Przepuklina u dziecka – jak rozpoznać i co z nią zrobić?

Przepuklina u dziecka, niezależnie na jakim etapie rozwoju powstaje, martwi rodziców. Nic dziwnego. Jest przecież symptomem patologicznego przemieszczenia się narządów poza ich naturalne miejsce w jamie brzucha. Czy jednak przepuklina u dziecka jest groźna? Jak sobie z nią radzić?

Przepuklina u dziecka – najczęstsza choroba powłok brzusznych

Przepuklina u dziecka może powstawać zarówno u chłopców, jak i u dziewczynek (częściej u wcześniaków, dzieci z niską wagą urodzeniową i dziewczynek). Najczęściej obejmuje środkowy obszar brzucha, rzadziej okolicę pachwiny. Rozwija się w osłabionym obszarze, na przykład na styku mięśni, które u dzieci są jeszcze niewystarczająco wykształcone. Takie obszary nazywane są wrotami przepukliny. To właśnie przez nie wypychane są jelita na zewnątrz, poza obszar brzucha.

przepuklina u dziecka

Przepuklinę wyczuwa się jako lekkie uwypuklenie, które z czasem się powiększa. U wielu dzieci przepuklina cofa się sama, zanim maluch skończy dwa lata. Najczęściej jest to przepuklina pępkowa, która nie powoduje dyskomfortu ani bólu. Gdy rodzic zauważy takie uwypuklenie w okolice pępka, warto udać się do lekarza. Specjalista pokaże, w jaki sposób próbować chować przepuklinę, co pomaga w jej zamknięciu. Często lekarze zalecają również częste kładzenie na brzuszku malca. Jeśli do tego nie dojdzie, konieczna jest operacja chirurgiczna.

Kiedy ujawnia się przepuklina u dziecka?

Panuje pogląd, że przepuklina to wynik przeciążenia. Nie do końca tak jest. Wysiłek fizyczny może uaktywnić przepuklinę, ale nie stanowi jej przyczynę. Ta leży w wadzie wrodzonej (niezrośnięciu się pierścienia pępkowego), która uaktywnia się  na skutek zmiany ciśnienia.

U niemowląt przepuklina może dać objawy już w trakcie kaszlu, krzyku czy wypróżnianiu.

Jak wygląda przepuklina u dziecka?

Przepuklina u dzieci może mieć różny rozmiar. Najczęściej orzecha włoskiego rzadziej większej mandarynki. Nie musi być obecna cały czas, zdarza się, że pojawia się okresowo, na przykład w trakcie wysiłku. Początkowo charakterystyczne wybrzuszenie jest miękkie w dotyku, można je wcisnąć do brzucha. Z czasem staje się twardsze i trudne w przemieszczaniu.

Kiedy przepuklina u dzieci wymaga leczenia?

Niestety nie zawsze przepuklina znika sama. Czasami wraz ze wzrostem dziecka zwiększa swój rozmiar i stanowi powód dyskomfortu. Bywa, że z jej powodu dziecko wymiotuje i narzeka na samopoczucie. Wtedy trzeba reagować w bardziej zdecydowany sposób, konieczne staje się przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.

Przepuklina, mimo że martwi rodziców, to nie jest poważną dolegliwością. Nie stanowi zagrożenia dla życia. Czasami znika sama, innym razem konieczne jest wykonanie zabiegu, po którym dziecku szybko (po okołu trzydniowym pobycie w szpitalu) wraca do normalnego funkcjonowania. Ważne, by w razie zauważenia charakterystycznego wypuklenia zgłosić się do lekarza i pozostać pod opieką chirurga.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.