„Ptaki, płazy, ssaki w swoim otoczeniu” – recenzja pakietu edukacyjnego

„Mamusiu, co to tak śpiewa? A ten dźwięk, słyszysz? Czy zwierzęta mówią? Ooo, mamusiu, widziałaś?? Dlaczego ten ptaszek jest taki mały i taki… kolorowy?” – dzieci mają takie okresy, kiedy zdają się nie przestawać pytać. Rolą nas rodziców jest promowanie tej ciekawości, poprzez stymulowanie maluchów do uważnej obserwacji rzeczywistości, pogłębiania wiedzy i nagradzania uśmiechem wrażliwości. Dziecięca ciekawość to ogień, którego nie warto gasić. Choć czasem jest uciążliwy, warto spróbować stawić mu czoła.
Tym bardziej, że są dzisiaj programy i pakiety, które odpowiadają na potrzeby nawet najbardziej wymagających dzieci. Dla tych najbardziej ciekawych powstał pakiet edukacyjny „Ptaki, płazy, ssaki w swoim otoczeniu” w postaci krążka CD oraz kilku plansz z wizerunkami zwierząt.
Redakcja sosrodzice.pl miała okazję przetestować program. Jakie są nasze spostrzeżenia? Czy „produkt edukacyjny” ma jakieś wady? Bezwzględnie ujawniamy je także i w tym wypadku. Przeczytajcie, szczególnie jeśli macie w domu małego „przyrodnika”.

Dobra idea

Płyta „Ptaki, płazy, ssaki” zawiera zdjęcia i opisy zwierząt w swoim naturalnym środowisku. Szczególnie bogata jest część poświęcona ptakom, które podzielono na kilka kategorii: ptaki w mieście, ptaki leśne, ptaki na wsi,  ptaki mokradeł, ptaki kolorowe.
Każdy z gatunków opisany jest poprzez podanie podstawowych informacji na jego temat, dodanie obrazka oraz zdjęcia. Odgłosów większości ptaków można również posłuchać, włączając głośnik na monitorze komputera. I tutaj należy się uwaga: niestety nie wszystkie opisy gatunków, choć jest ich niewiele, posiadają zdjęcia, co może rozczarować małego odkrywcę. Nie wszystkich też można posłuchać. Wydawca mógł się pod tym względem bardziej postarać…

Najmniej liczna jest kategoria płazów. W Polsce występuje ich 18, tymczasem w prezentacji jest ich tylko sześć.

W przypadku ssaków uwzględniono najbardziej popularne ssaki polskich lasów. Opisano 27 zwierząt. Oczywiście nie udomowionych typu: krowa, czy kura, ale tych, które występują w naturalnym środowisku. W zestawieniu znajdziemy dzika, żbika, wilka, sarnę, itd. I znowu musimy się na chwilę zatrzymać. Przy okazji ssaków przydałoby się opisanie, w jakich sytuacjach zwierzęta wydają określone dźwięki. Nie jest tajemnicą, że w okresie godowym, w chwili zagrożenia, czy w momencie żerowania, poszczególne gatunki „brzmią inaczej”. Wydawca nie podaje takiej informacji. Można czuć niedosyt…

Ciekawostki

Prezentacja wzbogacona jest w liczne ciekawostki. Możemy dowiedzieć się, że wiek bażanta łatwo ocenić, przypatrując się ostrogom na nogach. Z każdym rokiem przybywa na nich charakterystyczny pierścieni, które wykorzystywane są w walkach z innymi samcami.

Trochę dalej czytamy, że pisklęta drozda bronią się przed drapieżnikiem uderzając nosem i wypuszczając śmierdzącą ciecz (tworzoną przez gruczoły kuprowe) wprost w oczy kuny, czy innego zwierzęcia, który akurat im zagraża.

Quiz

Pod koniec podróży po świecie ptaków, płazów i ssaków można wykonać quiz (dwa rodzaje do wyboru). Pytania są pod dwoma postaciami: polegają na rozpoznaniu dźwięków ptaków lub odpowiedzi na pytanie. W tym pierwszym przypadku zadanie jest stosunkowo proste, pada zapytanie między innymi o bociana, wróble, czy sroki – ptaki, które są łatwe w identyfikacji. W drugim – trzeba się trochę bardziej nagłowić.
Quizy są krótkie i posiadają małą pulę pytań. Jednorazowe ich wykonanie, właściwie zamyka nas na zabawę (chyba, że odczekamy wystarczająco długo, by zapomnieć treści pytań i odpowiedzi).

Czego uczy zestaw?

Projekt multimedialny „Ptaki, płazy, ssaki w swoim otoczeniu” to opracowanie, które spodoba się dziecku w wieku szkolnym zafascynowanemu przyrodą i z wielkim zaangażowaniem ją obserwującemu. Jest to propozycja dla fascynatów oraz materiał dydaktyczny pomocny w trakcie zajęć edukacyjnych dla rodziców. Godna uwagi także dla wszystkich tych, którzy nie mają świadomości, jak zróżnicowana i bogata pod względem różnorodności gatunków jest otaczająca nas przyroda. Uświadomienie sobie i dziecku, że należymy do jej części pozwala odnaleźć się w wielkim ekosystemie i poczuć odpowiedzialność za jego poszczególne elementy i całość. Zdjęcia i odgłosy natury dają z kolei możliwość wyrobienia sobie wrażliwości i zainteresowania przyrodą, które w codziennym pędzącym świecie są godne propagowania i wszelkich starań. Generalnie mimo niewielkich niedociągnięć, polecamy!

Dziękujemy wydawnictwo Soliton za wysyłkę egzemplarza recenzenckiego.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. ewanka ewanka

  przeczytałam :-)

 2. NATKA NATKA

  Mieszkamy poza miastem,więc dzieci mają dostęp do ogrodu,lasu,sadu. Byłam przerażona stanem wiedzy o zwierzętach i roślinach dzieci mojej znajomej,które odwiedziły nas w wakacje!!! Uważam, że takie pakiety są szczególnie potrzebne dzieciom, które nie maja kontaktu z naturą,ale nie tylko. Powinny też być wykorzystywane w szkołach! Formy interaktywne są dla dzieci bardzo atrakcyjne, chętnie z nich korzystają.

  • sosrodzice sosrodzice

   W pełni popieramy Twoje słowa, Natka.