Przepuklina pępkowa: objawy i leczenie

Przepuklina pępkowa u niemowląt niepokoi rodziców. Jednak jest to najmniej groźna forma schorzenia, która rzadko wymaga błyskawicznej reakcji chirurgicznej. Dużo zależy od indywidualnej oceny sytuacji. Jak rozpoznać, że dziecko ma przepuklinę? Na jakie objawy warto zwrócić uwagę? I jakie powinny być pierwsze kroki rodzica, który podejrzewa, że problemem może być przepuklina pępkowa?

Przepuklina pępkowa, czyli co?

Przepuklina pępkowa to zmiana, która często obserwowana jest u niemowląt. Wielokrotnie diagnozuje się ją u dzieci cierpiących na zaparcia, kolki, często płaczących. Głównym objawem jest wybrzuszenie w okolicy pępka. Na szczęście przepuklina nie zagraża życiu dziecka, zazwyczaj też nie jest bolesna, nie ma obawy, że na skutek ucisku dziecko doświadcza dyskomfortu.

przepuklina pępkowa

Do przepukliny dochodzi, gdy jelito grube, tłuszcz lub inne płyny zostają wypchnięte przez słabszy punkt lub otwór w brzuchu. Dzieje się tak dlatego, że dzieci mają jeszcze słabe mięśnie brzuszka, dlatego w cienkich obszarach na brzuchu powstają luki podatne na uszkodzenia. W trakcie płaczu, krzyku czy wysiłku związanego z wypróżnianiem w brzuszku wzrasta ciśnienie, co niejako wypycha jelita ku górze. Te napotykając na opór są w stanie wydostać się wyżej, co obserwujemy w postaci przepukliny pępkowej.

Najczęściej słabsze mięśnie obserwuje się w okolicy pępka, stąd nazwa – przepuklina pępkowa. Ma ona związek z obszarem nazywanym pierścieniem pępowinowym, tworzonym przez mięśnie, tkanki i naczynia krwionośne. Mięsień pępowinowy zazwyczaj zamyka się przed porodem. Niestety nie u wszystkich dzieci (naukowcy nadal nie wiedzą, dlaczego tak się dzieje), co sprzyja,wybrzuszeniu tkanki. Warto dodać, że równie dobrze przepuklina może powstać powyżej pępka lub w jakimkolwiek obszarze na brzuchu.

Przepuklina pępkowa: objawy

Przepuklina pępkowa może być widoczna już u noworodka po odpadnięciu kikuta pępowiny. Często się jednak ujawnia u starszych dzieci.

Główne objawy to:

  • miękkie wybrzuszenie pod skórą pępka,
  • możliwość wepchnięcia do środka części wybrzuszenia,
  • wybrzuszenie jest zazwyczaj lepiej widoczne, gdy dziecko siedzi lub stoi, a także podczas kaszlu, płaczu i wypróżniania.

Przepuklina u dziecka może mieć różną wielkość: od orzecha włoskiego do mandarynki. Zazwyczaj jednak u małego dziecka jej średnica nie jest większa niż 2,5 centymetrów.

Niepokojące objawy, które mogą wskazywać na przepuklinę pępkową (uwaga, konieczna natychmiastowa konsultacja lekarska) to:

  • bóle brzucha,
  • wymioty,
  • spuchnięty brzuch.

Jak diagnozuje się przepuklinę pępkową?

Przepuklina pępkowa może być zdiagnozowana podczas badania fizykalnego. Lekarz jest w stanie ocenić stan dziecka, dotykając brzuszka. Często dla pełnego obrazu zleca się również badanie USG.

Lekarz po stwierdzeniu przepukliny będzie najpewniej zapraszał na wizyty kontrolne, by stwierdzić, czy przepuklina sama się nie zamknie. W tym czasie zazwyczaj zaleca się częste kładzie maluszka na brzuszku, by w naturalny sposób wzmocnić mięśnie i uniemożliwić „uciekanie jelit na zewnątrz”. Poza tym lekarz może zwrócić uwagę, by ograniczyć sytuację, kiedy maluch płacze, starając się szybko i skutecznie reagować na oznaki zniecierpliwienia. Najpewniej zwróci również uwagę na dietę i sposób karmienia, by możliwie wykluczyć problem z zaparciami i kolkami.

Często zanim niemowlę kończy rok przepuklina sama znika. Jeśli do tego nie dojdzie, zwłaszcza przed ukończeniem 5 roku życia, konieczna staje się operacja w znieczuleniu ogólnym. Najczęściej operację planuje się w 6-7 roku życia dziecka.

Do wcześniejszej operacji może jednak zmotywować lekarza i rodziców wielkość przepukliny (gdy przepuklina jest spora) oraz wtedy, kiedy wyraźnie przeszkadza dziecku w codziennym funkcjonowaniu. Operacja jest konieczna natychmiast, gdy maluch cierpi z powodu bólu, obrzęków lub dochodzi do sytuacji, kiedy jelita zostają uwięzione – co na szczęście zdarza się bardzo rzadko.

Do usunięcia przepukliny zazwyczaj wystarczy jedna operacja. W nielicznych przypadkach trzeba umówić się na dwa zabiegi, zwłaszcza wtedy, kiedy przepuklina była duża i konieczna jest korekta powłok brzusznych. Komplikacje w trakcie operacji są bardzo rzadkie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.