Przytrzaśnięty palec – pierwsza pomoc

Niewielkie urazy u dzieci zdarzają się często. Nic dziwnego, gdy pozostaje się niemal przez cały czas w  ruchu i eksperymentuje na każdym kroku, o wypadek nietrudno. Jednym z boleśniejszych wypadków jest stłuczenie palca. Przytrzaśnięty palec nie tylko boli, często finalnie trzeba się liczyć ze schodzącym paznokciem. Jak pomóc dziecku w przypadku zbitego palca i stłuczonego paznokcia?

Przytrzaśnięty palec boli

Wystarczy chwila, by małe paluszki powędrowały między drzwi czy w inną szparę, na przykład do szuflady, w której zostaną zatrzaśnięte. Pierwszą reakcją jest szok, co się stało, później przychodzi ból. Paluszek blednie, następnie czerwienieje i puchnie. Może pojawić się ropa oraz zasinienie, a nawet czarny kolor paznokcia.

Gdy dochodzi do wypadku z przytrzaśniętym palcem, należy szybko działać. Prawidłowa reakcja pozwoli ukoić ból i przyspieszy gojenie.

przytrzaśnięty palec

Pierwsza pomoc przy stłuczonym palcu – ochłodzenie

Przytrzaśnięty palec należy szybko włożyć pod strumień chłodnej wody lub nałożyć na skórę chłodny kompres. W ten sposób umożliwimy szybkie obkurczenie naczyń krwionośnych, co zmniejszy ból oraz w konsekwencji powstały obrzęk.

Można wykonać również okład z altacetu.

Gdy bardzo boli

Przytrzaśnięty palec może bardzo boleć. Jeśli dziecko płacze i narzeka na ból (palec może pulsować, puchnąć, utrudniać wykonywanie codziennych czynności a nawet zabawę), można podać paracetamol w dawce dostosowanej do wieku i wagi dziecka.

Oczywiście na ból dobrze działa także wsparcie bliskiej osoby. Przytulenie przez mamę, tatę, panią w przedszkolu i pozwolenie, by dziecko wyraziło swój ból, pozwala go ukoić.

Zamiast mówić, że „nic się nie stało, przecież nic nie boli”, okaż empatię. Powiedz, że może trochę boleć, ale na pewno ból wkrótce się zmniejszy, a potem minie.

Stłuczony palec i schodzący paznokieć

Na skutek mocnego przytrzaśnięcia palca, może dojść do uszkodzenia paznokcia. Wtedy paznokieć schodzi i zostaje zastąpiony nowym. Proces ten trwa zazwyczaj 2-3 miesiące.

Kiedy do lekarza?

  • jeśli utworzył się krwiak, palec puchnie i zbierają się w nim płyny,
  • jeśli mimo upływu czasu dziecko płacze i nie posługuje się dłonią ze stłuczonym palcem,
  • jeśli dziecko nie może poruszać palcem – niestety istnieje ryzyko, że palec został złamany,
  • jeśli uraz jest duży i cokolwiek w jego wyglądzie wzbudza niepokój.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*

  1. Iza

    Dzień Dobry moja córka jakiś czas temu przytrzasła sobie paluszka u rączki. Ból szybko minął może poruszać palcem niestety od ponad tygodnia u córki zrobił się malutki krwiak na czóbku paznokcia. Nie wiem co mam robić paznokieć jest trochę nie równy z jeden strony płaski z drugiej wypukły.proszę mi powiedzieć czy to coś poważnego co mam zrobić bo się bardzo denerwuje

  2. Mama pięciolatka

    Moje piecioletnie dziecko przyczaslo sobie paluszek między drzwiami i jest kolor paznokcia pregowaty co robić?