Przyprawy dla niemowlaka. Jakie i czy warto?

Przyjmuje się, że pokarmy podawane niemowlakom powinny charakteryzować się łagodnym i delikatnym posmakiem. Małe dzieci odczuwają bowiem smak nieco inaczej, niż dorośli, przez co najlepsze są dla nich potrawy powszechnie uznawane przez nas za mdłe. Na etapie rozszerzania diety można jednak stopniowo wprowadzać do menu maluszka poszczególne przyprawy i zioła. Istotne jednak, aby przestrzegać kilku podstawowych zasad zmniejszających ryzyko wystąpienia zaburzeń ze strony układu pokarmowego dziecka. Jakie przyprawy mogą więc znaleźć się w jadłospisie niemowlaka?

Przyprawy dla niemowlaka

Od kiedy można podawać przyprawy niemowlęciu?

Pierwsze, łagodne w smaku przyprawy, warto wprowadzić do diety maluszka w okolicach 810. miesiąca życia. Koniecznie trzeba jednak przy tym pamiętać, aby stosować podobne zasady, jak przy podawaniu niemowlakowi każdego nowego produktu. Dietetycy zalecają więc, żeby wprowadzać wyłącznie jeden nowy smak naraz w bardzo małej ilości, jednocześnie dokładnie obserwując reakcje dziecka.

Ponadto przyprawę należy dodać do posiłku składającego się z produktów, które niemowlak już zna. Oczywiście nie należy również zapominać, że początkowo wprowadzane przyprawy muszą mieć delikatny aromat,  dzięki czemu nie zdominują całego dania. Wśród pierwszych rekomendowanych ziół, które można podawać kilkumiesięcznemu maluszkowi wymienia się majeranek, koper i kminek. Potem stopniowo można dodawać do potraw bazylię, tymianek, rozmaryn, oregano, estragon czy pieprz.

Po ukończeniu przez dziecko roku do diety najlepiej powoli wprowadzać pozostałe przyprawy, w tym natkę pietruszki, czosnek, kurkumę oraz szafran. Wszystkie przyprawy mogą być podawane malcowi zarówno w postaci świeżej, jak i suszonej.

Jakie przyprawy są odpowiednie dla niemowlaka?

Wzbogacenie diety niemowlaka o przyprawy i zioła doskonale rozszerza preferencje smakowe naszej pociechy. Dodatkowo odpowiednio dobrane przyprawy mogą znakomicie wspomóc działanie układu pokarmowego dziecka, usprawnić trawienie, a także zapobiec kolkom czy wzdęciom. Niektóre z nich posiadają również właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwzapalne. Wybrane przyprawy można dodawać jako dodatek do zupek, mięs bądź warzyw. Wśród przypraw, które idealnie nadają się dla niemowląt wymienia się:

  •  bazylię i tymianek – zioła te świetnie usprawniają pracę jelit, poprawiają apetyt u niejadków oraz
    znakomicie pobudzają trawienie;
  • zieloną pietruszkę – bardzo dobrze ożywia smak potraw, jednak ich nie dominuje. Ponadto jest bogatym źródłem witaminy C, wapnia, żelaza i potasu;
  • majeranek – okaże się pomocny przy dolegliwościach trawiennych;
  • cynamon celjoński – może być z powodzeniem wykorzystywany zarówno do potraw słodkich, jak i słonych. Ze względu na swój przyjemny, słodkawy posmak doskonale nada się do złagodzenia potraw na bazie pomidorów oraz mięsa. Dodatkowo cynamon świetnie wspiera trawienie, poprawia apetyt, a także działa przeciwbiegunkowo.

Których przypraw lepiej unikać w diecie małego dziecka?

Mimo dobroczynnego wpływu większości przypraw, niektórych z nich lepiej nie podawać dziecku, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia. Z pewnością należy wykluczyć wszelkie przyprawy ostre i te o intensywnym aromacie, które mogłyby zaburzać apetyt malca lub przyczyniać się do wystąpienia dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Wymienia się tutaj chociażby papryczkę chili działającą drażniąco na błonę śluzową przewodu pokarmowego dziecka. Z kolei gałka muszkatołowa może
wywoływać wymioty i nudności, a nawet powodować zaburzenia rytmu serca. Dla bezpieczeństwa malca lepiej też nie stosować w nadmiarze cebuli i czosnku, które u części osób, nawet dorosłych przyczyniają się do niestrawności, mdłości oraz wymiotów. Ponadto nie powinno się podawać dziecku płynnych przypraw typu maggi czy ocet oraz gotowych mieszanek przypraw bazujących głównie na soli i wzmacniaczach smaku.

Odpowiednio dobrane przyprawy będą stanowić idealne uzupełnienie diety niemowlaka. Koniecznie należy jednak pamiętać, że potrawy dla najmłodszych dzieci muszą być łagodne i pozbawione wyrazistego smaku, dzięki czemu będą chętniej zjadane przez pociechy. Warto więc stopniowo wprowadzać do codziennego jadłospisu malca nowe przyprawy, tak aby niemowlak mógł się z nimi na spokojnie zapoznać.

Bibliografia:Horovath A., Rachtan-Janicka J., Rybak A. i inni, Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Medycyna Praktyczna, Kraków 2020.Szajewska H., Socha P., Horovath A. i inni, Zasady Żywienia Zdrowych Niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, "Przegląd Pediatryczny" nr 50/2021.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*