. Pamiętajmy jednak, że wewnątrz organizmu dochodzi do jeszcze większych i istotniejszych zmian niemal w każdym układzie – począwszy od krwionośnego, hormonalnego, na układzie ruchu kończąc. Jak wygląda Rehabilitacja w ciąży?
I to chyba właśnie zmiany w narządzie ruchu przyszłe mamy odczuwają najbardziej. Mogą one dotyczyć zarówno zmian w obrębie stóp, kolan (tu należy podkreślić, iż każdy dodatkowy kilogram nasze kolana odczuwają jakby przybyło nam czterech; głównie jest to spowodowane małą powierzchnią stawową, która musi przyjąć takie obciążenie), bioder, stawów krzyżowo-biodrowych, kręgosłupa – w każdym jego odcinku, a nawet stawów skroniowo-żuchwowych. Do tego dochodzą zespoły bólowe mięśni poddawanych stałemu zwiększonemu obciążeniu.
Rehabilitacja w ciąży: można?
Niestety, wiele przyszłych mam, które trafiły do mnie, uskarżało się, iż lekarze odkładali rehabilitację na czas po porodzie, wskazując, iż zabiegi z fizykoterapii są przeciwwskazane w okresie ciąży, a klasyczny masaż i zabieg terapii manualnej również nie jest bezpieczny w tym okresie.
Lekarze zalecają przeważnie odpoczynek i spokojną gimnastykę. Mimo iż taką poradą niewiele pacjentek jest usatysfakcjonowanych, w tych opiniach jest bardzo dużo racji.
Zwłaszcza w przypadku zabiegów fizykoterapeutycznych na kręgosłup– czy to rozgrzewające okłady, elektroterapia, czy laseroterapia i ultradźwięki, a zwłaszcza pole magnetyczne mogą stanowić potencjalne niebezpieczeństwo dla maluszka. Zabiegi przegrzewające stosowane w odcinku lędźwiowym mogą doprowadzić do krwawienia, pole elektromagnetyczne ma natomiast właściwości teratogenne i może uszkodzić rozwijające się dziecko, a nawet doprowadzić do poronienia, zwłaszcza w I trymestrze ciąży. Nie warto więc ukrywać przed lekarzem, iż spodziewamy się maleństwa.
Zlecenie fizykoterapii zależne jest też od miejsca zabiegowego – nie ma co prawda przeciwwskazań do użycia lasera czy ultradźwięków np.: na skręconą kostkę. Wyjątek stanowi tu jedynie pole magnetyczne niskiej i wysokiej częstotliwości – kobieta w ciąży w ogóle nie powinna przebywać w pobliżu pracujących urządzeń do terapii.
Ogólnie przyjętą zasadą jest, iż kobiety w ciąży powinny się wystrzegać zabiegów z zakresu fizykoterapii stosowanych na odcinek lędźwiowy oraz tych oddziałujących na cały organizm (np.: sauna czy krioterapia ogólna w kriokomorach).
Przez dwa tygodnie miałam zabiegi laseroterapii, ultradźwięków i pola magnetycznego na odcinek lędźwiowy. Po zakończeniu okazało się że jestem w ciąży. Wliczyłam, że mogło to być w 3-5 tyg. ciąży. Zaczęło mnie to strasznie martwić. Wizytę u gin. mam dopiero 25 lutego i nie wiem, czy nie powinnam udać się do jakiegoś lekarza wcześniej, prywatnie. Co może zagrażać mojemu maluszkowi?
czy zabiegi wpłynęły negatywnie na dzidziusia?
Dzien dobry, chcialam sie dowiedziec czy kfioterapie miejscowa mozna stosowac podczas calej ciazy (wszystkie mies) i czy na wszystkie partie ciala? Jakie sa przeciwskazania? Pozdrawiam
Ja w ciąży byłam poobklejana taśmami. Poszłam do fizjoterapeuty z REKLAMA i zastosował kinesiotaping. Moim zdaniem to świetne rozwiązanie: było mi lżej, napięcia były mniejsze. Super sprawa.