Przewijak na łóżeczko – na co się zdecydować?

Przewijak na łóżeczko jest jednym z podstawowych elementów wyprawki każdego niemowlaka. Nie tylko bowiem ułatwia zmianę pieluszki, ale też okazuje się przydatny przy przygotowywaniu maluszka do kąpieli bądź przebierania. Ponadto dziecku jest na nim o wiele wygodniej, dzięki czemu staje się mniej marudne i płaczliwe. Na rynku można jednak odnaleźć mnóstwo różnych modeli przewijaków, które znacząco różnią się między sobą. Na jaki przewijak na łóżeczko, warto więc się zdecydować?

Przewijak na łóżeczko

Zalety przewijaków na łóżeczko

Przewijak przeznaczony na łóżeczko to rozwiązanie, które coraz częściej wybierają młodzi rodzice. Z pewnością jego ogromną zaletą jest korzystna cena, zwłaszcza w porównaniu do modeli wolnostojących bądź komód wyposażonych w przewijak. Tego typu akcesorium swoim wyglądem przypomina sztywną nakładką wsuwaną bezpośrednio na łóżeczko pociechy.

Nakładka nie zajmuje dużo miejsca, a po wyjęciu niemowlęcia nie trzeba dodatkowo przemieszczać się z nią do innego pokoju. Istotna okaże się również moblilność przewijaka na łóżeczko i możliwość jego bezproblemowego zdemontowania.

Oczywiście, warto też wspomnieć, że modele na łóżeczko pomagają skutecznie odciążyć kręgosłup świeżo upieczonej mamy. Rodzicielka może bowiem swobodnie przewijać maluszka bez konieczności ciągłego schylania się. Okaże się to kluczowym udogodnieniem zwłaszcza dla kobiet, które urodziły przez cesarskie cięcie lub borykają się z nawracającymi bólami pleców.

Przewijak na łóżeczko a dobór rozmiaru

Najważniejszym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę szukając idealnego przewijaka jest jego rozmiar. Odpowiednio dobrany model musi przede wszystkim pasować do szerokości kupionego wcześniej łóżeczka dziecięcego.

Zazwyczaj tego rodzaju przewijaki dostępne są w rozmiarach 60 i 70 cm długości. Koniecznie trzeba też pamiętać, że niemowlaki niesłychanie szybko rosną i po kilku miesiącach mniejszy model przestanie efektywnie spełniać swoją funkcję. Na szczęście obecnie większość producentów projektuje nieco większe nakładki, dzięki czemu maluchy dłużej się na nich mieszczą.

Dobór właściwego rozmiaru okaże się również niezwykle istotny dla kwestii bezpieczeństwa pociechy.

Zbyt małe modele mogą szybko doprowadzić do groźnego wypadku, jeśli dziecko nagle niepostrzeżenie przekręci się i spadnie z przewijaka. Najrozsądniej jest więc wybierać nieco większe nakładki, które mimo iż kosztują więcej to zapewnią malcowi zdecydowanie lepsze warunki.

Na co jeszcze zwracać uwagę kupując przewijak na łóżeczko?

Szukając odpowiedniego przewijaka na łóżeczko, należy też uwzględnić jego maksymalne obciążenie tak, aby pociecha szybko z niego nie wyrosła. Duże znaczenie ma także materiał wykonania. Wybrany model powinien być usztywniony, ale jednocześnie miękki w środku, co zapewni dziecku właściwy komfort. Jeśli zakupiona nakładka okaże się za twarda, to można dokupić do niej przyjemne w dotyku prześcieradełko lub pokrowiec, które znacząco umilą maluszkowi polegiwanie. Dla optymalnych warunków ważne jest
również, aby zewnętrzna warstwa przewijaka składała się z nieprzemakalnego i łatwego w czyszczeniu tworzywa. Kluczowe okaże się także sprawdzenie danego wyrobu pod względem atestów bezpieczeństwa. Niektóre tańsze przewijaki mogą nie posiadać wymaganych certyfikatów, co stwarza ogromne ryzyko dla zdrowia malca. Lepiej też zrezygnować z modeli o nieregularnych kształtach bądź z zaokrąglonymi rogami, które mimo iż ładnie wyglądają to nie sprawdzają się w praktyce. Dobrą opcję stanowią za to przewijaki na łóżeczko wyposażone w specjalne kieszenie na podstawowe akcesoria i kosmetyki do pielęgnacji dziecka.

Chociaż przewijak nie jest niezbędnym elementem niemowlęcej wyprawki, to zdecydowanie ułatwia codzienną pielęgnację maluszka.

Częsta zmiana pieluszki w pochylonej pozycji stanowi duże obciążenie dla kręgosłupa, a odpowiednio wydzielone do tego celu miejsce znacząco usprawni cały proces bez szkody dla zdrowia rodziców.

Bibliografia
Działowska M., Multan A., Zdrowy maluszek. Wyprawka noworodka lekarskim okiem, Wydawnictwo Septem 2022. Spock B., Needlman R., Dziecko. Pielęgnacja i wychowanie. Od noworodka do
nastolatka, Dom Wydawniczy Rebis 2020.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.