Przepuklina brzuszna w ciąży – objawy i sposoby leczenia

Przepuklina brzuszna w ciąży nie jest wcale rzadkim schorzeniem. Niestety nie są znane sposoby jej zapobiegania. Problem może pojawić się nie tylko w tym szczególnym momencie, często rozwija się już po porodzie. Przepuklina, o czym nie wszyscy wiedzą, może rozwijać się również na innych obszarach ciała: w okolicy ud, kręgosłupa, czy w pachwinie.

Czym jest przepuklina brzuszna?

Przepuklina brzuszna to niekorzystna sytuacja, w trakcie której część narządów znajdujących się w jamie brzusznej wychodzi poza jej obszar. Przemieszcza się i wystaje poza obszar brzucha. Niestety problem, który nie jest dostrzeżony, może się powiększać. Powikłaniem przepukliny brzusznej jest uwięźnięcie jelit.

przepuklina brzuszna

Jak powstaje przepuklina w brzuchu?

Przepuklina w obrębie brzucha powstaje w wyniku wzrostu ciśnienia w brzuchu, najczęściej na skutek wysiłku. Właśnie wtedy mięśnie i błony poddawane są naciskom, i jeśli są osłabione może dojść do ich rozwarstwienia a nawet pęknięcia. W konsekwencji tworzy się szczelina, do której przedostają się narządy jamy brzusznej, co powoduje powstanie przepukliny brzusznej.

Objawy przepukliny brzusznej

Typowe objawy dla przepukliny brzusznej to:

  • elastyczne uwypuklenie w okolicy brzucha,
  • uwypuklenie w formie twardego guzka, który nie poddaje się „cofaniu” do brzucha,
  • możliwy ból, nasilający się podczas kaszlu, parciu na stolec,
  • wzdęcia,
  • nudności,
  • wymioty.

Kogo najczęściej dotyczy przepuklina brzuszna?

Przepuklina w okolicy brzucha rozwija się najczęściej u:

  • kobiet w ciąży,
  • osób otyłych,
  • śpiewaków operowych,
  • osób pracujących fizycznie.

Ryzyko rozwinięcia się przepukliny brzusznej wzrasta u kobiet, które przeszły kilka porodów, jak również astmatyków i chorujących, którym towarzyszą częste napady kaszlu.

Czynnikiem ryzyka są również złe nawyki żywieniowe i palenie papierosów. Poza tym często przepuklina rozwija się w bliźnie po operacji, często w bliźnie po cięciu cesarskim.

Jak rozpoznaje się przepuklinę brzuszną?

Przepuklinę rozpoznaje się podczas szczegółowego wywiadu lekarskiego i badania fizykalnego. Zazwyczaj konieczne jest również wykonanie badania USG.

Leczenie

Przepuklina brzuszna wymaga leczenia operacyjnego w tradycyjnym wydaniu lub laparoskopowo – w zależności od wielkości posiadanej zmiany.

Jeśli przepuklina rozwinęła się w ciąży, stosuje się leczenie zachowawcze. Przyszła mama proszona jest o oszczędzanie siebie, spokojny tryb życia, nieprzemęczanie się, unikanie dźwigania, uprawiania sportu. Zazwyczaj zleca się noszenie specjalnej opaski. Operację zaleca się dopiero po urodzeniu dziecka, około 3 do 6 miesięcy po porodzie.

Wszelkie niepokojące objawy należy niezwłocznie konsultować z lekarzem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.