Przeziębienie u niemowlaka – wypróbowałaś już te sposoby?

Przeziębienie u niemowlaka to nie błaha infekcja. Niestety u najmłodszych dzieci może bardzo szybko przerodzić się w poważną chorobę. Wszystko dlatego, że u niemowlaków problemem może być oczyszczanie noska, jak również odkrztuszenie spływającej wydzieliny. Problem pogłębia pozycja leżąca, w której małe dziecko spędza większość dnia, jak również jeszcze nie wykształcony układ odporności. Dlatego tak istotne jest, by w przypadku pierwszych objawów zadziałać skutecznie, by uniemożliwić rozwój choroby.

Jak długo trwa przeziębienie u niemowlaka?

Przeciętne przeziębienie u niemowlaka trwa 10 dni. Oczywiście jeśli nie doprowadzi do powikłań, które mogą zmienić „zwykłe” przeziębienie w coś poważniejszego. Jak przetrwać 10 dni, w trakcie których niemowlę może być rozdrażnione, podenerwowane i odmawiać jedzenia?

przeziębienie u niemowlaka

Przeziębienie u niemowlaka: o tym zawsze pamiętaj: nawodnienie

Niezależnie od tego, czy dziecko ma miesiąc czy pięć, jeśli rozwija się przeziębienie, istotne jest, by zadbać o jeden ważny aspekt – nawodnienie dziecka. Jeśli dziecko ma poniżej 4 miesięcy, wystarczy zwiększyć częstotliwość karmienia mlekiem. Najprościej jest w przypadku karmienia piersią – niemowlę będzie domagało się częstszego dostawiania do piersi, należy mu umożliwić częstsze jedzenie. Posiłki będą krótkie, dosłownie kilkuminutowe, tyle bowiem wystarczy, żeby dziecko zaspokoiło pragnienie. W przypadku starszych dzieci, powyżej 4 miesiąca życia, wskazane jest podawanie wody lub delikatnych herbatek, również tych wspomagających w walce z przeziębieniem (przeczytaj więcej na ten temat). W ograniczonej ilości można podawać dziecku po 6 miesiącu życia również naturalne soki owocowe.

Odpowiednie nawodnienie korzystnie wpłynie na zdolności organizmu do obrony przed infekcją. Umożliwi również sprawne oczyszczanie noska i zalegającej wydzieliny.

Jedzenie. Co podawać dziecku przy przeziębieniu?

Starsze niemowlaki, które mają rozszerzaną dietę, często w trakcie przeziębienia odmawiają jedzenia, skupiając się tylko na ssaniu mleka. Instynktownie zwiększają ilość spożywanego mleka, warto im to umożliwić.

Jeśli dziecko ma apetyt, warto skupić się na podawaniu posiłków, które wzmocnią maluszka i pozwolą pokonać chorobę. Świetnie sprawdza się podanie naturalnego rosołu, którego korzystny wpływ na organizm w trakcie infekcji został wielokrotnie udowodniony, poza tym świetnie działa kasza jaglana, która pozwala pozbyć się nadmiaru śluzu w organizmie, dlatego jest wskazana w przebiegu kaszlu i kataru. Ponadto dostarcza całą masę cennych składników odżywczych i witamin. Przeczytaj więcej na ten temat.

Systematyczne oczyszczanie nosa

Jeśli niemowę jest przeziębione, to ma katar. W tym przypadku wskazane jest systematyczne usuwanie zalegającej wydzieliny. To bardzo ważne, bo w ten sposób nie tylko ułatwiamy oddychanie oraz ssanie, ale również unikamy spływania wydzieliny po gardle do niższych partii układu oddechowego i działamy prewencyjnie, chroniąc niemowlę przed kaszlem i stanami zapalnymi dolnych dróg oddechowych. Trzeba pamiętać również o tym, że niemowlęta nie oddychają dobrze przez usta, dlatego zapchany nosek jest w ich przypadku powodem sporego dyskomfortu.

Jak prawidłowo oczyszczać nosek dziecka? Niezbędna jest sól fizjologiczna i aspirator do oczyszczania nosa. Oto instrukcja krok po kroku.

Odpowiednia wilgotność powietrza

Gdy niemowlę jest przeziębione, bardzo ważne jest zadbanie o optymalne nawilżenie powietrza, na poziomie około 50% (w granicach od 40 do 60%). Sprawdza się w tym przypadku nawilżacz powietrza.

Istotne jest również to, by systematycznie wietrzyć pomieszczenia, w których przebywa dziecko, co nie tylko pozwala oczyścić je, pozbywając się piętrzących drobnoustrojów, ale również zadba o dopływ chłodniejszego (przez większość część roku) powietrza zza okna. Powietrza o niższej temperaturze pozwala obkurczyć śluzówkę i ułatwia oddychanie. Zbyt wysoka temperatura powoduje przekrwienie śluzówki nosa i utrudnia oddychanie.

Sala parowa

Możesz ulżyć dziecku, wchodząc do łazienki, zamykając drzwi i odkręcając ciepłą wodę spływającą do wanny. Wystarczy, że niemowlę będzie leżało na Twoich kolanach, czy potrzymasz je na rękach, by przynieść maluszkowi ulgę. Gdy para wodna wypełni łazienkę, pozwoli rozluźnić śluzówkę w nosie, złagodzi obrzęk i ułatwi oddychanie.

Spanie na podwyższeniu

Gdy dziecko męczy przeziębienie, warto zadbać o to, by maluszek spał nieco wyżej. Sprawdzi się podłożenie pod materac książek czy kilku ręczników. Wszystko po to, by gromadząca się w nosku wydzielina mogła z niego wypływać na zewnątrz, a nie spływać do niższych odcinków układu oddechowego. Raczej nie sięgaj po poduszkę, zwłaszcza tę wysoką, bo nie jest ona zalecana u niemowląt z powodu ryzyka uduszenia. Dużej ostrożności wymaga również podkładanie przedmiotów pod nogi łóżka, co może być niebezpieczne, dlatego poleca się podnoszenie materaca, a nie całego łóżka.

Maści rozgrzewające

Maści rozgrzewające to popularne środki stosowane do zmniejszania negatywnych objawów przeziębienia u dziecka. Wiele z produktów dostępnych na rynku może być stosowanych u niemowląt już od pierwszych dni życia.

Jakie maści rozgrzewające wybrać? Zajrzyj tutaj do naszego zestawienia.

Jeśli niemowlę gorączkuje…

Jeśli niemowlę gorączkuje i ma poniżej trzech miesięcy, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem.

W przypadku starszych dzieci temperatura poniżej 38,5 stopi nie wymaga natychmiastowego podania leku, podwyższona temperatura ciała to bowiem dobry objaw, który wskazuje na to, że organizm broni się przed patogenem. Jeśli dziecko je, jest w ogólnie dobrym stanie, nie trzeba podawać nic na zbicie temperatury.Obserwujemy dziecko i mierzymy temperaturę ciała co godzinę.

Gorączkę obniżamy dopiero wtedy, kiedy przekroczy poziom 38,5 kresek. W jaki sposób to robić, by zachować maksymalne bezpieczeństwo? Przeczytaj.

Kiedy do lekarza?

Przeziębienie u niemowlaka najczęściej nie wymaga podania antybiotyku. Jednak jeśli stan dziecka, mimo upływu dni nie poprawia się, a gorączka utrzymuje się dłużej niż 4 dni, warto skonsultować się ponownie z lekarzem, by ustalić przebieg leczenia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.