Przyspieszony oddech u dziecka – jakie mogą być jego przyczyny?

Przyspieszony oddech i nawracające u dziecka duszności to stan wprawiający w niepokój opiekunów. Przyczyną występowania tego typu problemów mogą być zarówno czynniki proste do określenia, jak i te wynikające z wad wrodzonych czy występowania niektórych chorób przewlekłych.

Skąd biorą się patologię w zakresie oddychania u dzieci i w jaki sposób można sobie z nimi radzić w codziennych sytuacjach? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w treści niniejszego poradnika.

Czym są duszności u dziecka? Przyspieszony oddech u dziecka

Trudności z oddychaniem, czyli duszności można rozpoznać po przyspieszonym oddechu i rytmie serca. Do częstych czynników towarzyszących problemom z oddychaniem należy również utrudniona praca mięśni oddechowych. Duszności u niemowlaka lub starszego dziecka mogą zwiastować występowanie szereg chorób układu oddechowego. Mogą być także powiązane z chorobami neurologicznymi, metabolicznymi lub układu krążenia.

przyspieszony oddech u dziecka

Najprostsza przyczyna przyspieszonego oddechu u dziecka

Przyspieszony oddech nie musi zawsze oznaczać patologii w obrębie układu oddechowego. Dziecko może mieć problemy z oddychaniem w przypadku silnego wysiłku fizycznego lub w podczas odczuwania strachu. W takich przypadkach, opanowanie oddechu może okazać się bardzo proste. Wystarczy uspokoić dziecko lub dać mu odpocząć. Jeśli jednak problemy z oddychaniem występują częściej, należy udać się do gabinetu pediatry celem ustalenia przyczyn występowania duszności.

Rodzaje duszności u niemowląt i dzieci

Z uwagi na to, że duszności mogą być powiązane z różnymi stanami chorobowymi, specjaliści stworzyli system klasyfikacji problemów wynikających m.in. z przyspieszonego oddychania u dzieci. Obecnie wyróżnia się więc następujące rodzaje duszności u małych dzieci:

  • duszność ostrą – wyróżniającą się intensywnym przebiegiem oraz szybkim postępowaniem. Duszność ostra jest najczęstszym objawem problemów alergicznych takich jak astma. Towarzyszy również w przypadku utknięcia ciała obcego w drogach oddechowych.
  • przewlekłą – związaną z występowaniem chorób przewlekłych, utrzymującą się dłużej niż miesiąc. Najczęściej towarzyszy nowotworom lub wrodzonym wadom układu oddechowego lub sercowo-naczyniowego.
  • spoczynkową – jak sama nazwa wskazuje, duszność spoczynkowa pojawia się w momencie odpoczynku.
  • wysiłkową – duszność tego typu może występować w trakcie aktywności fizycznej, zarówno lekkiej, jak i intensywnej.
  • wdechową – problemy z oddychaniem występują w momencie nabierania powietrza. Ten rodzaj duszności pojawia się w przypadku zwężenia światła dróg oddechowych w różnych częściach układu oddechowego.
  • wydechową – analogicznie, duszność wydechowa objawia się w momencie wypuszczania powietrza. Popularny objaw towarzyszący stanom zapalnym dróg oddechowych np. odmie.

Jakim chorobom mogą towarzyszyć problemy z oddychaniem?

Niedostateczna ilość tlenu dostarczanego do organizmu może być powiązana z występowaniem szeregów schorzeń. Problemy z oddychaniem często stanowią objaw jednej z niżej podanych chorób i przypadłości:

Jak ustalić problem duszności u dziecka? Przyspieszony oddech u dziecka

Przyspieszony oddech może towarzyszyć szeregu chorób podstawowych. Jedną z najczęstszych przyczyn jest zaostrzenie astmy oskrzelowej, której cechą charakterystyczną jest świszczący oddech oraz napady suchego kaszlu. Jeśli problemy z oddychaniem występują wraz z gorączką i ogólnym osłabieniem, przyczyną duszności może być z kolei infekcja górnych dróg oddechowych.

Z uwagi na szereg dolegliwości, których objawem może być przyspieszony oddech, w każdym przypadku warto zdecydować się na konsultację z lekarzem pediatrą. Nawracające problemy z oddychaniem mogą bowiem w konsekwencji doprowadzić m.in. do niedotlenienia, problemów rozwojowych a także na trwałym uszkodzeniu niektórych ośrodków organizmu.

Co zrobić w przypadku przyspieszonego oddechu u dziecka?

Jak wcześniej wspomnieliśmy, przyspieszony oddech u dziecka może być spowodowany zbyt intensywną aktywnością lub nagłym strachem. W takim przypadku należy zaopiekować się dzieckiem i pozwolić mu się uspokoić. Częste nawroty duszności, a szczególnie w obliczu braku wyraźnego czynnika, który go wywołuje jest jednak powodem do odwiedzenia gabinetu specjalisty.

Problemy z oddechem mogą wystąpić zarówno u niemowlęcia, jak i starszego dziecka. W każdym przypadku należy zadbać o jak
najszybszą diagnozę, celem podjęcia walki z uciążliwym i niebezpiecznym dla zdrowia i życia dziecka problemem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*