Jak przejść na urlop wychowawczy, mając własną działalność?

Jak przejść na urlop wychowawczy?

Aby skorzystać z urlopu wychowawczego, należy zawiesić działalność, korzystając z formularza CEIDG z okienkiem dotyczącym sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem (na klasycznych formularzach takiego punktu nie ma – należy wypełnić rozszerzony formularz).

Działalność można zawiesić na niespełna 3 lata, aż do ukończenia przez dziecko 5 lat. Jednak uwaga! Jeden rodzic może skorzystać z maksymalnie 35 miesięcy, jeden miesiąc może być wykorzystany przez drugiego z rodziców. Prawo do miesięcznego urlopu wychowawczego dla drugiego rodzica jest niezbywalne. Urlop może być podzielony na maksymalnie 5 części(do tej pory na 4 miesiące)

Na druku CEIDG można wskazać datę, od której chcemy działalność zawiesić. Dlatego można to robić z wyprzedzeniem.
Kolejnym krokiem jest udanie się do ZUS, gdzie na specjalnym druku (tutaj) należy zgłosić chęć sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Na tym samym piśmie można zgłosić członków rodziny do ubezpieczenia. Do wniosku należy dołączyć skrócony odpis aktu urodzenia (do wglądu, pracownik ZUS wykona kserokopię). Wniosek do ZUS można wysłać również pocztą, jednak należy pamiętać, by dołączyć oryginał (nie kserokopię!) skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Kolowrotek Kolowrotek

    Będę korzystać, dzięki za rady

  2. Ula Ula

    Szkoda tylko, ze urlop wychoawczy jest bezplatny. Nalezaloby chociaz wprowadzic w 50% platny.