Psycholog rodzinny to ważny terapeuta, który swoimi działaniami wspiera członków rodziny. Niekiedy trudne sytuacje, jak śmierć bliskiej osoby lub inne zdarzenia sprawiają, że coś nas gnębi lub negatywnie wpływa na relacje z bliskimi. Zadbaj o komunikację, bezpieczeństwo i inne aspekty, które na nowo odnajdziesz w swojej rodzinie. Przekonaj się, dlaczego terapia rodzinna jest tak ważna? Dowiedz się także, jak należy przygotować się na pierwszą wizytę z psychologiem rodzinnym?
Terapia rodzinna, a pierwsze wizyty w gabinecie
Psycholog rodzinny prowadzi psychoterapię skierowaną do rodzin, które przeżywają trudne chwile. Godnych polecenia specjalistów można znaleźć na stronie: https://sensly.com/specjalisci/psychoterapeuta-rodzinny_. Wielu z nich zajmuje się terapią systemową, która jest najpopularniejszą formą terapii w Polsce. Warto zauważyć, że metoda zakłada kilka ważnych szczegółów. Oto one:
- cały świat to system złożony z mniejszych podsystemów,
- każdy człowiek jest częścią systemu rodzinnego,
- każdy system rodzinny współtworzy społeczność,
- każda rodzina ma swoją określoną strukturę oraz rolę, definiowanych jako zespół wymagań i oczekiwań wobec poszczególnych członków rodziny.
Członkowie rodziny tworzą własną rodzinę, która na tle innych jest niepowtarzalna. Składa się ona z określonych gestów, wypowiadanych słów, sposobu nawiązywania relacji i innych szczegółów, które związane są między innymi z określonym wzorcami komunikacji.
Terapia rodzinna rozpoczyna się od ustalenia pierwszej wizyty, która jest sygnałem dla wszystkich członków rodziny. W trakcie pierwszej terapii rodzin przeprowadzana jest analiza, której celem jest wstępna analiza problemu. Psychoanalityczna terapia rodzinna, którą prowadzi psycholog rodzinny uwzględnia indywidualne potrzeby osób biorących udział w terapii. Dlatego też w jej trakcie warto się otworzyć przed sobą, bliskimi oraz terapeutą, który będzie wspierał postępy terapii rodzinnej. Przekonaj się, kiedy warto wybrać terapię rodzinną?
Terapia dla członków rodziny
Terapia rodzinna to spotkania, które dedykowane są dla członków rodziny. Terapia rodzinna bazująca na modelu systemowym dedykowana jest osobom, które: mają problemy wychowawcze, mają kłopoty z dziećmi, przeżywają konflikt w związku partnerskim lub małżeńskim, mają trudności z poradzeniem sobie z chorobą przewlekłą członka rodziny lub swoją, zmagają się z zaburzeniami odżywiania u siebie lub bliskiej osoby. Warto zauważyć, że psychoterapia rodzinna wspiera osoby będące członkami rodziny, które zmagają się z różnego typu kryzysami. Dlatego konieczność nagłej zmiany otoczenia, przytłoczenie, trudności w komunikacji i wiele innych – są sygnałem, że czas zadbać i odbudować właściwe relacje.
Na czym polega terapia rodzinna? Terapia rodzin to indywidualnie ustalone spotkania, które zazwyczaj trwają około 60 minut raz w tygodniu. W tym czasie prowadzona jest rozmowa, która ma na celu poznanie aktualnych relacji pomiędzy poszczególnymi członkami rodziny. W jej trakcie poruszane są problematyczne sytuacje, jak i propozycje ich rozwiązania. Należy pamiętać, że terapia rodzinna to niekiedy długotrwały proces. Jednak warto zadbać o dobre relacje, które zapewnią wszystkim komfort psychiczny. Przekonaj się, że psycholog rodzinny to osoba, z którą dobrze jest porozmawiać w czasie kryzysu rodzinnego. Umów już dziś spotkanie, na którym pojawisz się ty wraz z najbliższymi tobie osobami. Czas rozwiązać konflikty, które negatywnie wpływają na relacje rodzinne.
Komentarze