Przytul mnie, mamo, tato, czyli wpływ dotyku na rozwój dziecka

Przytulanie jest ważne. Jak bardzo, może świadczyć fakt, że powstała nawet dziedzina nauki zwana  psychoimmunologią, zajmująca się m.in. badaniem roli dotyku w procesie zdrowienia. Według specjalistów może on pomóc w leczeniu autyzmu u dzieci i wspomaga prawidłowy rozwój wcześniaków. Specyficzną formą dotyku jest masaż. W medycynie wyróżniamy wiele rodzajów masaży: terapeutyczny, relaksacyjny, sportowy (np. przygotowujący mięśnie do wysiłku) czy leczniczy. Mają one za zadanie przynieść ukojenie, złagodzić stres, odprężyć, ale także wpłynąć na poprawę naszego zdrowia fizycznego. Potrzeba dotyku, czułości, przytulenia jest niezwykle silna i towarzyszy nam przez całe życie.

Pierwszy dotyk

babyDotyk dla noworodka jest czymś bezcennym. Bezpośredni kontakt ze skórą mamy tuż po  urodzeniu daje mu poczucie bezpieczeństwa. Przytulone dziecko, czując zapach kobiety i ciepło jej skóry oraz słysząc bicie jej serca, uspokaja się i przestaje płakać. Ponieważ jego wzrok jest jeszcze bardzo słabo rozwinięty (noworodek widzi na odległość 20-30 cm, dalej jawią mu się jedynie zamazane plamy), wyostrzają się pozostałe zmysły.

Za pomocą dotyku, tak samo jak węchu, smaku i słuchu, dziecko poznaje świat, będąc jeszcze w brzuchu mamy. Według specjalistów to właśnie ten zmysł rozwija się jako pierwszy.

Tuż po urodzeniu najbardziej wrażliwymi na dotyk częściami ciała maluszka są usta, język i opuszki palców. I tak pozostaje przez kilka pierwszych miesięcy, gdy maluch bada otoczenie poprzez charakterystyczny gest wkładania wszystkiego do buzi. Robi to także ze swoimi dłońmi i stópkami, poznając w ten sposób własne ciało. Następnie to dzięki dotykowi uczy się rozróżniać zimno, ciepło, mokro, sucho, kształt, fakturę czy materiał otaczających go przedmiotów.

Dotyk odgrywa ogromną rolę nie tylko w nauce i poznawaniu otoczenia, ale także w podnoszeniu odporności układu immunologicznego.

Badania potwierdzają, że dzieci pozbawione rodzicielskiej bliskości gorzej się rozwijają i częściej chorują.

Ogromną rolę przypisuje się dotykowi we wspomaganiu rozwoju malców urodzonych przedwcześnie. Wcześniaki często pierwsze tygodnie a czasem też miesiące swojego życia spędzają w inkubatorze, poddawane wielu zabiegom medycznym w celu ratowania ich zdrowia a nawet życia. Lekarze potwierdzają, że czuły matczyny dotyk potrafi wówczas zdziałać cuda i namawiają, by  – pomimo utrudnień, związanych z wcześniactwem dziecka – korzystać z każdej chwili, by pogłaskać malucha.

Delikatny, pełen miłości dotyk rodziców sprawia, że dziecko się wycisza, uspokaja a w rezultacie szybciej wraca do zdrowia i lepiej się rozwija. Pozwala to także na złagodzenie stresu, jaki niewątpliwie odczuwa mały człowiek, narażony na ciągłą, czasem wielomiesięczną ingerencję medyczną. Dlatego warto jak najczęściej obdarzać noworodka czułością. Głaskać, przytulać, masować. Można to robić podczas wykonywania zwykłych, codziennych czynności, takich jak przewijanie, przebieranie, kąpiel.

Pamiętajmy, by nasze ruchy były płynne, spokojne, delikatne a nasze dłonie ciepłe. Masaż brzuszka może przynieść maluszkowi ukojenie w razie kolek czy innych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Głaskanie ciała dziecka pobudza jego zmysły, relaksuje, wycisza, daje poczucie bezpieczeństwa, zaspokaja potrzebę kontaktu i bliskości. Podczas masażu można posłużyć się specjalnymi olejkami lub oliwką. Nie zaleca się wykonywania masażu malucha tuż po posiłku lub gdy szkrab jest zmęczony, głodny czy rozdrażniony.

Przytul mnie, mamo!

Dotyk wpływa pozytywnie również na rozwój inteligencji. U osób, które są często głaskane i tulone dochodzi do zwiększenia się połączeń między komórkami nerwowymi, co ma znaczący wpływ na łatwość zapamiętywania, szybkość logicznego myślenia i kojarzenia faktów a w rezultacie na poziom naszego IQ.

Dzieci starsze, tak jak i noworodki, by móc prawidłowo się rozwijać, potrzebują codziennej dawki czułości ze strony rodziców. Starajmy się nie ograniczać kontaktu z naszym dzieckiem do mechanicznego wykonywania czynności, związanych z pielęgnacją i opieką nad nim. Czym innym jest bowiem dotyk, mający na celu np. przebranie malca, czym innym zaś serdeczny uścisk, będący wyrazem szczerej, rodzicielskiej miłości.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Ela, dziennikarka, miłośniczka gór i fotografii a od niedawna szczęśliwa mama małego Gagatka, będącego dla niej nieustannym źródłem inspiracji. Na co dzień stara się łączyć pracę z trudną sztuką bycia rodzicem. Nie lubi słowa "poświęcenie" w odniesieniu do macierzyństwa. Wierzy, że dziecko nie ogranicza nas a wzbogaca nasze życie.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.