Jak przejść na urlop wychowawczy, mając własną działalność?

Od września 2013 roku (zgodnie z nowelizacją Ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych /Dz.U. 2008, nr 237, poz. 1656, z późn.zm./) dla wszystkich przedsiębiorców dostępna jest opcja osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem. Wcześniej przedsiębiorcze mamy i tatusiowie nie mogli skorzystać z bezpłatnego urlopu wychowawczego, na którym opłacane byłyby składki i czas urlopu wliczałby się w staż pracy. Od kilkunastu miesięcy sytuacja się zmieniła. Jednak czy dla wszystkich? Niestety nie.

Tylko dla działalności jednoosobowej

urlop-wychowawczyZ urlopu wychowawczego mogą skorzystać jedynie osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, czyli takie, które nie zatrudniają pracowników lub zdecydują się ich zwolnić przed przejściem na urlop.

Działalność i umowy zlecenie

Urlop wychowawczy dostępny jest od września 2013 roku nie tylko dla przedsiębiorców, ale również osób pracujących na podstawie umów-zlecenia, umów agencyjnych lub innych umów o świadczeniu usług.

Co najmniej 6-miesięczne ubezpieczenie

Ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym w związku z opieką nad dzieckiem podlegają osoby z co najmniej 6-miesięcznym stażem ubezpieczeniowym. Warunkiem jest, by w czasie sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem zawiesić działalność gospodarczą lub zaprzestanie wykonywania umów-zlecenia czy innej umowy o świadczenie usług. Przez maksymalnie 3 lata budżet państwa opłaca składki na ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowne) oraz ubezpieczenie zdrowotne.

Krótszy staż ubezpieczenia niż 6 miesięcy

W przypadku osób ubezpieczonych krócej niż 6 miesięcy, jak również w przypadku osób wcześniej nieubezpieczonych, budżet państwa zapłaci tylko składki na ubezpieczenia emerytalne, co oznacza, że w tym przypadku osoby nie mają prawa do składki zdrowotnej z NFZ oraz nie mogą liczyć na ochronę w razie niezdolności do pracy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Kolowrotek Kolowrotek

    Będę korzystać, dzięki za rady

  2. Ula Ula

    Szkoda tylko, ze urlop wychoawczy jest bezplatny. Nalezaloby chociaz wprowadzic w 50% platny.