Jak sobie radzić z lękiem i bólem podczas porodu?

Poród to długo oczekiwany moment, gdy spodziewamy się dziecka. W końcu nadchodzi ten dzień, gdy po raz pierwszy zobaczymy nasze maleństwo. Emocje, które towarzyszą tej chwili mogą być bardzo różne. Wiele kobiet dopiero wtedy zdaje sobie również sprawę z tego, że dziecko w jakiś sposób będzie musiało opuścić łono. I tu pojawia się u większości przyszłych mam – strach. Lęk przed tym, co ma nadejść. Jak panika wpływa na sam poród? Jak możemy opanować nasze emocje i przygotować się na to, co nieuniknione? I w końcu: Jak możemy zmniejszyć ból porodowy?

Czym jest spowodowany lęk?

can-birthmarks-appear-after-birthLęk przed porodem to przede wszystkim lęk przed nieznanym. Nie wiemy, czego tak naprawdę mamy się spodziewać. Nie wiemy jak bardzo będzie bolało i jak zniesie to nasz organizm. Ponadto, możemy się obawiać, że nie damy sobie rady. Często chcemy wypaść lepiej niż siostra, koleżanka czy inna przyjaciółka, która opowiadała, jak to szybko urodziła swoje pierwsze dziecko – i to bez znieczulenia.

Obawy, które pojawiają się podczas porodu, dotyczą również samego dziecka. Czy będzie zdrowe? Czy otrzyma maksymalną ilość punktów w skali Apgar? I wiele, wiele innych, które podsuwa nam nasza wyobraźnia.

Jednym słowem, gdy dochodzi do akcji porodowej, nakreślamy sobie własny scenariusz – niekiedy bardzo pesymistyczny. Czy to pomaga urodzić?

Jak lęk wpływa na akcję porodową?

Niestety lęk nie pomaga w akcji porodowej. Co więcej, strach może skutecznie utrudnić poród, a na domiar wszystkiego – może zwiększyć ból odczuwany przy narodzinach dziecka.

Brak współpracy z położną i lekarzem przyczynia się do zatrzymania akcji porodowej i do opóźnienia narodzin dziecka. Zamiast przeć podczas skurczy, myślimy tylko o towarzyszącym bólu i lęku, który z każdą chwilą w nas narasta.

Jeżeli przez całą ciążę myślisz, że jakoś to będzie – dziecko przecież musi przyjść na świat – i nie szukasz żadnych informacji odnośnie porodu, to ostatecznie, możesz doznać szoku. Może się okazać, że nie jesteś psychicznie przygotowana, a strach cię sparaliżuje. Co więcej, poród okaże się, poza jakąkolwiek twoją kontrolą i zamiast przebiegać gładko i szybko – będzie ci się wydawało, że trwa wieczność.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Mam na imię Iwona, ukończyłam psychologię społeczną na SWPS. Mam dwójkę wspaniałych urwisów, które przyszły na świat tego samego dnia z różnicą 4 minutową. Świat wówczas wywrócił się do góry nogami. Opieka nad bliźniakami wymaga zorganizowania i cierpliwości w skali maksymalnej. Jedno jest jednak pewne – nie ma czasu na nudę. Od kilku lat zajmuję się pisaniem i jest to moje okno na świat, które dla was szeroko otwieram w sosrodzice.pl.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Mała Mała

    Nie ma co ignorować wpływu bólu na decyzje o sposobach porodu…jednak to właśnie lęk przed bólem jest najczęściej przyczyną cięć cesarskich cesarek na życzenie