Przestańmy tuczyć nasze dzieci!

Z pokolenia na pokolenie żyjemy coraz dłużej. Tak przynajmniej było do tej pory. Trend ten może się niestety odwrócić – alarmują naukowcy. Wszystko z powodu…nadwagi. Nasze dzieci są przekarmiane, co wiążę się z wieloma problemami już dzisiaj i…w przyszłości. Badacze sugerują, że najmłodsze pokolenie może być pierwszym, które będzie żyło krócej od własnych rodziców…

Otyłe jest co trzecie polskie dziecko

Jak wynika z badania European Childhood Obesity Surveillance (COSI) aż 31% ośmiolatków w Polsce ma nadmierną wagę. Otyłość stwierdzono u 12,7% z nich, a nadwagę 18,5%.

Niestety problem zaczyna się już u młodszych dzieci. Nieprawidłową wagę ma aż 1/3 małych dzieci w Polsce.

Winne przekarmianie

Od kilku lat w mediach trwa alarm. Polskie dzieci najszybciej tyją w całej Europie!

Nic dziwnego, skoro w wielu polskich szkołach dzieci żywią się w ciągu dnia przede wszystkim słodyczami, obiady jadają niechętnie, a na wręczane w formie prozdrowotnej akcji warzywa i owoce nie chcą patrzeć.

Świadomość dotycząca wpływu zdrowego żywienia jest niewielka. Mimo że informacji na ten temat nie brakuje, nadal rodzice i dziadkowie bagatelizują potrzebę wprowadzania zdrowych nawyków od najwcześniejszych lat. Przekonują, że dziecko z nadmiernej wagi wyrośnie.

utuczone dziecko

Niestety! Nic bardziej mylnego. Praktyka pokazuje, że często jest wręcz odwrotnie. Niezdrowe nawyki żywieniowe znane od najmłodszych lat stają się przekleństwem. Towarzyszą dzieciom aż do dorosłości. Są tak silnie ugruntowane, że trudno z nimi walczyć, a raz zgromadzonych nadmiernych kilogramów nie sposób stracić.

Badania przeprowadzone wśród rodziców nie dają optymistycznych wyników. Większość rodziców nie widzi w nawykach żywieniowych swoich otyłych dzieci nic złego. Nie chcą zmian, a z roku na rok problem się powiększa.

Jakie są skutki nadwagi?

Niestety nadmierna waga, która jest udziałem co trzeciego polskiego dziecka ma poważne konsekwencje. Zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, nadciśnienie, a to z kolei dramatycznie podnosi ryzyko wystąpienia zawału czy udaru w przyszłości.

Jeśli polskie dzieci będą nadal tyły, ryzyko śmierci z powodu chorób sercowych, będzie rosło. W konsekwencji najmłodsze pokolenie może umierać znacznie wcześniej niż ich rodzice.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.