Ile razy można mieć cesarskie cięcie?

Cesarskie cięcie to poważny zabieg chirurgiczny, który polega na rozcięciu powłok brzusznych oraz macicy i wyjęciu dziecka. Najczęściej wykonuje się go w sytuacji, kiedy poród naturalny przedłuża się a życie oraz zdrowie mamy i dziecka są zagrożone. Wiele kobiet, w obawie przed porodem naturalnym i związanym z nim bólem, świadomie decyduje się jednak na cesarskie cięcie. Warto wiedzieć, że jest to poważna operacja, która podobnie, jak wszystkie zabiegi chirurgiczne, wiąże się z licznymi skutkami ubocznymi. Ile razy można mieć cesarskie cięcie?

Cesarskie cięcie wskazania, czyli kiedy kobieta nie może rodzić naturalnie?

Niektóre kobiety, z powodów zdrowotnych i pomimo szczerych chęci, nie mogą rodzić naturalnie. Poród naturalny może bowiem wiązać się w ich przypadku z poważnym uszczerbkiem na zdrowiu. Najczęstszymi wskazaniami zdrowotnymi do przeprowadzenia cesarskiego cięcia są:

  • choroby serca i układu krążenia u przyszłej mamy;
  • retinopatia i związane z nią ryzyko odwarstwienia siatkówki oka;
  • wady kręgosłupa i miednicy uniemożliwiające poród siłami natury.

Problemy z przebiegiem ciąży i porodu także mogą być wskazaniem do przeprowadzenia cesarskiego cięcia. W tej sytuacji wykonuje się je, np. kiedy:

  • płód jest nieprawidłowo ułożony (np. pośladkowo);
  • dochodzi do porodu przedwczesnego i istnieje zagrożenie dla życia wcześniaka;
  • praca serca dziecka jest zaburzona;
  • u płodu stwierdzono groźne dla jego życia wady serca;
  • doszło do krwotoku wewnętrznego lub odklejenia się łożyska;
  • ciąża jest wielopłodowa.

Szybka interwencja lekarska i podjęcie decyzji o operacyjnym rozwiązaniu ciąży, zanim dojdzie do poważnych komplikacji, w wielu sytuacjach ratuje życie dziecka i jego mamy.

ile razy można mieć cięcie cesarskie

Ile razy można mieć cesarskie cięcie?

Kobiety, które z powodów zdrowotnych muszą poddać się cesarskiemu cięciu, ale chciałyby w przyszłości mieć kolejne dzieci, często zastanawiają się, ile takich zabiegów można wykonać. Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy bowiem od przyczyny, z powodu której lekarz zlecił poród za pomocą cesarskiego cięcia. W wielu przypadkach taki poród nie wyklucza bowiem możliwości kolejnych porodów naturalnych, o ile zdrowie kobiety na to pozwala.

Jeśli jednak cierpimy na wady kręgosłupa i miednicy, retinopatię lub wady serca, ryzyko porodu naturalnego jest zbyt duże i każda kolejna ciąża zostanie rozwiązana operacyjnie. Lekarze nie są jednak do końca zgodni, co do tego, ile takich zabiegów może mieć w ciągu swojego życia kobieta. Najczęściej słyszy się jednak, że nie więcej niż 3.

Warto jednak wiedzieć, że każde kolejne cesarskie cięcie to także większe prawdopodobieństwo powikłań, dlatego lekarze zazwyczaj odradzają zajście w czwartą ciążę, jeśli kobieta ma za sobą już trzy cesarskie cięcie. Jeśli wiec w przeszłości miałyśmy już przeprowadzone cesarskie cięcie i chcemy zajść w kolejną ciążę, zanim rozpoczniemy starania o dziecko, warto zapytać o poradę swojego ginekologa.

Cesarskie cięcie to nie zabieg, a poważna operacja! Jakie powikłania się z nim wiążą?

Podobnie, jak w przypadku każdej operacji, tak z cesarskim cięciem wiąże się duże ryzyko powikłań. Wbrew pozorom, dotyczą one nie tylko samej mamy, ale także jej dziecka.

Po cesarskim cięciu mama znacznie dłużej dochodzi bowiem do siebie, a bolesna rana na podbrzuszu często uniemożliwia jej opiekę nad noworodkiem. Mamy, które rodziły za pomocą cesarskiego cięcia mogą mieć także problemy z karmieniem piersią, gdyż laktacja „rozkręca” się u nich wolniej niż w przypadku kobiet, które urodziły naturalnie.

Cesarskie cięcie pozostawia także na macicy bliznę, która negatywnie wpływa na jej rozciągliwość. Bardzo często tworzą się na niej zrosty, które mogą źle wpływać na przebieg kolejnych ciąż. Blizna może powodować odklejanie się łożyska, a nawet doprowadzić do pęknięcia macicy. Do tego dochodzi także możliwość wystąpienia krwotoków wewnętrznych, udaru mózgu i innych, nawet śmiertelnych powikłań podczas samego zabiegu. W trakcie jego wykonywania istnieje, co prawda niewielkie, ale zawsze, ryzyko zranienia dziecka przez chirurga wykonującego nacięcie powłok brzusznych. Dzieci, które przyszły na świat cesarskim cięciem są także bardziej narażone na problemy oddechowe.

Cesarskie cięcie na życzenie?

Cesarskie cięcie wiąże się z szeregiem powikłań, które dotyczą nie tylko samej mamy, ale mogą także negatywnie wpłynąć na zdrowie noworodka, a nawet spowodować niemożność urodzenia kolejnych dzieci. Dlatego  cesarskie cięcie powinno być przeprowadzane tylko w uzasadnionych sytuacjach. Kobiety, które obawiają się naturalnego porodu, powinny natomiast poważnie się zastanowić nad „cesarką na życzenie”. Pamiętajmy bowiem, że nie jest to zwykły i rutynowy zabieg, ale bardzo poważna operacja, która może wpłynąć na całe nasze życie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem absolwentką historii i miłośniczką Włoch, języka włoskiego i włoskiej kuchni. Pracuję jako copywriter, ale praca to dla mnie nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim hobby i sposób na życie. Jestem mamą prawie czteroletniego chłopca, który sprawia, że każdy kolejny dzień jest ciekawszy i bardziej kolorowy. Jestem niepoprawną optymistką, dla której szklanka zawsze jest w połowie pełna, a pustkę zawsze można czymś wypełnić. Uwielbiam pisać i dzielić się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniami.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.