Przyczyny kolek u niemowlaka

Nietolerancja laktozy u niemowlaka a kolka

Nietolerancja laktozy u niemowlaka często objawia się poprzez kolki. Trudno ją jednoznacznie zdiagnozować, jednak po ograniczeniu lub całkowitym wyeliminowaniu mleka z diety matki karmiącej i produktów zawierających mleko w proszku lub po przestawieniu się na mleko modyfikowane bezlaktazowe problem zazwyczaj znika.

Nietolerancji laktozy u niemowlaka często towarzyszy odgłos przelewania się płynów w brzuszku, wzdęcia, a nawet biegunka. Konsekwencją tego jest często niedożywienie maluszka i słabe przybieranie na wadze.

Zaburzenia gazy jelitowe a kolki

Gazy jelitowe powstają podczas fermentacji jelitowej oraz połykane są podczas posiłku wraz z jedzeniem. Niestety niektóre osoby mają również predyspozycje genetyczne do powstawania dużej ilości gazów jelitowych i fakt ten ma niewielki związek z dietą czy z techniką karmienia.

Refluks żołądkowo-przełykowy a kolki

To choroba polegająca na zwracaniu dużej ilości pokarmu z żołądka do przełyku i na zewnątrz. Przypadłość ta, według szacunków, dotyka około 50% dzieci w pierwszych tygodniach życia. Jedną z przyczyn refluksu jest niewydolność dolnego zwieracza przełyku lub mięśni części wpustowej żołądka.  Objawy zazwyczaj cofają się przed ukończeniem przez dziecko szóstych lub dwunastych miesięcy życia.

Samopoczucie matki a kolki

Niemowlę całym sobą odbiera samopoczucie matki. Jest bardzo wrażliwe na jej emocje, dlatego wielu ekspertów coraz częściej podkreśla, że kolka u dziecka w większym stopniu jest wywoływana przez przeciążony układ nerwowy, który nie może zyskać równowagi, często również z powodu braku wiary w siebie matek.

Dotąd nie udało się w 100% ustalić przyczyn wystąpienia kolek.

Znamy jednak wiele metod walki z kolką u niemowlaka. Poznaj je.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Myszak Myszak

    kurcze kolka to wielka szkoła cierpliwości dla wszystkich rodziców! naprawdę cieszę się, że mamy już ją za sobą.

  2. monika06 monika06

    kolka, bardzo wazny egzamin dla rodzicow, ktory praktycznie kazdy musi zdac!

  3. Mama bliźniaków Mama bliźniaków

    Zgadzam się, kolka to wielka szkoła cierpliwości. W naszym przypadku razy 2:) Nie powiem, że było łatwo, ale uratował nas spokój.