Puzzle dla trzylatka – jakie wybrać?

Puzzle to jedne z ciekawych i pożyteczniejszych zabawek. Rozwijają pamięć, koncentrację i przede wszystkim zapewniają cichą zabawę.

Na początek najlepsze będą puzzle, które mają duże elementy i proste obrazki tak, by dziecko mogło swobodnie je ułożyć. Można wybrać puzzle piankowe, drewniane o różnych kształtach i formach, a także standardowe kartonowe.

Boikido Zegar

Boikido Zegar

Ilość puzzli nie powinna być zbyt duża tak, by dziecko nie zniechęciło się do układania. Nie ma ustalonej dokładnej liczby, ile puzzli powinien ułożyć trzylatek, bo wszystko zależy od jego zdolności i praktyki.

Zapewne trzyletnie dziecko, które już od jakiegoś czasu układa puzzle, poradzi sobie z 50-elementami, ale zdarzają się i sześciolatki , które mają problem z ułożeniem 30-elementów, bo nigdy wcześniej nie mieli z puzzlami do czynienia…

Wybierając pośrednią wartość, najlepiej dla trzylatka kupić puzzle składające się z 30 elementów lub poobserwować jego zdolności, podejmując inną decyzję. Poczałkowo wybierzmy puzzle 4-5 elementowe (np. pocięty obrazek, pocztówkę, rysunek) i stopniowo zwiększajmy ich ilość, uwzględniajmy predyspozycję dziecka. Szybko zorientujemy się, jaki zestaw warto nabyć na początek.

Jakie puzzle wybrać? Jakie będą najlepsze, najtrwalsze i które będą długo służyły?

Oto co producenci proponują dla trzylatka.

Puzzle drewniane

Puzzle wykonane z drewna są ekologiczne, ale bardzo trwałe, posłużą niejednemu dziecku i to na kilka lat. W sklepach dostępne są puzzle w różnych rozmiarach i kształtach.

ida

Puzzle drewniane Ida

Jeśli chcemy, by dziecko rozwijało się, układając puzzle i poznało przy tym cyfry, litery, kolory czy dni tygodnia, w sklepie znajdziemy również układanki, które nam to umożliwią, na przykład puzzle ewolucyjne Cyfry, Vilac, zawierające 45 elementów, z których trzeba ułożyć kolejne cyfry.

Zaletą tych puzzli jest stopniowanie trudności np. cyfra 1 składa się z 1 elementu, cyfra 2 z dwóch elementów itp.

Podobne układanki proponuje firma BoiKido , udostępniając puzzle w formie zegara, które nie tylko pomogą w nauce liczb, ale także godzin, co sprawi, że dziecku łatwiej będzie przyswoić sobie nowe informacje.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Wioleta 30-letnia mama trzyletniego Wojtusia. Absolwentka studiów pedagogicznych. Z zamiłowaniem pochłania wszelką wiedzę na temat wychowywania dzieci, gotowania oraz dziedzin kosmetyki. Zagorzała zwolenniczka karmienia piersią i jak najczęstszego chwalenia dzieci. Wyznaje zasadę: "Słuchaj dobrych rad, ale postępuj zgodnie z matczynym instynktem".

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane tematy