Tradycja przekłuwania uszu sięga jeszcze czasów przed naszą erą. Pierwotnie kolczyki symbolizowały przynależność do konkretnego plemienia, grupy religijnej lub społecznej. Obecnie służą przede wszystkim jako ozdoba ciała. Przyjęło się, że uszy przekłuwa się dzieciom, aby nie pamiętały bólu związanego z zabiegiem. Kiedy i w jaki sposób przeprowadzić przekłuwanie uszu dziecku?
Na kiedy zaplanować zabieg przekłuwania uszu?
Wśród osób zainteresowanych tematem panują zażarte dyskusje dotyczące odpowiedniego terminu na przekłucie uszu swojej pociesze. Jedni twierdzą, że najlepszym momentem na zrobienie dziurek na kolczyki dziecięce jest okres niemowlęctwa, inni uważają, że decyzję powinno podjąć samo dziecko, kiedy będzie w pełni świadome konsekwencji.
Argument, żeby przekłuwać uszy niemowlętom, aby zminimalizować ryzyko zapamiętania tego nieprzyjemnego doświadczenia, wydaje się być przekonujący. Faktem jednak jest, że małżowina uszna dziecka kształtuje się do 6 – 7 roku życia, a więc wykonanie przekłucia wcześniej grozi przemieszczeniem się dziurki w przyszłości.
Co raz więcej rodziców postanawia poczekać ze zrobieniem dziurek, aż dziecko osiągnie odpowiedni wiek i samo zadecyduje, czy chce nosić kolczyki. Dobrze jest poczekać do momentu, kiedy samo zacznie zadawać pytania na ten temat i będzie rozumiało, że zabieg wiąże się z bólem w jego trakcie i po nim również.
Niektóre salony kosmetyczne oraz salony piercingu same zastrzegają, że nie wykonują zabiegów przekłuwania uszu dzieciom do pewnego wieku. Przeważnie unikają wykonywania dziurek maluchom do 5 – 7 roku życia.
W jaki sposób wykonuje się dziurki w uszach?
Dostępne są dwie podstawowe metody przekłuwania uszu dzieciom, które różnią się narzędziami do wykonywania nakłuć. Pierwsza opiera się na skorzystaniu ze specjalnego pistoletu i jest stosowana w najczęściej w salonach kosmetycznych. Wykonanie przekłucia w ten sposób jest bardzo proste i szybkie. Do pistoletu wkłada się płatek ucha pod kątem prostym, a następnie naciska na spust co skutkuje wystrzeleniem kolczyka dziecięcego z dużą siłą i przerwaniem tkanki. Cały zabieg trwa nie dłużej niż 2 minuty.
Specjaliści odradzają jednak korzystanie z pistoletu ze względu na brak możliwości jego sterylizacji. Przerwanie ciągłości tkanki niewysterylizowanym narzędziem wiąże się z zagrożeniem zarażenia wirusami lub bakteriami.
Ze względów sanitarnych, lepszym sposobem jest przekłuwanie uszu przy pomocy igły. Taki zabieg przeważnie wykonuje profesjonalny piercer, który używa do tego celu sterylną jednorazową igłę. Po wykonaniu przekłucia, od razu zakładany jest kolczyk. Jest zdecydowanie bezpieczniejsza metoda i jedynie ona powinna być rozważana w przypadku zakładaniu kolczyków dziecięcych.
Gdzie można przekłuć uszy dziecku?
Przekłuwanie uszu mają w swojej ofercie salony kosmetyczne i salony piercingu. Zanim podejmie się decyzję, gdzie wykona się dziurki dziecku, warto sprawdzić opinie danego salonu, albo, jeśli to możliwe, wybrać specjalistę z polecenia. Należy też zwrócić uwagę na metodę wykonywania zabiegu, jaką preferuje wybrane miejsce.
Mimo, iż są dostępne do kupienia zestawy do przekłuwania uszu w warunkach domowych, nie jest to dobry pomysł. Nie da się w ten sposób zachować sterylnych warunków, a poza tym wykonywanie zabiegu bez wiedzy i doświadczenia jest niezwykle ryzykowne.
Czy istnieje ryzyko powikłań po zabiegu?
Każdy zabieg przecinający ludzką tkankę wiąże się z pewnymi zagrożeniami. W tym przypadku dziecko jest narażone na:
- Ból
- Krwawienie po przekłuciu
- Zarażenie wirusem, np. HIV
- Zakażenie ropne
- Reakcję alergiczną
Nie trzeba mieć jednak dużych obaw co do zabiegu. Powikłania tego typu zdarzają się sporadycznie, w zdecydowanej większości zabiegi przekłuwania uszu są bezpieczne dla dzieci.
Komentarze