Rak jajnika: pierwsze objawy i leczenie

Rak jajnika może wystąpić w każdym okresie życia. To jeden z najczęstszych nowotworów diagnozowanych u kobiet. W większości przypadków rozpoznawany jest między 50 a 60 rokiem życia, szczególnie u kobiet, które nie rodziły. To niestety bardzo podstępna choroba, która wykrywana jest zazwyczaj w zaawansowanym stadium. Jakie daje objawy i jakie są przyczyny rozwoju tego typu nowotworu? Przeczytaj!

Kogo atakuje rak jajnika?

Na raka jajnika są szczególnie narażone kobiety, które:

 • nie rodziły – każda kolejna ciąża zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby o 15%,
 • leczyły niepłodność,
 • stosują dietę ubogą w warzywa i owoce, bazującą na mięsie, nabiale i pieczywie.
 • kobiety, u których szybko wystąpiła pierwsza miesiączka i późno rozpoczęła się menopauza,

Zachorowanie na nowotwór jajnika zwiększają także predyspozycje genetyczne. Podejrzewa się ponadto, że czynnikiem ryzyka jest wysoki wzrost i duża waga ciała.

Ryzyko zachorowania na nowotwór jajnika zmniejsza duża liczba ciąż, karmienie piersią i stosowanie antykoncepcji hormonalnej.

rak jajnika

Jakie objawy daje rak jajnika?

Niestety rak jajnika początkowo rozwija się bezobjawowo. To podstępna choroba, którą bardzo trudno wykryć, bo nie daje jasnych symptomów zmuszających nas do odwiedzin lekarza.

Z czasem pojawiają się objawy (najszybciej, gdy guz osiąga 1 cm wielkości), które jednak zazwyczaj są bagatelizowane, bo kojarzą się z innymi przyczynami. Są to:

 • wzdęcia (trudne w leczeniu)
 • zaparcia
 • przedłużająca się niestrawność
 • szybkie uczucie pełności w żołądku, nawet po niewielkim posiłku
 • częstsze wizyty w toalecie
 • bóle w podbrzuszu
 • zmęczenie
 • ospałość
 • spadek apetytu

Bardzo charakterystycznymi objawami są: ból podczas oddawania moczu i parcie na pęcherz, a także odbijanie i powiększenie obwodu brzucha i obrzęk nóg. Dodatkowo ważnym sygnałem jest też krwawienie z pochwy – objawy te pojawiają się jednak dopiero wtedy, kiedy nowotwór ma zaawansowaną postać. U bardzo młodych dziewczyn nowotwór jajnika może powodować przedwczesne dojrzewanie, nieregularne miesiączki i owłosienie w nietypowych miejscach.

Skąpe pierwsze objawy nowotworu jajnika sprawiają, że u 80% pacjentek nowotwór jest wykrywany w II lub III stadium zaawansowania.

Jak rozpoznaje się raka jajnika?

By rozpoznać chorobę, konieczna jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, a najlepiej ginekologa.

Podstawowym badaniem wykrywającym chorobę jest badanie ginekologiczne (guza można wyczuć ręką), jak również badanie USG przezpochwowe, które pozwoli ocenić, czy zmiana to guz czy niegroźna torbiel. Zalecanym badaniem jest ocena stężeń markerów – CA-125 i HE-4 we krwi.

Dodatkowo zleca się wykonanie morfologii, badania krwi z OB, badania moczu.

Jak wygląda leczenie?

Podstawowym sposobem leczenia jest wykonanie zabiegu chirurgicznego, którego celem jest wycięcie guza. Dodatkowo stosuje się chemioterapię.

Najważniejsza w leczeniu choroby, jest profilaktyka. Systematyczne wizyty u ginekologa połączone z badaniem USG pozwalają na szybkie wykrycie niepokojących zmian.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.